Balice. W 2020 roku Kraków Airport chce obsłużyć około 9 mln pasażerów. Z Air France polecimy do Paryża, a z American Airlines do Chicago

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Podróżni latający z i do Krakowa będą mogli w tym roku skorzystać z 11 nowych połączeń. Do Kraków Airport wraca Air France z linią do Paryża (lotnisko Charlesa de Gaulle’a), nowe połączenie transatlantyckie (do Chicago), uzupełniające ofertę LOT-u, uruchamia największy przewoźnik z USA - American Airlines. Sam PLL LOT zaproponuje od 3 maja nowe połączenia do Nowego Jorku. Z kolei Ryanairem będzie można dolecieć do czarnogórskiej Podgoricy.

WIDEO: Krótki wywiad. Jeżeli za parkowanie zapłacisz za dużo, to możesz dostać mandat

American Airlines uruchomi od 7 maja 2020 r. połączenie do Chicago pięć razy w tygodniu. Samoloty Air France latać będą od 29 marca 2020 r. codziennie do Paryża. Nowymi krajami w siatce połączeń Kraków Airport będzie Albania (połączenia czarterowe) oraz Czarnogóra (połączenia regularne).

Ponadto Wizz Air uruchomi połączenia do Londynu, Zaporoża, Barcelony, Mediolanu, Trondheim, Haugesund, Stavanger, Bergen, Bolonii, Tromso, Verony. Linie lotnicze Ryanair latać będą do Podgoricy. W 2020 r. przewidzianych jest 15 nowych połączeń.

Od 3 maja 2020 roku PLL LOT uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Krakowa na nowojorskie lotnisko JFK. Jednocześnie narodowy przewoźnik zwiększy liczbę lotów z Krakowa do Chicago – z 3 do 5 połączeń tygodniowo.

- Na koniec roku planujemy obsłużyć blisko 9 milionów pasażerów, co będzie oznaczać wzrost o ok. 7 procent w stosunku do roku 2019, który był pod wieloma względami wyjątkowy - mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. Przewiduje, że rozwój podkrakowskiego lotniska nie będzie już - liczbowo - tak spektakularny, jak w ostatnich kilku latach.

- W 2019 r. obsłużyliśmy ponad 8,4 mln osób, czyli o 24 proc. więcej niż w 2018. To jest wzrost imponujący nie tylko w kraju, gdzie liczba odprawionych pasażerów zwiększyła się średnio o 6 proc., czy w Europie (niecałe 4 proc.), ale i w świecie (4,5 proc.) - podkreśla prezes Włoszek.

Zwraca uwagę, że po okresie szybkich wzrostów Polska zaczyna dochodzić do europejskiego poziomu, więc w najbliższych latach statystyki powinny się ustabilizować, a przez to krzywa wzrostów, szybująca dotąd ku niebu, będzie się wypłaszczać.

- Bardzo intensywnie pracujemy nad jakością obsługi pasażerów, by czuli się oni na naszym lotnisku jak najlepiej - wyjaśnia Radosław Włoszek.

Ponad 31,5 tys. odprawionych pasażerów w jeden dzień

Paweł Galiak, dyrektor handlowy Kraków Airport, wylicza, że lotnisko w Balicach obsługiwało w zeszłym roku średnio ponad 23 tys. osób dziennie.

- Rekord wszech czasów padł 27 grudnia i był związany z ruchem okołoświątecznym. Obsłużyliśmy wówczas 31 575 pasażerów - informuje dyrektor.

Przypomina, że od II kwartału 2018 r. Kraków Airport notował co miesiąc wzrosty powyżej 20 proc. w stosunku do roku 2018, co wyraźnie wyróżnia go na tle portów lotniczych na świecie. Te rekordy zawdzięcza Kraków rekordowo rozbudowanej w dziejach siatce połączeń: w 2019 r. przybyło ich w sumie 40, z czego 18 (do 15 krajów) uruchomił w maju WizzAir, mający wielki apetyt na dalszy rozwój. Przy tym połączenia z Krakowa obsługiwane są przez coraz większe samoloty: w przeciętnym jest 166 miejsc i 143 pasażerów, co oznacza średnie wypełnienie na poziomie 85 proc.

- Cieszy nas także bardzo duża liczba połączeń krajowych, które służą już nie tylko do podróży biznesowych, ale i zwykłych wojaży rodzinnych - mówi prezes Włoszek.

Krakowskiemu lotnisku dobrze służy także współpraca z biurem podróży ITAKA, które chce się dalej rozwijać, oferując m.in. więcej wakacyjnych wypraw do Heraklionu i na Rodos.

Główny kierunek: Londyn. Czy także po Brexicie?

Najpopularniejszym kierunkiem lotów z Krakowa pozostała w 2019 roku Wielka Brytania (2 mln pasażerów, czyli niemal jedna czwarta ogółu), na drugim miejscu są Niemcy, potem Włochy, a za nimi Polska i Norwegia (pół miliona odprawionych), która wyprzedziła Hiszpanię.

Najszczelniej, bo średnio aż w 99 procentach, wypełnione były samoloty wiozące pasażerów do Portugalia, Turcji i Hiszpanii, w nieco mniejszym stopniu - maszyny lecące na Cypr i Maltę.

Najwięcej pasażerów z Krakowa poleciało do Londynu (800 tys.; kierunek ten obsługiwany jest przez 10 połączeń dziennie), a potem do: Frankfurtu, Warszawy, Oslo i Monachium. Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to: Gran Canaria, Majorka, Teneryfa, Alicante.

- Dla branży lotniczej, w tym także dla nas, wielkim wyzwaniem będzie Brexit - przyznaje Radosław Włoszek.

Wyzwanie: utrzymać wysoką jakości obsługi

Największym wyzwaniem przy tak szybko rosnącej liczbie pasażerów było i pozostaje jednak utrzymanie poziomu obsługi pasażerów. Korzystający z usług krakowskiego lotniska oceniają jakość usług Kraków Airport na mocną czwórkę, czyli powyżej polskiej i europejskiej średniej.

- Słuchamy uwag i postulatów podróżnych i staramy się je spełnić - podkreśla prezes Kraków Airport. W 2020 r. lotnisko uruchomi trzeci, najwyższy, poziom koordynacji, by uniknąć nadmiernej kumulacji lotów w jednym czasie (i rozszerzania godzin szczytów w związku z rosnącą liczbą pasażerów).

- Dodatkowy ruch powinien się rozkładać poza godzinami szczytowymi - wyjaśnia prezes Włoszek.

Rozbudowywana i modernizowana jest przestrzeń, w której podróżni spędzają czas. - W tej chwili na terenie portu działa 60 punktów handlowych i gastronomicznych, przy czym przybywa tych ostatnich, bo coraz więcej podróżnych chce coś zjeść czy wypić kawę. Zgodnie z oczekiwaniem pasażerów pojawił się sandwich bar w części odlotowej. Pobyt na lotnisku umila też strefa zabaw - wylicza dyrektor Paweł Galiak.

W 2019 r. pasażerowie dokonali w punktach handlowych i gastronomicznych prawie 4 mln transakcji - najwyższa, z 24 czerwca, opiewała na ponad... 13 tys. zł.

Pilna rozbudowa. Współpraca z sąsiadami

Prezes Radosław Włoszek podkreśla, że poprawie jakości obsługi służą zakupy sprzętu i zmiany organizacyjne. Port lotniczy stawia przy tym na rozwiązania proekologiczne - jak stacja ładownia pojazdów, czy system nadawania bagaży.

Kluczowa dla przyszłości krakowskiego portu będzie jednak budowa nowej drogi startowej (w 2019 zapadła pozytywna decyzja w tej sprawie w I instancji) oraz rozbudowa terminala - obecne 55 tys. metrów kw. powiększy się do 80 tys.

Prezes Włoszek zwraca uwagę, że Krakowskie lotnisko przyciąga uwagę nie tylko ze względu na imponujące wyniki, ale i jako miejsce debaty o przyszłości branży lotniczej. W ostatnich latach odbyło się tu kilka ważnych konferencji, w 2020 r. odbędzie się pierwsza o zasięgu światowym (Customer Experience - Global Summit - 7-10 września). Jej tematem będzie właśnie to, na co najbardziej stawia dziś Kraków Airport, czyli jakość obsługi pasażerów - by czuli się oni na lotnisku jak najlepiej.

Szef Kraków Airport akcentuje też ważną rolę, jaką odgrywa Centrum Edukacji Lotniczej, uznane w prestiżowym rankingu za najlepszy polski produkt turystyczny 2019. Jest ono doceniane nie tylko przez branże turystyczną i lotniczą, ale i przez ekspertów z zakresu edukacji i popularyzacji nauki.

- Nie zapominamy przy tym o współpracy z naszymi sąsiadami, czyli mieszkańcami gmin okalających lotnisko. Wspieramy ich, o czym świadczy m.in. 11 dofinansowań projektów oraz rozwój programu antyhałasowego: na 208 zgłoszonych wniosków 112 przeszło juz pozytywną weryfikację - podkreśla prezes Włoszek.

Zapowiada, że na konferencji poświęconej inwestycjom Kraków Airport zdradzi i omówi więcej szczegółów planu rozwoju podkrakowskiego lotniska.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Balice. W 2020 roku Kraków Airport chce obsłużyć około 9 mln pasażerów. Z Air France polecimy do Paryża, a z American Airlines do Chicago - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
16 stycznia, 10:04, Gość:

Dzień dobry! Mam na imię Mirek Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: http://systemzarabiania.pl

Za[wulgaryzm] ci [wulgaryzm] w nos ?

L
Lajkonik

Generalnie do bani. Brak systemu umożliwiającego lądowanie i starty we mgle. Piloci sami już mówią pasażerom Bośnię wkurzają również. Każdy ma dość. III świat niestety.

j
józio
16 stycznia, 21:23, KrakowiakJAnek:

Szkoda ze do Melbourne niema...

nie ma piszemy osobno janek przepisz 300 razy !

M
Mgła na wsi i tyle

Jeszcze jedna sprawa - ceny w knajpkach. Jest drożej niż we Włoszech i w Niemczech - to na 100%. Weźcie chociaż jak Gdańsk i Warszawa zorganizujcie i zaproście Mcdonalda!

Kolejna sprawa - zapytajcie taksówkarzy tyle nie tych z carnych samochodów - też bardzoooo dziwna sprawa - nawet może powinien się nią ktoś zainteresować jeszcze.

M
Mgła na wsi i tyle
16 stycznia, 12:35, Gość:

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

Jedź na lotnisko tam jest duzo Angoli co się nudzą bo nie wylecieli z powodu mgły.

M
Mgła na wsi i tyle
16 stycznia, 5:02, Rudy z Budy:

Najbardziej dziwaczny i klopotliwy na tym lotnisku jest fakt ze chcac cokolkwiek kupic (czekoladke, wode, gazete....) to trzeba sprzedawcy pokazac tzw: 'boarding pass". To jest ewenement na skale swiatowa, zupelnie niepotrzebne uprzykrzanie zycia ludziom...glupia upierdliwosc bez sensu.

16 stycznia, 21:24, Vv:

Ewenement na skalę światową? N londyńskich lotniskach też trzeba pokazywać kartę pokładowa więc troszkę poleciałes...

Co za bzdura wszędzie trzeba tak robić - jesteś ze wsi i robią na tobie wrażenie artykuły że polecisz z Krakowa do Chicago :-))))?

M
Mgła na wsi i tyle

Nigdzie nie polecimy bo to wiejskie lotnisko. Wsiadłem do samolotu i musiałem wysiąść bo jak powiedział pilot zabrakło nam 2 minuty - przyszła pani mgła i wszystko w p.. d.. Nasprawde żenujące są te artykuły. Może robią wrażenie ale na ludziach co się nigdzie z miejsca nie ruszają. Aaaaa i pilot jeszcze dodał (nie pierwszy raz) "jak startowalibyśmy z Warszawy nie byłoby problemu) więc o co chodzi?

G
Gosc

PPL I wojsko skutecznie blokuja rozwoj tego lotniska.

V
Vv
16 stycznia, 5:02, Rudy z Budy:

Najbardziej dziwaczny i klopotliwy na tym lotnisku jest fakt ze chcac cokolkwiek kupic (czekoladke, wode, gazete....) to trzeba sprzedawcy pokazac tzw: 'boarding pass". To jest ewenement na skale swiatowa, zupelnie niepotrzebne uprzykrzanie zycia ludziom...glupia upierdliwosc bez sensu.

Ewenement na skalę światową? N londyńskich lotniskach też trzeba pokazywać kartę pokładowa więc troszkę poleciałes...

K
KrakowiakJAnek

Szkoda ze do Melbourne niema...

T
Turysta

Żeby tylko mgły nie było bo zaplanować i lotów nici !ha ha

G
Gość

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

a
as
15 stycznia, 17:27, as:

niech pomyślą o ruchu krajowym ile lotów odwołanych ile opóźnionych np.do KRAKOWA Z WARSZAWY i na odwrót przewóz autobusami po 4 godz z Warszawy a potem się chwali wynikami,Ja często latam do Moskvy i z powrotem i nigdy nie wiem czy zdąże w warszawie na samolot lub czy w Krakowie będe o określonej porze

15 stycznia, 21:47, Wielbiciel PIS:

Kara dla ciebie ze latasz do Moskwy

do wielbiciela pisu masło maślane niczego nie rozumiesz należysz do straconego pokolenia

G
Gość

Dzień dobry! Mam na imię Mirek Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.

dołącz do nas tu: http://systemzarabiania.pl

R
Rudy z Budy

Najbardziej dziwaczny i klopotliwy na tym lotnisku jest fakt ze chcac cokolkwiek kupic (czekoladke, wode, gazete....) to trzeba sprzedawcy pokazac tzw: 'boarding pass". To jest ewenement na skale swiatowa, zupelnie niepotrzebne uprzykrzanie zycia ludziom...glupia upierdliwosc bez sensu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3