W tym roku mija 77 lat od likwidacji, utworzonego przez Niemców w 1941 roku gorlickiego getta. Mieszkali w nim nie tylko gorliczanie, ale też Żydzi z okolicznych miejscowości. Wywiezieni z getta zostali zamordowani w obozie w Bełżcu.
Urząd Miejski wraz z Sądeckim Szetlem upamiętnił tamte tragiczne wydarzeń oraz społeczności, która przed wojną stanowiła połowę mieszkańców Gorlic.
O godzinie 17 odczytano Apel Pamięci pod monumentem na Placu Dworzysko. Spotkanie poprowadził, w imieniu Dyrektora Sądeckiego Sztetlu, Artur Franczak.
Zagłada narodu Żydowskiego w czasie II wojny światowej, prowadzona w sposób przemysłowy przez hitlerowskie Niemcy, miała doprowadzić do tego, by o Żydach nikt nie pamiętał.
Po latach w Gorlicach wydaje się, że ten Niemiecki zamiar się powiódł. Wśród uczestników uroczystości na Dworzysku próżno było szukać mieszkańców Gorlic. Próżno było szukać tych, którzy z bezpiecznego schronie, zza komputerowych monitorów z łatwością zarzucają innym, że fałszują historie, że nie potrafi napisać, czy powiedzieć prawdy. Dzisiaj mieli okazję, by dać świadectwo tej prawdzie. Nie skorzystali z niej.
- Małopolskie Wianki w skansenie w Szymbarku
- Gorlice. Bobowa ma nową atrakcję, park edukacyjny
- Na Joannę Niemiec, projektantkę z Gorlic czeka Paryż!
- Dzisiaj o godz. 20 w TVN premiera MasterChef w pałacu Długoszów
- Koncert na Przystanku Szymbark na 20-lecie powiatu
- Stróżowianie przywitali prymicjanta - rodaka na granicy wsi
FLESZ - Co czwarty Polak jest uzależniony od informacji oraz odczuwa ich nadmiar