MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barwne Święto Soli wraca do Wieliczki: z historią, mobilnym laboratorium, zjazdem na linie, muzyką i znakomitą zabawą

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Święto Soli to już w Wieliczce tradycja. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w niedzielę 16 czerwca w godz. 10-18
Święto Soli to już w Wieliczce tradycja. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w niedzielę 16 czerwca w godz. 10-18 fot. Jolanta Białek
Święto Soli powraca do Wieliczki po czterech latach przerwy, spowodowanej m.in. remontem Zamku Żupnego. Tegoroczne solne wydarzenie zaplanowano na niedzielę 16 czerwca. To okazja do wędrówki w przeszłość - śladami soli i związanych z nią dawnych rzemiosł, a także do skosztowania potraw kuchni żupnej. Nie zabraknie różnorodnej muzyki, licznych atrakcji dla najmłodszych oraz muzealnych wystaw i dotychczas niedostępnego Zamku Północnego. Święto Soli 2024 to impreza dla każdego!

Zbliża się 18. edycja Święta Soli - muzealnej imprezy dla rodzin, odwiedzanej przez tysiące osób. Podczas wydarzenia, którego mottem jest: „Szczypta wiedzy, szczypta zabawy”, atrakcji będzie bez liku: od historycznych i edukacyjnych, poprzez kulturalne, artystyczne, po kulinarne i rekreacyjne Scenerią imprezy, nad którą patronat medialny objął Dziennik Polski, jak zawsze będą dziedzińce Zamku Żupnego oraz Ogród Żupny.

- W sektorze tradycyjnym imprezy znajdzie się rekonstrukcja XVII-wiecznej warzelni soli, dzięki której uczestnicy własnymi siłami, przy pomocy drewnianych narzędzi, poznają tę dawną metodę produkcji soli. Interaktywna forma wydarzenia pozwoli także na osobiste sprawdzenie się w tradycyjnych rzemiosłach, ściśle związanych z dawnym solnym przedsiębiorstwem: skręcaniu lin, wykonywaniu beczek, lepieniu glinianych garnków, czerpanie papieru, wyplatanie z wikliny, wykuwanie w metalu, wyrabianie świec oraz monet. Można będzie wcielić się także w rolę rzeźbiarza, a trzeba wiedzieć, że sól jest bardzo wymagającym materiałem – zapraszają na Święto Soli 2024 pracownicy Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Dla dzieci oraz rodzin przygotowano także strefę edukacyjną m.in.: ze stanowiskami archeologicznymi, warsztatami z masy solnej, malowaniem solniczek, wykonywaniem dokumentu z pieczęcią oraz mobilnym laboratorium – miejscem wykonywania zaskakujących eksperymentów chemicznych.

Wśród atrakcji również: tor przeszkód – „Solni Siłacze”, rodzinny Solny Quest, wielkoformatowa gra planszowa, zawsze oblegany zjazd na linie z XIV-wiecznej zamkowej baszty.

Podczas wydarzenia będzie można zwiedzić z przewodnikiem Zamek Żupny, w tym budynek północny (wcześniej niedostępny do zwiedzania), gdzie odkryto zachwycające polichromie oraz prezentowane są wystawy czasowe „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” i „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”. W Zamku Środkowym natomiast chętni obejrzą unikatową kolekcję solniczek zaliczaną do najcenniejszych na świecie, a także ekspozycję „Powroźnictwo w grafice”.

Zabawie towarzyszyć będą koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli "Wieliczka”, Kapeli Mietniowskiej oraz Kapeli Hanki Wójciak (koncert finałowy o godz. 17). Nie zabraknie także interaktywnego spektaklu teatralnego w wykonaniu Studia Teatralnego Krak-Art oraz zabawy loteryjnej „kosz z solą”. Z kolei w Karczmie u Żupnika można będzie spróbować specjałów m.in. z kuchni żupnej.

Święto Soli 2024 zaplanowano w godz. 10-18. Wstęp wolny.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na: www.muzeum.wieliczka.pl

Spędź wakacje z wojskiem

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska