Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Basen w Wysowej-Zdroju przechodzi kapitalny remont. Obiekt ma być dostępny dla mieszkańców i kuracjuszy na koniec przyszłego roku

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Dokładnie za osiemnaście miesięcy od startu prac, a na pewno na koniec przyszłego roku Wysowa-Zdrój odzyska jedną z ważniejszych atrakcji uzdrowiska - park wodny, który przez ostatnie cztery lata stał zamkniety na głucho. Trwa tam długo wyczekiwany remont.

Na remont parku wodnego gmina otrzymała dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 3,5 mln złotych oraz dotację z tak zwanej tarczy górskiej – 1,6 mln złotych, ale nawet wybór najkorzystniejszej oferty, oznacza konieczność dołożenia funduszy do zaplanowanego na remont budżetu, bo kwota oszacowana przez wykonawcę opiewa na 5 546 311,80 zł.

Dokładnie po czterech latach przerwy w działaniu krytego basenu w Wysowej Zdroju, miesiąc temu ruszyły pracy, które sprawią, że obiekt znów zostanie oddany do użytku. Czekają na to nie tylko mieszkańcy gminy Uście Gorlickie i całego powiatu gorlickiego, ale przede wszystkim turyści, którzy korzystają z tutejszej bazy uzdrowiskowej.

Pod koniec marca gmina Uście Gorlickie podpisała umowę na rozbudowę i modernizację wysowskiego parku wodnego. Wykonawcę wyłoniono w czwartym postępowaniu przetargowym i jest to firma RT-BUD z Bartnego, która ma 18 miesięcy na wyremontowanie basenu.

- Na dzisiaj zostały wykonane wzmocnienia betonowe słupów, trwa też zabezpieczanie niecki basenowej - podaje Zbigniew Ludwin, wójt gminy Uscie Gorlickie. - Nad niecką basenową powstaje drewniany podest, na którym staną rusztowania konieczne do przeprowadzenia prac związanych z dociepleniem stropów. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jest nadzieja, że remont zakończy się wcześniej niż planowano, czyli przed listopadem 2024 roku - dodaje wójt.

Niejako za jednym zamachem gmina w ramach prowadzonej inwestycji odświeży otoczenie parku wodnego. Wokół powstanie mała architektura. Między innymi zaplanowano montaż obrotowych leżaków i parasoli plażowych. Frajdą ma być zjazd linowy i huśtawka wieloosobowa. W szachy bedzie można pograć przy betonowym stole.

Przypomnijmy, że budowa basenu rozpoczęła się w styczniu 2011 roku i kosztowała ponad dziesięć milionów złotych. Obiekt został oddany do użytku we wrześniu 2012 roku, po niespełna dwudziestu miesiącach prac.

Uzdrowiskowy basen, od początku chętnie odwiedzali amatorzy wodnej rehabilitacji. Niecka podzielona na dwie części - płytszą i głębszą - wyposażona jest w różnego rodzaju masujące, pulsujące dysze. Raj dla wszystkich, którzy mają kłopoty z kręgosłupem, stawami, mięśniami.

6 maja 2019 roku basen został zamknięty przez nadzór budowlany i o ile na początku mówiono o przerwie technicznej, to ta wydłużyła się do czterech lat i okazała koniecznością w kontekście opracowanej ekspertyzy.

Zakres prac do wykonania jest spory. Główne, sprowadzają się między innymi do montażu stalowych słupów w podpiwniczeniu, podparcia stropu nad parterem, wykonania stalowego podciągu płyty stropowej nad piętrem, odciążenia dźwigarów, wymiany pokrycia na części dachu. Do tego trzeba doliczyć usunięcie istniejących i postawienia nowych ścianek działowych na piętrze, wykonanie na stropie nad piętrem izolacji termicznej, dostosowania systemu wentylacji i ciepła do wprowadzonych zamian konstrukcyjnych. I wiele innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska