Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będą trzymać kciuki i liczą, że film o kurierach się spodoba jury

Ewa Tyrpa
EWA TYRPA, KATARZYNA SKRZYBALSKA, ARCHWIUM GRUPY FILMOWEJ
Swoją przygodę z tworzeniem historycznego filmu uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie rozpoczęli od akcji promowania wysyłania kartek do powstańców warszawskich oraz pogłębiania wiedzy związanej ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Później stworzyli film kurierach i emisariuszach polskiego państwa podziemnego. To wszystko pięcioro uczniów z Piotrem Kazaną, nauczycielem historii, zrobiło w ramach projektu "BohaterOn w Twojej Szkole". Okazało się, że kółko historyczno-turystyczne w ciekawy sposób pozwala na zgłębianie historii i poznawanie ciekawych miejsc m.in. w Beskidzie Sądeckim, przez który przebiegały kurierskie szlaki w czasie II wojny światowej. Kurierzy z przesyłkami dostawali się m.in. przez Kordowiec, Niemcową, Eliaszówkę, Suchą Dolinę, Kosarzyska, Rytro.

- W Beskidzie przez dwa miesiące kręcili swój pierwszy film o kurierach przenoszących i pod nosem okupantów ważne meldunki i raporty o sytuacji w okupowanym kraju. Przez granicę przerzucano ludzi do polskiej armii we Francji oraz zagrożonych aresztowaniem – mówi Piotr Kazana. Uczniowie mają satysfakcję, że film „Odcinka Południe” zrealizowali samodzielnie, bez pomocy profesjonalistów. – Włożyliśmy w niego sto procent naszej energii – mówią twórcy filmu. Karolina Płonka świetnie sprawdziła się w pierwszoplanowej roli jako prowadząca kurierów do granicy. Jakub Kopta i Łukasz Szastak wystąpili jako kurierzy. Piotr Kazana i Jakub Sabala mieli niewdzięczną rolę niemieckich żołnierzy. Ponadto Jakub był też operatorem, a cały film zmontował Kacper Wicherek.

Uczniowie wiedzą, że przez granice przechodzili najważniejsi emisariusze rządowi jak Jan Kozielewski ps. „Karski” i Tadeusz Chciuk ps. „Marek Celt”. Stworzony przez nich film

dokumentalny „Odcinek Południe” opowiada historię kurierów i przewodników podczas II wojny światowej, m.in. Jana Freislera ps. „Xsawery”, Klemensa Gucwy ps. „Góral”, Romana Stramki ps. „Romek” , Leopolda Kwiatkowskiego ps. „Poldek”, Wacława Felczaka ps. „Lech”, Stanisława Marusarza, Bronisława Czecha, Józefa Krzeptowskiego ps. „Józek”, Heleny Marusarzównej, Jana Łożańskiego ps. Orzeł”. Tłem opowieści są skomplikowane stosunki etniczne i narodowościowe.

Za ten film i w ogóle wdrażanie projektu "BohaterOn w Twojej Szkole", dyrekcja szkoły podczas premiery filmu nagrodziła twórców szkolnym „oskarami”. Wręczyła je im wicedyrektorka Marta Wojtanowska. Podkreśliła, że w szkole o technicznym charakterze można rozwijać się też w humanistycznym kierunku.

Na premierą zaproszono uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów. Z wielkim zainteresowaniem oglądali oni dzieło swoich niewiele od nich starszych kolegów. Obiecali trzymać kciuki 12 i 13 grudnia, kiedy film będzie oceniany w ramach projektu "BohaterOn w Twojej Szkole". Wtedy w Warszawie odbędzie się gala III edycji projektu "BohaterON", z udziałem żyjących powstańców warszawskich oraz ambasadorów projektu m.in.: Maciejem Musiałem, Antonim Pawlickim, Agnieszką Wiedochłą.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska