WIDEO: Krótki wywiad
Jeśli radni z Oświęcimia poprą projekt i będzie na to zgoda władz województwa małopolskiego, to piece węglowe będzie można używać jeszcze 12 lat, do 2032 roku.
Czy w tym kierunku pójdą władze innych miast i gmin w regionie? Jeszcze nie wiadomo. Może to nastąpić jednak szybciej, niż się wydaje. Prezydent Oświęcimia swoim pomysłem zaskoczył. Jeszcze niedawno zachęcano tu do wymiany pieców węglowych na nowocześniejsze, ale też opalane węglem.
Smog smogowi nierówny. Skąd różnice w pomiarach jakości powietrza?
W Krakowie nie wolno już używać pieców na opał stały. O to samo upominają się mieszkańcy gmin położonych najbliżej Krakowa. We wtorek, gdy w Małopolsce było bardzo duże zanieczyszczenie powietrza, z wnioskiem o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej wystąpił Skawiński Alarm Smogowy w imieniu mieszkańców pięciu okolicznych gmin.
O wprowadzeniu zakazu ograniczenia palenia węglem i drewnem myśli też samorząd wojewódzki.
- Chodzi o naszą przyszłość. Przecież lepiej żyć w miejscu, gdzie idąc na spacer można oddychać pełną piersią - popiera pomysł Monika Pszoniak z Olkusza.
Mieszkaniec Oświęcimia, Jerzy Klich też uważa, że to dobre rozwiązanie. - Choć jeszcze niedawno władze miasta namawiały do wymiany starych kotłów na ekologiczne. Za 12 lat szkoda będzie się ich pozbyć. Mam nadzieję, że wtedy też będą różne dopłaty - dodaje.
Janusz Chwierut przyznaje, że decyzja jest radykalna, ale z drugiej strony oczekiwana przez wielu mieszkańców i środowiska ekologiczne. - Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście – uważa prezydent Janusz Chwierut.
Co każdy z nas powinien wiedzieć o smogu?
W Oświęcimiu pierwszy termin - 2022 roku dotyczy całkowitego zakazu spalania węgla w piecach poniżej 3 klasy w tzw. “kopciuchach”. W następnych latach, tj. do 1 września 2024 miałyby zostać zlikwidowane piece klasy 3 i 4, a kotły 5 klasy do 1 września 2028 roku. – Dlatego tak ważne jest, aby dać właścicielom czas na przygotowanie się do tych zmian – podkreśla prezydent Oświęcimia.
Nowe domy i inne budynki na terenie miasta Oświęcim oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe.
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
- Co się działo w żłobku Fair Play? Relacje są przerażające
- Studniówka 2020. Bal maturzystów z olkuskiego ekonomika
- Zimna woda zdrowia doda? Tak uważają morsy z Doliny Morsa
- Kupił album z oprawą z ludzkiej skóry. "Zobaczyłem włosy"
- Pluszowy Jan Paweł II. Czy to nie przesada?
- Kęty. Studniówka uczniów LO im. Stanisława Wyspiańskiego
