W poprzednich dwóch częściach naszej serii przybliżyliśmy Państwu „sylwetkę” oraz drogi wchłaniania benzo(a)pirenu, będącego jednym z najbardziej szkodliwych składników zanieczyszczeń powietrza mających swoje źródło w niskiej emisji. Na czym jednak sama szkodliwość benzo(a)pirenu polega?
Szkodliwe działanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym benzo(a)pirenu na zdrowie człowieka zostało odnotowane już końcem XVIII wieku. Wtedy to odkryto kancerogenne działanie sadzy w grupie zawodowej kominiarzy. Pod koniec XX wieku potwierdzono hipotezę dotyczącą rakotwórczego działania poszczególnych związków z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Na dzień dzisiejszy dysponujemy bardzo dużą wiedzą na temat mechanizmów szkodliwego oddziaływania WWA.
Benzo(a)piren wykazuje właściwości mutagenne i rakotwórcze. Wykazuje także małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie. Benzo(a)piren, podobnie jak inne WWA wykazuje toksyczność układową, powodując uszkodzenie nadnerczy, układu chłonnego, krwiotwórczego i oddechowego. Do innych uciążliwych działań niepożądanych zalicza się podrażnienie oczu, nosa, gardła i oskrzeli.
Do najbardziej narażonych tkanek należą: nabłonek, szpik kostny, jądra i tkanki układu chłonnego.
Źródło:www.polskialarmsmogowy.pl
Zadanie realizowane w ramach projektu pn.: „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Związku Gmin Ziemi Gorlickiej przez wykorzystanie urządzeń grzewczych na biomasę oraz Odnawialnych Źródeł Energii” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Działanie 4.4. Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, poddziałanie 4.4.2. Obniżenie poziomu niskiej emisji .