26 czerwca rozpocznie się Prolog do 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej przebiegający pod hasłem „Ogień”, który potrwa aż do 18 grudnia. W planowanym terminie FKŻ, od 26 czerwca do 5 lipca 2020 roku zaplanowane zostały koncerty, wykłady, warsztaty – wszystkie dostępne bezpłatnie on-line na stronie festiwalu oraz Facebooku, a także w Chederze i innych miejscach związanych z festiwalem.
- Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w takiej formule, jaką wszyscy znamy została przeniesiona na przyszły rok, chcemy ją zorganizować w pełnej, świątecznej formie. Chcieliśmy jednak pozostać w kontakcie z naszą publicznością, przygotować alternatywny program, w czasie, w którym zwyczajowo spotykamy się na krakowskim Kazimierzu. Tak powstał Prolog 30. FKŻ, w którym wykorzystaliśmy pomysły na wydarzenia, które miały się odbyć na tegorocznym festiwalu – mówi Robert Gądek wicedyrektor FKŻ.
Półroczny program Prologu to przeniesienie do przestrzeni online oraz rozłożenie w czasie wydarzeń zaplanowanych na tegoroczny KFŻ. Spośród blisko stu zaplanowanych wydarzeń, ponad sześćdziesiąt odbędzie się od czerwca do grudnia przygotowując festiwalową publiczność na wspólne świętowanie jubileuszowej edycji w 2021 roku.
- Pierwsza część programu została zaplanowana online, ale niektóre z wydarzeń, jak koncerty czy imprezy DJskie można obejrzeć w większym gronie w Chederze i Hevre, gdzie będą transmitowane na dużych ekranach. Podobnie jak koncert niedzielny i przyszłotygodniowy Teder Weekender. Oczywiście w tych miejscach obowiązują obostrzenia, konieczna jest także wstępna rezerwacja – mówi Robert Gądek. - Przez internet, na platformie Zoom odbędą się także zaplanowane w pierwszym tygodniu warsztaty śpiewu z Jeffem Warschauerem.
Tegoroczne wydarzenia w ramach festiwalu potrwają niemal do końca roku, organizatorzy liczą, że zaplanowane na powakacyjne miesiące warsztaty czy koncerty odbędą się już z udziałem publiczności. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, zostaną przeniesione do przestrzeni wirtualnej oraz będą transmitowane na żywo.
Podczas tegorocznych spotkań w ramach FKZ zabraknie popularnego koncertu Szalom na Szerokiej.
- To ogromna strata, ale obecnie nie ma możliwości, żeby zorganizować taki koncert jakim jest Szalom na Szerokiej. Zazwyczaj jego organizacja zaczynała się w marcu, a więc dokładnie wtedy, gdy wybuchła pandemia. Nikt wówczas nie był w stanie zadeklarować ani przyjazdu, ani możliwości organizacji takiego przedsięwzięcia, dlatego podjęliśmy decyzję o zrezygnowaniu z niego w tym roku – informuje Robert Gądek.
- Próbą przywołania ducha Szalom na Szerokiej będzie niedzielny koncert inauguracyjny, w którym pojawią się bardzo różnorodni wykonawcy, a prowadzącym będzie Janusz Makuch. To będzie wirtualny Szalom na Szerokiej.
W koncercie inauguracyjnym zatytułowanym „Iskry ognia FKŻ” wystąpią najciekawsi i najważniejsi muzycy z ponad 30-letniej historii FKŻ, wśród których będzie można usłyszeć Franka Londona, Davida Krakauera, Shai Tsabari, Kutimana, Lolę Marsh, Piyut Ensemble, Gili Yalo, Ori Alboher i Shofar.
Zakończeniem letniej edycji festiwalu będzie koncert Franka Londona, wprawdzie nie na Szerokiej, ale na dachu Manhattanu. Wspólnie z muzykiem zagrali m.in. Eleonora Reissa, Lorin Sklamberg, Joshua Nelson, Sara Gordon.
Na jesień i zimę zaplanowane zostały kolejne wykłady, spotkania literackie, zwiedzania, instalacje multimedialne, warsztaty, ale też – światowa premierę płyty nagranej przez Bester Quartet wspólnie z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem oraz klezmerskie koncerty w wykonaniu Davida Krakauera i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.
