Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez koncertu Szalom na Szerokiej. Niezwykły Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa do grudnia

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W tym roku Festiwal Kultury Żydowskiej wprawdzie bez koncertu szalom na szerokiej, ale za to potrwa aż do grudnia
W tym roku Festiwal Kultury Żydowskiej wprawdzie bez koncertu szalom na szerokiej, ale za to potrwa aż do grudnia Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W tym roku bez koncertu Szalom na Szerokiej, który od trzech dekad wyznaczał początek wakacji, a także w dużej mierze za pośrednictwem nowoczesnych technologii, to będzie jedyny w swoim rodzaju Prolog do 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jubileuszowe obchody zostały przeniesione na przyszły rok.

26 czerwca rozpocznie się Prolog do 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej przebiegający pod hasłem „Ogień”, który potrwa aż do 18 grudnia. W planowanym terminie FKŻ, od 26 czerwca do 5 lipca 2020 roku zaplanowane zostały koncerty, wykłady, warsztaty – wszystkie dostępne bezpłatnie on-line na stronie festiwalu oraz Facebooku, a także w Chederze i innych miejscach związanych z festiwalem.

- Jubileuszowa 30. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w takiej formule, jaką wszyscy znamy została przeniesiona na przyszły rok, chcemy ją zorganizować w pełnej, świątecznej formie. Chcieliśmy jednak pozostać w kontakcie z naszą publicznością, przygotować alternatywny program, w czasie, w którym zwyczajowo spotykamy się na krakowskim Kazimierzu. Tak powstał Prolog 30. FKŻ, w którym wykorzystaliśmy pomysły na wydarzenia, które miały się odbyć na tegorocznym festiwalu – mówi Robert Gądek wicedyrektor FKŻ.

Półroczny program Prologu to przeniesienie do przestrzeni online oraz rozłożenie w czasie wydarzeń zaplanowanych na tegoroczny KFŻ. Spośród blisko stu zaplanowanych wydarzeń, ponad sześćdziesiąt odbędzie się od czerwca do grudnia przygotowując festiwalową publiczność na wspólne świętowanie jubileuszowej edycji w 2021 roku.

- Pierwsza część programu została zaplanowana online, ale niektóre z wydarzeń, jak koncerty czy imprezy DJskie można obejrzeć w większym gronie w Chederze i Hevre, gdzie będą transmitowane na dużych ekranach. Podobnie jak koncert niedzielny i przyszłotygodniowy Teder Weekender. Oczywiście w tych miejscach obowiązują obostrzenia, konieczna jest także wstępna rezerwacja – mówi Robert Gądek. - Przez internet, na platformie Zoom odbędą się także zaplanowane w pierwszym tygodniu warsztaty śpiewu z Jeffem Warschauerem.

Tegoroczne wydarzenia w ramach festiwalu potrwają niemal do końca roku, organizatorzy liczą, że zaplanowane na powakacyjne miesiące warsztaty czy koncerty odbędą się już z udziałem publiczności. Jeśli jednak nie będzie to możliwe, zostaną przeniesione do przestrzeni wirtualnej oraz będą transmitowane na żywo.

Podczas tegorocznych spotkań w ramach FKZ zabraknie popularnego koncertu Szalom na Szerokiej.

- To ogromna strata, ale obecnie nie ma możliwości, żeby zorganizować taki koncert jakim jest Szalom na Szerokiej. Zazwyczaj jego organizacja zaczynała się w marcu, a więc dokładnie wtedy, gdy wybuchła pandemia. Nikt wówczas nie był w stanie zadeklarować ani przyjazdu, ani możliwości organizacji takiego przedsięwzięcia, dlatego podjęliśmy decyzję o zrezygnowaniu z niego w tym roku – informuje Robert Gądek.

- Próbą przywołania ducha Szalom na Szerokiej będzie niedzielny koncert inauguracyjny, w którym pojawią się bardzo różnorodni wykonawcy, a prowadzącym będzie Janusz Makuch. To będzie wirtualny Szalom na Szerokiej.

W koncercie inauguracyjnym zatytułowanym „Iskry ognia FKŻ” wystąpią najciekawsi i najważniejsi muzycy z ponad 30-letniej historii FKŻ, wśród których będzie można usłyszeć Franka Londona, Davida Krakauera, Shai Tsabari, Kutimana, Lolę Marsh, Piyut Ensemble, Gili Yalo, Ori Alboher i Shofar.

Zakończeniem letniej edycji festiwalu będzie koncert Franka Londona, wprawdzie nie na Szerokiej, ale na dachu Manhattanu. Wspólnie z muzykiem zagrali m.in. Eleonora Reissa, Lorin Sklamberg, Joshua Nelson, Sara Gordon.

Na jesień i zimę zaplanowane zostały kolejne wykłady, spotkania literackie, zwiedzania, instalacje multimedialne, warsztaty, ale też – światowa premierę płyty nagranej przez Bester Quartet wspólnie z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem oraz klezmerskie koncerty w wykonaniu Davida Krakauera i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska