Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne ferie zimowe. Gdzie zadzwonić w razie nagłej potrzeby? Co zabrać z sobą na urlop za granicę?

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR i TOPR to: 985 lub 601 100 300
W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR i TOPR to: 985 lub 601 100 300 Andrzej Wiśniewski
Małopolscy uczniowie zimową przerwę w zajęciach szkolnych rozpoczną już 17 stycznia. Dla wielu to czas zabawy i wypoczynku. Dla lekarzy, pielęgniarek czy ratowników okres wzmożonej pracy. Podpowiadamy, gdzie podczas ferii, w razie nagłej potrzeby, znajdziesz potrzebną pomoc lekarską.

Ferie zimowe to szczególne wyzwanie dla medyków dbających o zdrowie uczniów i ich rodzin odpoczywających w popularnych górskich miejscowościach. Pod opiekę dyżurującego tam białego personelu rokrocznie trafiają m.in. setki pacjentów ze zwichnięciami, skręceniami, złamaniami, otarciami, rozcięciami głowy. O tego rodzaju urazy nietrudno bowiem podczas wycieczek zaśnieżonymi i oblodzonymi szlakami czy jazdy na nartach.

Odpoczynek może zakłócić także nagłe zatrucie, przeziębienie czy COVID-19. Koronawirus ciągle nie złożył broni - planując więc zimowy wyjazd, pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych.

Zasady bezpieczeństwa:

  • często dezynfekuj ręce,
  • utrzymuj dystans społeczny,
  • w zamkniętych pomieszczeniach dokładnie zasłaniaj usta i nos,
  • a jeśli pojawią się pierwsze objawy infekcji, nie bagatelizuj ich i zgłoś się do lekarza.

Podstawowa opieka zdrowotna w dzień i w nocy

Jeśli spędzasz ferie na terenie własnej gminy i potrzebujesz konsultacji medycznej, powinieneś zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na co dzień dba o twoje zdrowie. Podczas pobytu w innej części Polski, masz prawo szukać pomocy w najbliższej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych – w godz. 18-8 w dni powszednie oraz przez całą dobę w soboty, niedziele i święta – pomoc zapewniają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Listę takich gabinetów w Małopolsce znajdziesz na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl. Najbliższą taką przychodnię wskaże ci również konsultant bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta, która działa 24 godziny na dobę, pod numerem telefonu 800 190 590.

Pomoc w stanach nagłych, nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Skorzystaj z darmowej konsultacji medycznej przez telefon

Wieczorem czy w weekend niepokojące objawy możesz skonsultować z medykiem bez wychodzenia z domu, dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK). Działa ona pod bezpłatnym numerem 800 137 200 – jednym dla całej Polski. Telefony od pacjentów są odbierane – w godz. 18-8 od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.

Zrób test w kierunku COVID-19

Jeśli twój zły stan zdrowie może być spowodowany koronawirusem, zlecenie na potwierdzający to test otrzymasz od lekarza rodzinnego, medyka dyżurującego w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub pod numerem TPK. Na badanie możesz również zapisać się samodzielnie, przez internet. Służy do tego formularz kwalifikacyjny dostępny na stronie gov.pl/dom.

Ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. objawów choroby oraz kontaktów z osobami z potwierdzonym COVID-19. Twoje odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem. Jeśli okaże się, że powinieneś wykonać diagnozujący to test, możesz zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, który zleci badanie albo zapisać się na wymaz wykorzystując profil zaufany. Dzięki formularzowi online na test zarejestrujesz również swoje dziecko.

Test wykonasz bezpłatnie w dowolnym punkcie pobrań wymazów. W całej Polsce jest ich ponad 600. Po zleceniu badania otrzymasz informację z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test blisko swojego miejsca pobytu i uniknąć czekania w dużej grupie pacjentów.

W wiadomości znajdziesz również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta. Za jej pośrednictwem możesz zaakceptować proponowany termin i miejsce badania albo odrzucić je i wyszukać inne dogodne miejsce i dzień pobrania wymazu. Adresy wszystkich punktów wymazowych działających w regionie oraz aktualne godziny pracy znajdziesz na stronie internetowej małopolskiego NFZ.

Pilna pomoc, gdy na szali jest zdrowie i życie

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Jeśli podejrzewasz, że twój zły stan zdrowia ma związek z koronawirusem, koniecznie poinformuj o tym wcześniej personel SOR, izby przyjęć czy dyspozytora medycznego przyjmującego zgłoszenie pod numerem alarmowym.

Szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć w Małopolsce

W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR i TOPR to: 985 lub 601 100 300.

Ferie w Europie z EKUZ i UCC

Planując zimowy wypoczynek poza Polską, włóż do portfela wydawaną bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) możesz liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. Dotyczy to również nagłego zachorowania na COVID-19.

Pamiętaj jednak, że dokładny zakres finansowanych rodzajów pomocy lekarskiej różni się w zależności od państwa. Np. w Słowacji z własnej kieszeni trzeba zapłacić m.in. za świadczenia z zakresu transportu medycznego oraz ratownictwa górskiego, w Austrii płatny jest m.in. pobyt w szpitalu oraz pomoc ratowników górskich.

W Małopolsce EKUZ można odebrać od ręki w Krakowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie, Wadowicach, Brzesku, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu oraz Chrzanowie. Wniosek złożysz także wygodnie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Na jego podstawie karta zostanie wygenerowana w Centrum Usług Wspólnych i wysłana na wskazany we wniosku adres.

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Podróże ułatwi również Unijny Certyfikat COVID (UCC), potwierdzający szczepienie przeciwko koronawirusowi. Znajdziesz go w swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli nie korzystasz z internetu, poproś o wydrukowanie dokumentu w punkcie szczepień wykonującym szczepienie.

Wykorzystaj przerwę od lekcji na szczepienie

Jeśli szczepienie przeciwko COVID-19 masz jeszcze przed sobą, wykorzystaj wolny czas i zgłoś się po swoją dawkę. Możesz umówić wizytę w dowolnym punkcie szczepień w całej Polsce. W przypadku, gdy zdecydujesz się na przyjęcie szczepionki dwudawkowej, nie musisz wracać ponownie do tej samej przychodni czy apteki – możesz zgłosić się na dokończenie cyklu do dowolnego punktu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by pierwszą dawkę przyjąć np. w górskim uzdrowisku, a kolejną już w pobliżu domu.

Obecnie ze szczepień przeciwko COVID-19 mogą korzystać dorośli i dzieci od 5. roku życia. W przypadku najmłodszych dzieci w wieku 5-11 lat do szczepień jest wykorzystywana specjalna, pediatryczna dawka szczepionki Pfizer. Dzieci kwalifikowane są do „ukłucia” przez lekarza, a w punkcie szczepień musi im towarzyszyć rodzic lub inny opiekun prawny.

Siebie i swoje dziecko umówisz na szczepienie korzystając z:

  • bezpłatnej infolinii 989,
  • e-rejestracji dostępnej na stronie pacjent.gov.pl,
  • wysyłając SMS o treści SzczepimySię pod numer 664 908 556 lub 880 333 333,
  • kontaktując się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

Ich mapa jest dostępna na stronie gov.pl/szczepimysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczne ferie zimowe. Gdzie zadzwonić w razie nagłej potrzeby? Co zabrać z sobą na urlop za granicę? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska