Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania kolonoskopowe w Brzesku, co ważne bez długich kolejek

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
Pixabay
Dużym zainteresowaniem cieszą się bezpłatne badania kolonoskopowe realizowane przez Szpital Powiatowy w Brzesku.

W ciągu trzech miesięcy trwania projektu zdecydowało się na nie 120 mieszkańców powiatu brzeskiego. Co ważne, u co czwartego z przebadanych lekarze usuwali groźne polipy i tym samym wyeliminowali problem zachorowania na nowotwór jelita grubego.

Najlepsza metoda

- Nie ma lepszej metody niż badanie kolonoskopowe, by zdiagnozować i usunąć polip, który nie będzie miał szans rozwinąć się do stadium nowotworu - mówi lek. Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Stąd taka duża korzyść wykonania tego badania. W ramach projektu realizowanego przez lecznicę w Brzesku są one przeprowadzane bezpłatnie i co ważne bez oczekiwania w długich kolejkach. Do końca tego roku szpital może w ten sposób zdiagnozować dalszych 180 pacjentów. W przyszłym roku kolejne 300 osób.

Bezpieczne badanie

Kolonoskopia jest bezpiecznym badaniem, na życzenie pacjenta może być wykonywana w znieczuleniu. Projekt w ramach, którego badania są realizowane, jest skierowany do każdego mieszkańca powiatu brzeskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Mogą w nim wziąć udział także osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49, które mają krewnego pierwszego stopnia ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

Warto więc skorzystać z możliwości badań, tym bardziej że nowotwór jelita grubego rozwija się przez kilkanaście lat bez żadnych objawów i dolegliwości. Te pojawiają się, dopiero gdy choroba jest mocno zaawansowana, a jej wyleczenie praktycznie niemożliwe.

Rakowi jelita grubego sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu, ale też otyłość i złe nawyki żywieniowe.

- Dobrze jest zapoznać się z zaleceniami w zakresie profilaktyki i przeanalizować swój tryb życia. Zachęcam do udziału w wykładach odbywających się w ramach projektu - mówi dyrektor Smołucha.

Ważne prelekcje

Podczas prelekcji w szpitalu, na terenie największych zakładów w powiecie brzeskim, ale też w bibliotekach i świetlicach lekarze i pielęgniarki informują co robić, by nie zachorować na nowotwór jelita grubego. Najbliższe spotkanie jest zaplanowane jest na godz. 13 - 18 października w sali konferencyjnej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Badania kolonoskopowe są wykonywane w soboty w Pracowni Endoskopowej Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu - Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 oraz 519 317 007, pod adresem e-mailowym [email protected].

Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska