MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Kraków otwarła nową filię na ul. Meiera. W wydarzeniu wziął udział prezydent Aleksander Miszalski

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wideo
od 12 lat
10 tysięcy książek, przyjazna przestrzeń dla czytelniczek i czytelników w każdym wieku, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem, miejsce do pracy indywidualnej, a także nawiązanie do dziedzictwa i krakowskiej historii żółtej ciżemki – taka jest nowa filia Biblioteki Kraków – filia nr 57 „Gotyk” zlokalizowana przy ul. Meiera 16c.

Filia nr 57 „Gotyk” to zupełnie nowa placówka zlokalizowana w części miasta, w której powstaje coraz więcej osiedli i wzrasta liczba mieszkańców. O jej utworzenie Biblioteka Kraków zabiegała od 2022 roku. Miasto postarało się o wygospodarowanie środków na zakup pomieszczeń użytkowych na parterze budynku przy ul. Meiera 16c i pod koniec grudnia 2022 roku została zawarta umowa, na podstawie której biblioteka nabyła prawo własności do dwóch sąsiadujących ze sobą lokali (w stanie deweloperskim) o łącznej powierzchni 152 mkw.

Prace adaptacyjne rozpoczęły się w 2023 roku. Został wówczas opracowany projekt aranżacji wnętrza zawierający strefę dla młodzieży oraz strefę dla najmłodszych i ich rodziców połączoną z toaletą dla dzieci i pokoikiem dla rodzica z dzieckiem. Wnętrze biblioteki zostało także dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu. Została także wygospodarowana przestrzeń do pracy indywidualnej.

Prace remontowe i wykończeniowe zostały zakończone w kwietniu 2024 r. Koszty prac adaptacyjnych, montażu oświetlenia i elementów wyposażenia oraz zakupu mebli, które wyniosły prawie 600 000 zł, ostały pokryte z dotacji przekazanych bibliotece z budżetu miasta.

Nowej filii dodano przydomek „Gotyk”− od nazwy osiedla, na którym powstała. Ale to niejedyne historyczne nawiązanie. Ważną rolę odgrywa tu kojarzący się z okresem gotyku bucik, czyli ciżemka zza słynnego ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim, opisana przez Antoninę Domańską w popularnej powieści „Historia żółtej ciżemki”. To książka, którą przeczytały pokolenia czytelników. Z tą historią związana jest także Nagroda Żółtej Ciżemki przyznawana przez Bibliotekę Kraków od 2017 roku w ogólnopolskim konkursie na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. W filii nr 57 do epoki gotyku nawiązuje też malunek na ścianie w dziale dziecięcym oraz tapeta z planem średniowiecznego Krakowa na ścianie holu.

Filia nr 57 to najnowsza placówka biblioteki – wcześniej do sieci dołączyły filia nr 31 przy ul. Przyzby – w 2020 roku oraz filia nr 42 przy ul. Agatowej otwarta w 2021 r. Natomiast w ostatnich dwóch latach dzięki pracom remontowym czytelniczki i czytelnicy chętnie odwiedzają też odnowione filie: nr 24 przy ul. Na Błonie, nr 30 przy ul. Dziewiarzy, nr 40 przy ul. Łużyckiej, nr 44 „Pod Kawką” przy ul. Spółdzielców, nr 48 na os. Bohaterów Września oraz nr 52 na os. Na Stoku.

Komary - co je wabi a co odstrasza?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska