Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych pod Tarnowem. Oddali hołd bohaterom
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie
Niedzielne uroczystości w Zakliczynie rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. św. Idziego opata. Następnie na pobliskim cmentarzu parafialnym złożono wiązanki kwiatów na grobie majora Jana Dubaniowskiego "Salwy".
- Naszym symbolem, taką ikoną Żołnierzy Niezłomnych jest major Jan Dubaniowski "Salwa", czyli żołnierz niezłomny z grupy, która walczyła w 1947 roku właśnie na terenie Ziemi Zakliczyńskiej i dokładnie w Rudzie Kameralnej zginął. My dziś kontynuujemy nasze uroczystości, ponieważ pierwszego marca na Rudzie Kameralnej obył się rajd pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie młodzież z terenu naszej gminy, z cmentarza w Zakliczynie, gdzie właśnie znajdują się doczesne szczątki majora Dubaniowskiego "Salwy" przeszła do Rudy Kameralnej i tam złożyliśmy hołd, wspólnie oddając pamięć wszystkim Żołnierzom Niezłomnym, ale w szczególności majorowi Dubaniowskiemu "Salwie" - mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.
Jednym z głównych punktów niedzielnych obchodów była XII edycja Biegu Tropem Wilczym, który poprzedziło złożenie kwiatów i zniczy przy Pomniku Pamięci Poległych i Pomordowanych za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1957.
Do biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych stanęło 47 uczestników, którzy wzięli udział w sportowej rywalizacji kategorii szkół podstawowych i "open". Trasa przebiegała uliczkami Zakliczyna na symbolicznym dystansie 1963 metrów.
- Związane jest to z datą zamordowania ostatniego z partyzantów Józefa Franczaka pseudonim "Lalek" - tłumaczy Janusz Flakowicz z SKKT PTTK "Compass" Zakliczyn, jeden z organizatorów Biegu Tropem Wilczym w Zakliczynie.
Ostatecznie w kategorii "open" wśród mężczyzn najlepszy był Mateusz Nosek, a najszybszą z kobiet była Kamila Zając. W kategorii szkół podstawowych jako pierwsi do mety dobiegli Piotr Wojtas i Julia Łukasik.
Po biegu w zakliczyńskim ratuszu odbyła się uroczysta gala, podczas której zaprezentowała się młodzież działająca przy Klasztorze OO. Franciszkanów w Zakliczynie z montażem słowno-muzycznym ,,Ponieważ żyli prawem wilka”.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
WTZ im. Jana Pawła II w programie TVN-u "Autentyczni"
