Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bioelektrownia w Tarnowie zwiększa obroty. Gaz ze śmieci będzie grzać

Andrzej Skórka
Wykorzystamy w pełni potencjał bioelektrowni - mówi Piotr Zieliński, kierownik składowiska
Wykorzystamy w pełni potencjał bioelektrowni - mówi Piotr Zieliński, kierownik składowiska Andrzej Skórka
Do sieci energetycznej już w tej chwili trafia prąd produkowany na tarnowskim wysypisku śmieci. Energia pochodzi z jedynej bioelektrowni w regionie. Instalacja opalana gazem z rozkładających się odpadów będzie jeszcze lepiej wykorzystana. Ciepłem z tego źródła ogrzane zostaną budynki. Odpady zwożone do Tarnowa z całego regionu na szczęście trafiają na wysypiska oddalone od osiedli mieszkaniowych. Najbliższe znajduje się w Krzyżu.

- Nawet w upały nic u nas stamtąd nie czuć. A przed laty, przy wschodnim wietrze, smrodek zalatywał - opowiada pan Zbigniew z osiedla domów jednorodzinnych.

Wczoraj, mimo ciepłej pogody, nawet na samym składowisku o fetorze nie było mowy. Takie uciążliwości udało się ograniczyć za sprawą bioelektrowni. To niepozorny blaszany budynek, w którym pracują generatory energii zasilane gazem wysypiskowym pozyskiwanym wprost z hałd śmieci. Mieszanina metanu i dwutlenku węgla nie ulatnia się tu wprost do atmosfery. Zbierana jest przez system rurociągów wbudowanych w zrekultywowane już hałdy wysypiska. Widać je także na eksploatowanym aktualnie sektorze, na którym balast zrzucają śmieciarki.

- Ze szczelnych hałd po rekultywacji wyłapujemy praktycznie sto procent gazu wysypiskowego - podkreśla Piotr Zieliński, kierownik składowiska. W ciągu miesiąca bioelektrownia produkuje około 110 MWh w pełni ekologicznej energii elektrycznej. Operator sprzedaje ją do krajowej sieci energetycznej. W bioelektrowni tkwią jeszcze większe możliwości. Chodzi o wykorzystanie ciepła ze spalania gazu. Tym bardziej że po niedawnej wymianie generatory wyposażone są teraz w wymienniki ciepła. Już zdecydowano, że energia z tego źródła wykorzystana zostanie do ogrzewania budynków Zakładu Składowania Odpadów Komunalnych w Tarnowie.

- Dotąd do ogrzewania wykorzystujemy drewno i olej opałowy, podczas gdy ciepło z bioelektrowni ulatnia się do atmosfery - mówi Piotr Zieliński. Zakład już przystępuje do projektowania podłączenia swojej sieci centralnego ogrzewania do ekologicznej instalacji. Za kilka miesięcy kaloryfery ogrzewać będzie ciepło z chłodnic agregatów, a także odzyskiwane ze spalin.

Domy tarnowian na razie z tego źródła nie będą zasilane. Wszystko wskazuje na to, że do sieci MPEC jednak trafi energia produkowana w pobliżu wysypiska. Powinno to nastąpić pod koniec dekady. Właśnie w rejonie ul. Cmentarnej planowana jest kosztem kilkuset mln złotych budowa jednej z trzech w Małopolsce spalarni odpadów. Projekt ten znajduje się na razie w fazie koncepcji, a budowa ma się rozpocząć po 2015 roku.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Śmiertelny wypadek w Bydlinie. Dwie osoby roztrzaskały się na drzewie [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska