Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Paisjusz jest ordynariuszem, a Gorlice zostały siedzibą diecezji

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Tę radosną wieść ogłosiły cerkiewne dzwony. Po nowego biskupa wyszła uroczysta procesja. Uroczystości w cerkwi św. Trójcy w Gorlicach odbyły się w rocznicę śmierci świętego Maksyma.

Wyjątkowy charakter miały tegoroczne uroczystości wspomnienia śmierci św. Maksyma Sandowycza, patrona prawosławnych mieszkańców miasta. Tego samego dnia odbyła się uroczysta intronizacja biskupa Paisjusza na ordynariusza diecezji przemysko-gorlickiej.

- Taką decyzję 25 sierpnia podjął Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dotychczasowa diecezja przemysko-nowosądecka zmieniła nazwę na przemysko-gorlicką, a jej siedzibą zostały właśnie Gorlice - tłumaczy ksiądz Roman Dubec, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Gorlicach.

W świątecznym nabożeństwie wzięli udział arcybiskup lubelski i chełmski Abel, biskup siemiatycki Jerzy, dwóch biskupów z Ukrainy - ze Lwowa biskup Filaret, z Włodzimierza Wołyńskiego arcybiskup Włodzimierz, a także duchowni z różnych części Polski, Ukrainy i Serbii.

Biskup dla wiernych jak przyjaciel

W drzwiach cerkwi, biskupa Paisjusza i towarzyszących mu władyków powitał wieloletni jej starosta - Dymitr Sabatowicz, zarazem najstarszy, bo 90-letni parafianin, mieszkający w Siarach.

- To dla nas, Łemków z Gorlickiego, ogromna radość i wzruszenie - powiedział nam po uroczystości. - Nie dość, że doczekaliśmy się u nas biskupa ordynariusza, to jeszcze Gorlice zostały siedzibą diecezji, a nasza cerkiew katedralna stała się diecezjalną - mówi.

O samym biskupie Paisjuszu mówi jak o przyjacielu.

- Nasz władyka ma zawsze czas dla parafian. Nie ma niedzieli, by po mszy świętej nie wyszedł przed cerkiew, nie porozmawiał z wiernymi, zawsze ich wspiera i docenia - mówi Sabatowicz. Sam starosta cerkwi został przez biskupa wyróżniony rok temu: - Za jego prośbą, metropolita Sawa przyznał mi order świętej Magdaleny - mówi.

Jest się czym chwalić, bo to najwyższe odznaczenie nadawane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a jest przyznawane za pracę dla dobra Cerkwi i bliźniego.

Gorlice otwarte i ekumeniczne

To, że Gorlice stały się siedzibą diecezji, to ogromny prestiż i promocja dla miasta.

- Myślę, że decyzja soboru wynikała również z faktu, że nasze miasto jest postrzegane przez zwierzchników Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego jako bardzo otwarte. Zresztą nie bez powodu, przecież współpatronem Gorlic, obok Matki Bożej Niepokalanej, jest św. Maksym Sandowycz - dodaje ksiądz Dubec.

Dowodem i niejako potwierdzeniem tej otwartości, ale i ekumenizmu, była obecność podczas ingresu bp. rzeszowskiego Edwarda Białogłowskiego i Stanisława Ruszela, dziekana, a zarazem proboszcza bazyliki mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach.

Wyniesienie na tron za carskimi wrotami

Symbolem ustanowienia biskupa Paisjusza ordynariuszem diecezji przemysko-gorlickiej było trzykrotne usadowienie go na tronie.

- Obrzęd ten był może niewidoczny dla wszystkich. Odbył się on za carskimi wrotami - mówi ks. Roman Dubec.

Podczas gdy wierni śpiewali: „Święty Boże, Święty mocny...”, czyli Trysagion, dwóch najstarszych biskupów trzykrotnie usadowiło biskupa gorlickiego na tronie.

- W tym czasie duchowieństwo trzykrotnym zawołaniem „Aksios”, co oznacza godny, obwieściło tę radosną nowinę wszystkim wiernym zgromadzonym na uroczystości - kończy ks. Roman Dubec.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska