Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

„Od 2014 r. w ramach programu dotacyjnego na mikroretencje przeznaczono 11,6 mln zł. Do tej pory zamontowano przy krakowskich domach 1065 instalacji (zbiorników podziemnych, naziemnych, systemów drenażowych, bioretencji i nawadniania). Tylko w tym roku rozpatrzono pozytywnie 290 wniosków dotacyjnych (na kwotę łączną 4,7 mln zł). W kolejnych latach program będzie kontynuowany” – informuje magistrat.
Także krakowianie mogą bardziej efektywnie i oszczędnie dbać o swoje ogrody, np. wykorzystując deszczówkę do podlewania wody. Na ten cel przeznaczone zostały specjalne fundusze.
W Krakowie już powstają ogrody deszczowe, czyli zbiorniki wodne w naturalnych zagłębieniach terenu, które mają zagospodarować wody deszczowe z osiedli znajdujących się wokół parku, zasilenie stawów, a także wykonanie działań o charakterze błękitno-zielonej infrastruktury, jak np. ogród deszczowy czy mulda terenowa.
Park deszczowy powstał w Krakowie w parku Lotników Polskich przy TAURON Arenie Kraków, planowany jest także w parku Lilii Wenedy (trwają prace projektowe) w Prokocimiu.
Miasto zapowiada, że ogród deszczowy pojawi się także w rewitalizowanym obecnie placu Axentowicza.
Innym sposobem na wykorzystanie deszczówki w mieście jest retencjonowanie wody z dachu biblioteki przy ul. Karmelickiej. Specjalny kanał ma odprowadzać wodę (wraz z niecką obsadzoną roślinnością wodnolubną) do podziemnego zbiornika retencyjnego, która krążyć będzie w obiegu zamkniętym, woda częściowo będzie wykorzystywana do podlewania zieleni miejskiej.
Częścią miejskiej błękitnej infrastruktury są także poldery i niecki bioretencyjne. Ta druga powstała przy tężni solankowej na Bagrach. Niecka bioretencyjna o powierzchni 70 m2, w postaci łagodnego zagłębienia w terenie, z warstwami przepuszczalnymi o różnej frakcji kruszywa, w której czasowo gromadzi się nadmiar wody opadowej z terenu wokół tężni. Woda ta jest podczyszczana dzięki nasadzonym tam roślinom, a następnie infiltruje do gruntu. Na powierzchni niecki utworzono rabatę, nasadzono ponad 300 szt. roślin słonolubnych, a także odpornych na czasowe zalewanie.
W ramach zadania z budżetu obywatelskiego powstał też podziemny zbiornik na deszczówkę o pojemności 3 tys. litrów przy Szkole Podstawowej nr 114 im. Fiedlera, przy ul. Łąkowej. A w trakcie opracowywania dokumentacji projektowej są zadania dotyczące przebudowy rowu i budowa zbiornika przy ul. Burzowej oraz budowy zbiornika retencyjnego przy ul. Folwarcznej.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING