https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błoto i bajora na alejkach w wyremontowanym parku Krakowskim. Lepiej już wyasfaltować? [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Czy tak powinien wyglądać park po kosztownej rewitalizacji?
Czy tak powinien wyglądać park po kosztownej rewitalizacji? Anna Kaczmarz
Błoto, miejscami kałuże - nie tylko małe, również wielkości sporych bajor. Tak wyglądają w styczniu, np. po opadach śniegu z deszczem jak w ten poniedziałek - alejki w parku Krakowskim. Parku, który w połowie zeszłego roku został otwarty po trwającej rok kompleksowej rewitalizacji, która kosztowała ponad 6 mln złotych.

Część parkowych ścieżek w ramach tego remontu zyskała nawierzchnią mineralną - wodoprzepuszczalną, w kolorze beżowym. Jeszcze w trakcie prac doglądająca ich przedstawicielka Zarządu Zieleni Miejskiej tłumaczyła: - Będzie to lekko sypka nawierzchnia. Taka jest zalecana w parkach zabytkowych. A jednocześnie bez problemu można po niej przejechać dziecięcym wózkiem i rowerem - zapewniała Iwona Kluza-Wąsik.

Już gdy park ponownie oddano do dyspozycji mieszkańcom, pojawiały się narzekania na piasek na alejkach i ich pylenie. ZZM wtedy tłumaczył, że kwestia pylenia nawierzchni "wynika z konieczności uzyskania odpowiedniego cyklu deszcz-słońce-deszcz i jej naturalnego ubicia".

Teraz zamiast alejek ubitych pokonuje się w parku trasy tonące w wodzie i błocie. Krakowianie komentujący sytuację na Facebooku piszą np., że rewitalizacja parku Krakowskiego "to fuszerka i dziadostwo - kosztowne dzieło ZZM". Ktoś dorzuca, że w Ogrodzie Botanicznym też zostały wykonane w zeszłym roku nowe alejki mineralne i tamte w tych samych warunkach pogodowych pozostają suche i czyste. W jednym z komentarzy pojawia się postulat: "nawierzchnia się nie sprawdziła więc należy ją wyasfaltować i będzie po problemie".

W dyskusji, jaka ostatnio wywiązała się na Facebooku na ten temat, dyrektor ZZM Piotr Kempf tak odnosił się do uwag mieszkańców:

"O nawierzchni w PK zdecydowały m.in. dwa czynniki.

1. Nawierzchnia hansegrand idealnie pasuje do parków zabytkowych, które jak były zakładane miały podobną nawierzchnię. Jak to kiedyś usłyszałem- asfalt w zabytkowym parku to tak jak styropian do ocieplenia fortów. Pytanie nasuwa się samo- czy tak jest czy nie? Warto przejrzeć zdjęcia nawierzchni parków zabytkowych w Europie. Faktycznie ze świecą szukać takiego w którym nie ma nawierzchni mineralnej- sypkiej jak u nas. Rozumiem więc że skoro mamy dbać o zabytek to powinnismy starać się odnawiać go w odpowiedni sposób.

2. Stare, zabytkowe parki pełne są starych, pięknych drzew które powinny być otoczone szczególną troską. Najlepsze warunki mają wtedy jeśli ich korzenie nie są zalane asfaltem. Po prostu.

Odnosząc się do wsiąkania wody- hansegrand ma tą właściwość- która zresztą jest podawana jako atut a nie jako wada- że przemarza tak jak rodzimy grunt. I to faktycznie w naszych warunkach zimowych jest problem. Dlatego warto w przyszłości zastanowić się nad inną granulacją, innym sposobem układania. Można też całkowicie ale świadomie zrezygnować z takiej nawierzchni bo u nas się nie da. Bo taki mamy klimat...

Osobiście myślę że z punktu widzenia dbałości o zabytki - jakimi są również parki, byłaby to duża strata.".

Dodajmy, że w zrewitalizowanej za niemałe pieniądze przestrzeni historycznego parku razi też obecnie niebieska plastikowa przenośna toaleta.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Komentarze 27

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krk
Przepraszam, a gdzie ? Na lakach i trawnikach (takze pomiedzy blokami) NIE MA TRAWY! JEST ROZJECHANA ZIEMIA I BAGNO! WSZEDZIE! DRZEWA NIE MAJA GALEZI!
O czym ty czlowieku piszesz? Jakie zarządzanie?? Jaka zielenia ??? Raczej prawie juz martwa natura
M
Mieszkaniec Krakowa
Super ekstra genialny pomysl za 6mln ! - na sile dodawac pseudo "naturalne" elementy do betonowej dzungli, zamiast po prostu dolozyc pare kg asfaltu, w doszczętnie wybetonowanej czesci miasta, w ktorej i tak to nie zrobi roznicy,do tego posadzic kilka nie oglowionych z galezi drzew !
Zenada, bo wszyscy sie chwala ile to Krakow nie wydaje na zielen... efektow brak! Wszedzie bagno,bloto, i coraz gorsze powietrze! Brak slow!
j
jest
KASA czyli szmal wyprowadzony z budżetu miasta
F
Fotowoman
Zdecydowanie wolałam ten stary komunistyczny asfalt. Przynajmniej piach do butów nie wpadał a dzieci mogły na rolkach pojeździć po całym parku. Takie nowo modne bezmyslne rozwiązania trzeba będzie znowu przerabiać na praktyczne i wygodne. Po błoto i piach pojadę sobie za miasto - stosownie ubrana.
m
mik
spadł snieg,zrobiło się trochę cieplej i stoja kałuże..ktoś bredzi o milionach
o
opserfer
@m - coś Ty się tej kostki tak uczepił(a) ? Ty wiesz wogole jak kostka brukowa wygląda ? Słyszałe(a)ś kiedyś o kostce z gładka powierzchnią ? Dobrze położona ma tak malutkie szczeliny, ze nie przeszkadzaja w zadnej zabawie !!! U mnie dzieciaki po kostce biegają, jeżdza na rowerach, graja w piłke, a w zimie buduja sobie z moja pomocą małe lodowisko. Czasem się przewrocą to obedrą kolano czy łokieć ale kto tego w młodości nie przeżył ??? Ileż można na dziecko "chuchać-dmuchac" ?? Jeszcze troche to bedziesz mu smartfona przed nosem trzymac, zeby tylko sobie rączek nie zmęczyło !!
m
m
Kurzu to akurat jest więcej na niemytych krakowskich ulicach, zresztą już lepiej biegać po takiej nawierzchni, niż po kostce. Najlepszy chyba jednak asfalt, bo wprawdzie do biegania dla dzieci słabo się nadaje, ale do pozostałych aktywności jak najbardziej.
F
F
Dobrze życzę ZZM, ale warto może pid koniec roku usiąść na spokojnie i przeanalizowac, co oni tak w zasadzie przez te kilka lat zrobili. Przepuścili przez siebie sumy idące już w setki mln, a ja w zasadzie nie widzę jakiejś strategicznej zmiany w skali miasta. Owszem, jest kupa nagłośnionych pijarowsko akcji typu parki kieszonkowe czy łaki kwietne, ale to coś mało. W kółko tylko coś planują, coś projektują, coś uzgadniają. Pora na konkrety.
P
PARK KRAKOSKI
Park "Krakoski" i wszystko jasne...
r
rem
Blocie i kurzu, to i pojezdzic przyjemnie, i pobiegac...
M
Miglanc
A czego się spodziewać po mieszance żwiru i gliny ??
d
do zzm
park został wykonany żeby podziwiać oglądać czy korzystać , nie mówcie ludziom że tak było ładnie ..... przed wojną było może ładnie ale teraz ma być ładnie i wygodnie a nie po błocie chodzić jak minie zima to ten cały kamień z tym błotem trzeba dać panu DEREKTOROWI.
C
Człek
I tu nie potrzeba drenażu aż takiego. Ta woda ma zostać w parku dla przyrody, a nie spłynąć. O tym zapominamy/
o
otwarcia
parku jak przekazywali sobie ludzie dało się słyszeć głosy niektórych będących tam architektów, że to wszystko zbyt dużo kosztowało, że za te pieniądze to można spodziewać się czegoś znacznie lepszego...,hmm?
m
m
Jak wrócisz do Krakowa to się dobrze rozejrzyj, bo akurat zieleń to jedyny element krakowskiej układanki, który jest dobrze zarządzany, tylko tu urzędnicy nie niszczą, a robią coś fajnego - ilośc nasadzeń i rewitalizacji przestrzeni zielonych jest zauważalna.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska