https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia: Muzeum im. Stanisława Fischera ma już pięćdziesiąt lat

Paulina Korbut
W uroczystościach jubileuszowych wzięło udział wielu gości
W uroczystościach jubileuszowych wzięło udział wielu gości Paulina Korbut
Ważni goście z Polski i zza granicy, liczne wspomnienia, a także życzliwe podziękowania - tak świętowano 50-lecie istnienia Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Ogromną rolę kulturotwórczą, jaką spełnia bocheńska placówka, podkreślano niemal w każdym przemówieniu i okolicznościowym adresach, które publicznie odczytywano. Muzeum to bowiem nie tylko budynek, w którym przechowuje się zabytkowe eksponaty, ale przede wszystkim aktywna działalność. Dzięki licznym sympozjom, wystawom czy popularnym spotkaniom czwartkowym, na które bochnianie chętnie przychodzą już od 20 lat, tradycja i historia solnego miasta nie jest martwa. Co więcej, prowadzone przez pracowników badania archeologiczne, historyczne czy etnograficzne ciągle odkrywają coś nowego.

Bocheńskie muzeum to także liczne publikacje. Popularny przewodnik po Bochni, "Rocznik Bocheński", a także różnorodny cykl "Biblioteki Spotkań Czwartkowych".
Warto podkreśli fakt, że na uroczysty jubileusz do Bochni przyjechali nie tylko politycy czy emerytowani pracownicy, ale także dyrektorzy innych placówek kulturalnych. Nie szczędzono pochwał dla zespołu Jana Flaszy, który choć ma ograniczone możliwości, wykorzystuje je do maksimum.

- Chciałbym, aby muzeum mogło się rozrastać. W magazynach ciągle zalegają piękne eksponaty, które zmuszeni jesteśmy pokazywać tylko od czasu do czasu. W stałej ekspozycji, niestety, nie ma na nie miejsca - mówił dyrektor placówki, wyrażając jednocześnie nadzieję, że obecni na jubileuszu samorządowy, a także politycy, pomogą w pozyskiwani nowej przestrzeni do ekspozycji. Projekt adaptacji strychu wciąż czeka na dofinansowanie.

Z okazji obchodów złotego jubileuszu tej zasłużonej placówki wybito pamiątkowe medale, które wręczono zaproszonym gościom. Taki sam medal otrzymał 13 maja Andrzej Wajda.
Natomiast wybitną działalność Jana Flaszy doceniono wybitnymi odznaczeniami - nadanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prestiżowy srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, którą otrzymały także Janina Kęsek, Anetta Stachoń oraz Iwona Zawidzką.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska