https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia: ponad 60 osób może zostać bez pracy

Małgorzata Więcek-Cebula
Stanisław Przybyłko zapowiada, że pomocy dla pracowników swojego zakładu poszuka też u parlamentarzystów
Stanisław Przybyłko zapowiada, że pomocy dla pracowników swojego zakładu poszuka też u parlamentarzystów Małgorzata Więcek-Cebula
Ponad sześćdziesięciu pracowników Zakładu Produkcji Doświadczalnej w Bochni może zostać bez pracy. Firma zajmująca się produkcją urządzeń chłodniczych, będąca filią państwowego Instytutu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Krakowie od kilku lat przynosi straty.

Czytaj także: Bochnia: zarzuciła mobbing dyrektorce MDK

Jej krakowscy szefowie zdecydowali się więc na sprzedaż zakładu. Trzy przetargi nie przyniosły rozstrzygnięcia. W tej chwili przejęciem zakładu zainteresowana jest bocheńska firma z tej samej branży. Jej przedstawiciel, podczas zorganizowanego kilka dni temu zebrania, otwarcie powiedział, że nie zatrudni wszystkich pracowników. - A to oznacza, że większość z nas zostanie bez pracy - mówi Stanisław Przybyłko, przewodniczący KZ NSZZ Solidarność.

Sprawa jest poważna. Związkowcy obliczyli, że bez środków do życia zostanie około 300 osób, większość pracowników jest bowiem jedynymi żywicielami rodziny. Dlatego dyrekcji zaproponowali własny scenariusz. Utworzenie spółki pracowniczej z udziałem jednej z tarnowskich firm. - To według nas jedyna szansa na utrzymanie zatrudnienia - podkreśla szef związków zawodowych.

Jeden z szefów tarnowskiej firmy Tarnawa, z którym udało się nam porozmawiać , nie mówi "nie" takiej inicjatywie, ale zastrzega, że nic jeszcze nie jest przesądzone. - Rozważamy taką ewentualność, ale jeszcze nie podjęliśmy żadnych konkretnych decyzji w tej sprawie - powiedział nam Roman Nazimek, zastrzegając, że więcej będzie wiadomo na przełomie lutego i marca.

Krakowska dyrekcja Zakładu Produkcji Doświadczalnej w Bochni szansę na utrzymanie zakładu widzi przede wszystkim lokalnym inwestorze. - Moim zdaniem lepiej jest utrzymać część miejsc pracy niż stracić wszystkie. Pracownicy nie zdają sobie sprawy z sytuacji w jakiej znajduje się zakład. Nie wiadomo, czy będą pieniądze na styczniowe pensje, firmie grozi upadłość - wyjaśnia Stanisław Cęckiewicz, dyrektor Instytutu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Krakowie dodając, że tylko w ubiegłym roku firma przyniosła straty na poziomie 600 tysięcy złotych.

Związkowcy z bocheńskiego zakładu liczą, że uda się im utrzymać wszystkie miejsca pracy. Są przekonani, że firma może przetrwać tylko po przekształceniu w spółkę pracowniczą. - Mamy przecież swoją markę, pozycję na rynku, doświadczenie i chęci do pracy. Szkoda byłoby tego nie wykorzystać i zaprzepaścić szansę - podkreśla szef związków.

Przyszłość ZPD rozstrzygnie się w ciągu najbliższych tygodni. Pracownicy walczący o otrzymanie zatrudnienia po pomoc zapukali też do drzwi parlamentarzystów z regionu. - Wszędzie gdzie się da szukamy pomocy, tu chodzi przecież o nasz byt - podkreśla Stanisław Przybyłko.

Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kaska
pewnie jakiś dorobkiewicz a jeśli tak to nic dobrego z tego nie wyniknie
d
dk
państwowe = stratne
prywatne = rentowne
hmm.... to już chyba reguła, może by ją wpisać do jakiejś encyklopedii
w
wieśniak
Ci pracownicy dadza sobie radę , w wiekszości mieszkają w podbochenskich wsiach, Mają swoje gospodarstwa rolne. tak że nie zginą z głodu. Gorzej z tymi z Bochni.
R
Rh-
Jak firma przynosi straty to zarząd na taczki.... tylk kto ma to zrobić???? Ten kto jest właścicielem... acha _państwo_ czyli nikt :-/ - jak to filia "instytutu" to już samo to mówi o strukturze i jakości zarządzania. Daję głowę, że związkowcy też mają swoje na sumienu blokując zmiany.
Nie liczcie na inwestorów z branży - żadna z firm kótre znam nie weźmie sobie takiego strupa jak "zakład doświadczalny związkowców".
Chcecie spółki pracowniczej - czyli związkowiec walczący ze złym zarządem co nie daje podwyżek nagle sam stanie się zarządem ;-) - POWODZENIA!!! Spółka pracownicza to bardzo dobre rozwiazanie! Okaże się kto naprawdę jest przydatny dla firmy.... zastępy związkowców? dyrektorzy z nadania? pracownicy, których powinno już nie być?
w
wolny rynek
utrzymywanie firm, przynoszacych straty, było na porzadku dziennym w komunie !! teraz jest u nas podobno wolny rynek, firma przynószaca straty musi zniknąć !!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska