A Absolutna cisza panuje pod ziemią w kopalni. To wręcz idealne miejsce, by odpocząć od zabieganego świata na powierzchni.
B Bezpieczeństwo. Do kopalni nie zjedzie nikt niezauważony. Nie da się także wymknąć stąd ukradkiem. Od przepisów górniczych, które obowiązują na tym terenie, praktycznie nie ma żadnych odstępstw.
C Cechownia. Jest w każdej kopalni. Miejsce, gdzie spotykają się górnicy przed zjazdem pod ziemię. Tu rozdzielane są zadania i obowiązki. Podczas strajków na początku lat osiemdziesiątych ub. wieku w cechowni spotykali się protestujący górnicy, tu też odbywały się nabożeństwa.
D Dawniej dyrektor, a teraz prezes to najważniejsza osoba w kopalni soli w Bochni. Od 1 marca tego roku funkcję tę pełni Zbigniew Rojek.
E Ewenement na skalę światową. Takim obiektem jest Kopalnia Soli w Bochni. To najstarszy tego typu czynny zakład górniczy nie tylko w Europie, ale także na świecie. Piękny i oryginalny poprzez swoją surowość.
F Fauna i flora w kopalni nie występują. Pod ziemią żadne zwierzęta nie wytrzymają z uwagi na brak pożywienia i słodkiej wody, warunków do życia nie mają tu także rośliny.
G Górnicy. Pracuje ich w bocheńskiej kopalni blisko 200. Część z nich nadal zajmuje się zabezpieczaniem starych wyrobisk, pozostali oprowadzają turystów po bocheńskiej żupie, zdradzając ciekawostki z przeszłości tego miejsca.
Hality, czyli piękne solne kryształy, które święcą pod wpływem światła ultrafioletowego. Odkryto je pod ziemią całkiem niedawno przez czysty przypadek. Jest to zjawisko niepowtarzalne nigdzie indziej w kraju.
I Imprezy pod ziemią. Odbywają się przeważnie w największej podziemnej komorze - Ważyn położonej około 250 metrów pod powierzchnią ziemi.
J Judo. Od wielu lat w bocheńskiej żupie odbywają się turnieje judo, które ściągają zawodników z całej Europy. Miejsce to jest także areną dla innych sportowych wydarzeń, między innymi solne korytarze przemierzają uczestnicy 12-godzinnego biegu sztafetowego.
K Kinga. To według legendy ona wrzuciła do szybu pierścień i kazała w tym miejscu kopać. W ten sposób odkryto w Bochni sól kamienną.
L Lampa. Nieodzowne narzędzie każdego górnika. Bez niej nie można się nigdzie ruszyć, ponieważ poza trasą, która jest oświetlona, w kopalni panują „egipskie ciemności”.
Ł Łódź. Pod ziemią można popływać po solnym jeziorze prawdziwą łodzią. Drewniane łodzie pływające po zalanej solanką komorze są zarejestrowane w Polskim Rejestrze Statków, tak jak statki pływające po morzach.
M Marek Piekarczyk. Kilka tygodni temu zaprosił do bocheńskiej żupy Ozzego Osbourna. Czy światowej sławy muzyk, realizujący program „Historia świata według Ossborne’ów” w kanale History, odpowie na to zaproszenie? Podobno wszystko jest na dobrej drodze...
N Narzędzia górnicze, którymi posługują się dziś pracownicy kopalni, zdecydowanie różnią się od tych sprzed kilku wieków. W kopalni jest też dużo bezpieczniej niż dawniej, bo nie ma konieczności używania przy pracy otwartego ognia.
O Olbrzymia maszyna parowa to jeden z ciekawszych eksponatów, jaki można zobaczyć w Bochni. Została wyprodukowana w 1909 roku w niemieckim zakładzie Vereinigte konigs & Laurahutte. Do 1925 roku pracowała w kopalni Wapno, potem została rozebrana na części, przewieziona do kopalni w Bochni i od 1926 roku rozpoczęła pracę na szybie Campi. Była to najdłużej działająca maszyna parowa w Polsce (do 1996 r.)
P Pasterka uroczysta msza święta jest sprawowana także w kopalni w wyjątkowym miejscu, jakim jest kaplica św. Kingi. Kopalnia zaprasza na pasterkę w godzinach rannych.
R Relikwie św. Kingi. Znajdują się w podziemnej kaplicy. Z inicjatywą sprowadzenia ich do podziemi wyszedł Krzysztof Stąpór. Pomysł zaaprobował prezes kopalni. Raz w miesiącu w kaplicy odbywają się nabożeństwa, w których może uczestniczyć każdy, kto odbierze sobie bezpłatną wejściówkę.
S Sylwester w kopalni. Od wielu lat, mimo dość wysokiej ceny za bilet (w tym roku jest to 372-425 zł od osoby) bale cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do bocheńskich podziemi zjeżdżają goście z całej Polski a także spoza jej granic.
T Temperatura. W bocheńskiej kopalni nie jest zimno, nie jest tu jednak także gorąco. W kopalni panuje 14-16 stopni Celsjusza, wilgotność 70 proc. Pod ziemią jest także specyficzny mikroklimat, który leczy wszelkie choroby górnych dróg oddechowych.
U UNESCO. Decyzję o wpisaniu kopalni na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego podjęto 23 czerwca 2013 roku podczas sesji w Phnom Penh w Kambodży. Bochnia razem z wielickim zamkiem żupnym trafiła na listę jako rozszerzenie już istniejącego wpisu Kopalni Soli Wieliczka.
W Winda. Aby dostać się do kopalni, trzeba zjechać windą. Obecnie ruch turystyczny odbywa się tylko szybem Campi. Kto wie, może w przyszłości do kopalni będzie można zejść schodami. Jest taki pomysł. Spółka stara się o fundusze na realizację tego turystycznego projektu.
Z Zadyszka. Można jej dostać wybierając się na jedną z ekstremalnych tras turystycznych. Pokazują one niedostępne jeszcze do niedawna tereny bocheńskiej żupy. Warunkiem udziału w takiej wyprawie jest ukończenie minimum 16 lat, dobra kondycja, ale przede wszystkim wygodne buty. Zachęcamy do zwiedzania kopalni.
