https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Bochniacy" przeciw sprzedaży zabytku

Małgorzata Więcek-Cebula
Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, prezentuje apel do radnych
Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, prezentuje apel do radnych Małgorzata Więcek-Cebula
Kontrowersji wokół wykorzystania zabytkowego budynku ciąg dalszy. Decyzja rady powiatu o sprzedaży obiektu po pogotowiu ratunkowym w Bochni spotkała się z ostrą krytyką nie tylko przedstawicieli kilku samorządów, ale także Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Zobacz także: Bochnia: warsztaty z udziałem młodych muzyków z Ukrainy

- Pomysłodawcy tej uchwały i radni powinni mieć świadomość, że nie wszystko im wolno. Są bowiem sprawy, które wymagają rozwagi, zastanowienia, a zwłaszcza szerokiej konsultacji społecznej - mówi Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków.

Do takich właśnie spraw - zdaniem "bochniaków" - należy sprawa dysponowania zabytkowym budynkiem starego szpitala miejskiego funkcjonującego w mieście od 1871 roku, w którym działalność charytatywną rozwijała Kongregacja św. Wincentego a Paulo, powołana w Bochni przez ks. proboszcza Franciszka Lipińskiego i burmistrza Antoniego Serafińskiego. To miejsce związane jest także z błogosławioną Martą Wiecką, która właśnie w tym budynku zajmowała się z oddaniem pielęgnacją chorych.

- Budynek starego szpitala miejskiego ładnie wkomponowany w pejzaż powinien służyć społeczeństwu Bochni i ziemi bocheńskiej. Wielkim jego atutem jest jego usytuowanie blisko centrum, a jednocześnie dworca PKP i przystanków autobusowych - uważają "bochniacy" i podpowiadają radnym, że mógłby w tym miejscu powstać ośrodek rehabilitacji leczniczej, hospicjum lub szkoła muzyczna (inicjatywa siedmiu samorządów powiatu bocheńskiego).

"Bochniacy" chcą, aby radni wycofali się z podjętej uchwały. - Domagamy się jak najszybszego anulowania nieprzemyślanej i budzącej tak duże kontrowersje uchwały i rozpoczęcia rzetelnej i otwartej rozmowy ze społeczeństwem - mówi prezes Kobiela.

Aleksander Rzepecki, przewodniczący Rady Powiatu Bocheńskiego, zapewnia, że rozumie troskę o zabytki przedstawicieli Stowarzyszenia Bochniaków, ale nie podziela ich zdania, co do przyszłości budynku przy Konstytucji 3 Maja.

- Moim zdaniem wszystko jest tak, jak być powinno, na pewno nie będę poddawał pod głosowanie jeszcze raz tego samego tematu. Podjęliśmy słuszną decyzję - zapewnia.

Budynek po pogotowiu ma być sprzedany. Pieniądze uzyskane z transakcji zostaną przeznaczone na dofinansowanie budowy Centrum Solidarności Społecznej im. Jana Pawła II. W tej jednostce przewidziane jest m.in. hospicjum, zakład opiekuńczo-leczniczy, a także dom pomocy społecznej.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy PKP Kraków

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska