https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bójka przed pubem. Policja biła czy była bita? [WIDEO]

Wojciech Chmura
Stopklatka z filmu nagranego podczas interwencji policji w Muszynie. Widać m.in., jak kilku policjantów obezwładnia jednego z mężczyzn i wciąga go do radiowozu. Wokół padają wyzwiska .
Stopklatka z filmu nagranego podczas interwencji policji w Muszynie. Widać m.in., jak kilku policjantów obezwładnia jednego z mężczyzn i wciąga go do radiowozu. Wokół padają wyzwiska . Fot. Łukasz Hnatkiewicz
Kilku rannych policjantów, uszkodzone radiowozy - policja liczy straty po nocnej interwencji w Muszynie. Zatrzymała aż siedmiu młodych mężczyzn w wieku około 20 lat. Teraz to oni próbują udowodnić, że padli ofiarą napaści mundurowych. Dowodem na to ma być nagrany telefonem komórkowym amatorski filmik z policyjnej akcji.

Uwaga, w nagraniu padają niecenzuralne słowa.

Dochodziła północ z czwartku na piątek, gdy jeden z mieszkańców Muszyny poprosił policję o interwencję wobec grupki głośno zachowujących się mężczyzn. 20-latkowie raczyli się trunkami w jednym z ogródków piwnych.

- Rozbijali na ulicy butelki, zachowywali się w sposób chuligański - relacjonuje zdarzenie rzeczniczka sądeckiej policji sierż. szt. Iwona Grzebyk-Dulak. - Mimo wezwania do zachowania spokoju, najbardziej agresywni rzucili się w kierunku dwóch policjantów, kopiąc ich po całym ciele.

Wezwano dodatkowy patrol z Krynicy-Zdroju. Gdy policjanci próbowali zatrzymać najbardziej pijane osoby, na pomoc ruszyli kompani i młoda kobieta. Potrzebna była pomoc karetki pogotowia.

- Na miejscu zatrzymano cztery osoby, a po kilku godzinach kolejne trzy - przyznaje rzeczniczka Iwona Grzebyk-Dulak.

W minioną niedzielę zatrzymani stanęli przed sądem w Muszynie. Szybko też wynajęli prawnika, bo w ich ocenie to policjanci zachowywali się agresywnie i zamiast przeprowadzić w sposób rutynowy interwencję, przesadzili ze stosowaniem siły.

- Podczas posiedzenia sądu przedłożyłem jako dowód nagranie przebiegu zdarzenia - powiedział nam mecenas Jarosław Ruchałowski broniący czwórki podejrzanych. - Sąd odtworzył nagranie i w oparciu o nie oraz materiały z prokuratury postanowił nie uwzględnić wniosku prokuratury o tymczasowy areszt podejrzanych.

Zdaniem Łukasza Hnatkiewicza z Muszyny, autora nagrania występującego w roli świadka, filmik dowodzi, że niektórzy policjanci zachowywali się brutalnie.

- Jeden wytrącił mi telefon podczas nagrywania i uderzył mnie - relacjonuje Hnatkiewicz. - Owszem, było głośno, ludzi w ogródku i wokół znajdowało się około 20, ale nie było powodu do tak brutalnej interwencji, gazu, zakuwania w kajdanki, wrzucania ludzi do radiowozu.

Wczoraj podejrzani w sądeckiej prokuraturze złożyli zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa i przekroczenia uprawnień przez policjantów z Muszyny. Sprawy nie chcą komentować. Robią to za nich rodzice, ale anonimowo.

- Nie wiedzieliśmy, co się z nimi dzieje, nie mieliśmy żadnych informacji od policji, że zostali zatrzymani - mówi matka jednego z młodych mężczyzn. - Nie było potrzeby zakuwać ich w kajdanki.

W obronie zatrzymanych stanęli koledzy. Kiedy muszyński sąd miał rozpatrywać wniosek o areszt, zorganizowali pikietę przed jego gmachem.

- Jestem załamana, tak samo jak mój wnuk, którego policjanci zatrzymali - opowiada Władysława Górska, babcia jednego z uczestników awantury w Muszynie. - Chłopak studiuje w Rzeszowie. W tym roku broni pracę licencjacką. Myślał o służbie wojskowej albo w policji.

Za czynną napaść na policjanta grozi podejrzanym nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Ustalenia policji

Sierżant sztabowy Iwona Grzebyk-Dulak: Zebrany materiał dowodowy jednoznacznie potwierdza, że najbardziej agresywni mężczyźni dopuścili się czynnej napaści na funkcjonariuszy policji. Udostępniony film pokazuje tylko wybrane wycinki z końcowej części kilkudziesięciominutowej interwencji. Są to wyrwane z kontekstu fragmenty, zmontowane w taki sposób, aby przedstawić wersję sprawców chuligańskiego wybryku. Film pomija akty agresji i wulgarnego zachowania wobec interweniujących policjantów. Nagranie nie zawiera początkowej części zdarzenia, kiedy mężczyźni atakują funkcjonariuszy, kopią ich, zrzucają z głowy czapkę służbową, szarpią za kaburę, prawdopodobnie chcąc odebrać policjantowi broń palną. Na filmie nie widać też, jak mężczyźni kopią i niszczą radiowozy. Respektowanie prawa to także szacunek do policyjnego munduru.

W zeszłym roku w całej Małopolsce odnotowaliśmy 2378 przestępstw przeciwko policjantom, w tym 46 przypadków czynnej napaści na interweniujących funkcjonariuszy przy użyciu noża lub innego niebezpiecznego narzędzia. 499 razy próbowano groźbą zmusić policjantów do odstąpienia od interwencji.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 271

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Porucznik Jaszczuk
No nieźle, policja to chłopcy do bicia, menelom i butnym nastolatkom wszystko wolno, wszędzie bezstresowe wychowanie i cwaniactwo, a jak przyjdzie co do czego, to zli policjanci i komuna. Jak można mieć dziecko i na wszystko mu pozwalać?! Nigdy nie będzie w tym kraju dobrze, jeśli zwykła szumowina będzie miała więcej praw od funkcjonariusza. Tu trzeba lać. Nad społeczeństwem musi być jakiś bat, bo jak nie ma, to dzieją się właśnie takie rzeczy. To jeden wielki upadek, XXI wiek, a ludzie się cofają. Rodzice tych wyrostków to skończeni idioci.
P
Porucznik Jaszczuk
No nieźle, policja to chłopcy do bicia, menelom i butnym nastolatkom wszystko wolno, wszędzie bezstresowe wychowanie i cwaniactwo, a jak przyjdzie co do czego, to zli policjanci i komuna. Jak można mieć dziecko i na wszystko mu pozwalać?! Nigdy nie będzie w tym kraju dobrze, jeśli zwykła szumowina będzie miała więcej praw od funkcjonariusza. Tu trzeba lać. Nad społeczeństwem musi być jakiś bat, bo jak nie ma, to dzieją się właśnie takie rzeczy. To jeden wielki upadek, XXI wiek, a ludzie się cofają. Rodzice tych wyrostków to skończeni idioci.
C
Człowiek
Po kilku takich interwencjach gdzie jak piszesz przynajmniej jeden dostał by kulkę podejrzewam że komisariaty by zapłoneły a żaden gliniarz w mundurze nie pokazał by się na ulicy. ZOMOwcą też wydawało się że są bezkarni.
o
obywatel
Zastanawia mnie jeden fakt, możliwość nagrywania interwencji Policji? Ok, chcesz nagrywać to nagrywaj ale z bezpiecznej odległości. Wszyscy ci amatorzy nagrywania powinni zostać zatrzymani i ukarani za co najmniej kilka art. . Ciekawe kiedy ustawodawca sprostuje kwestie nagrywania f-szy podczas interwencji. Obrona prawna f-sza to fikcja, banda łysych robi na mieście chlew a potem płaczą jacy to oni biedni. Może jeszcze odszkodowanie za krzywdy moralne pff. Wszyscy wobec których została podjęta interwencja jaki i te osoby które podeszły podczas interwencji aby zrealizować swoja pseudo ambicje kamerzysty powinny zostać surowo ukarane. Kwestie bezpiecznego przeprowadzenia interwencji i środków prawnych to umożliwiających oraz definicję "bezpiecznej odległości" w kontekście powyższego pozostawiam ustawodawcy. Tylko jak znam życie sprawa umrze śmiercią naturalną za kilka dni i po krzyku. Współczuję Policjantom, a tym z powyższego potencjalnego materiału dowodowego gratuluję opanowania profesjonalizmu brawo panowie. A TY malutki biedny autorze filmu może skoro jesteś taki odważny i sprawiedliwy nagraj swoją twarz i powiedz do kamery swoje dane ;].
k
kacper
Autor tego filmiku to jakis ograniczony umyslowo czlowiek... tyle w temacie
s
sprawiedliwy
Taaak! Zawsze tak jest że banda młodych wygolonych , piajnych gnojków była grzeczna , siedzieli cicho , mówili ładną polszczyzną , odmawiali różaniec i nagle przyjechała banda oprychów w mundurach i z nudów wszczęła bójkę .. haha przez 20 lat miałem do czynienia z tymi świętymi pijanymi chłopaczkami. Niech się cieszą że tylko tyle dostali. W normalnum świecie to oni by wszyscy jeżdzili mordami po asfalcie ..!!
p
pies
Jestem pełen podziwu dla psiarni,że trzymała nerwy nerwy na wodzy :) cała ta banda przemądrzałych zachlanych ćwoków powinna być spacyfikowana, wylegitymowana i "nagrodzona " stosownie, tak by się stało w każdym normalnym kraju. Ale u Nas niestety jeszcze media kreują rzeczywistość dla sensacji i kasy a nie dla bezpieczeństwa.
t
ttt
cytując klasyka: " w każdym norlmalnym kraju te s...... byłyby już ścierwem " .
i tyle
....
Teraz każdy burak co drze ryja i się awanturuje tylko umie nagrać i postraszyć prokuratorem. Takie coś z urzędu powinno być odrzucane przez prokuratury i sądy, na hołotę nie ma innego sposobu niż zdecydowanie. Inaczej szarpali by się z buractwem do rana. I tak sadzę że było za delikatnie, w wielu innych krajach za takie coś padły by strzały, w USA nikt by się nie zdziwił jak co najmniej jeden burak dostałby kulkę.
B
BG
Drektor G-B jednoznacznie ....palneła...:)
g
greg
Policjanci brawo za interwencję, nie daliście się w sprowokować tej bandzie cymbałów, ktorzy w grupie i z komórkami myślą, że wszystko mogą. Szkoda tylko, że dla takich wyszczekanych nie ma jakiegoś indywidualnego audytu w celu poprawienia ich dykcji... Prowokacja i jeszcze raz prowokacja..., chcą milicji, powinni dostać milicję... aż by puchli. I wtedy przynajmniej mamusie kochane mogłby biadolić nad losem swoich kochanych synusiów. Aha. jak sobie cymbały poczytają wpisy, to może zauważą, ze ludzie nie tolerują juz takich podpuch,, że zauważają, że policja musi z dziadostwem się niańczyć, zamiast ich pałować ile wlezie, no i normalni obywatele mają już dość tych ich żali na policję..
w
wenio
Szacunek dla Policji
E
ERTY
PANOWIE POLICJANCI BYŁO NIEŹLE ALE NASTĘPNYM RAZEM SPAŁOWAĆ TOWARZYSTWO A PÓZNIEJ ZAGAZOWAĆ.
G
Gość
dla mnie to jakaś pomyłka.. mam swoje lata i czasy milicji za sobą. nie jestem za biciem ludzi broń boże ale na miejscu tego policjanta temu co nagrywa dałbym poprostu w RYJ i tyle. to efekt bezstresowego wychowania niestety.. z** patrzeć choć nieudolność policjantow tez spora. Byłem na meczu Polska -Francja w Paryżu i tam sytuacje zapamiętam do końca życia jak kilku baranów z polski zaczęło sie zachowywać jak nie nalezy na sektor wpadła policja francuska zrobiła pałami co trzeba to ci debile do konca meczu siedzieli z rączkami na kolanka i grzecznie klaskali polska polska haha tacy bohaterowie.. tym tez by sie tak nalezało
m
miki
Ja tu widzę raczej nieudolność i brak zdecydowania policjantów. Młodzi ludzie się świetnie bawią, nagrywają, krzyczą i prowokują policjantów. Na początku filmu jeden koleś nawet zdjął policjantowi z głowy czapkę i zabrał. W normalnym kraju poszłyby strzały w powietrze i cała ta pijana banda leżałaby bez słowa na glebie z twarzą do ziemi.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska