FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą św. przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską, a następnie traktem królewskim przeszła na Rynek Główny, zatrzymując się po drodze przy czterech ołtarzach ustawionych obok kościołów św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła i św. Wojciecha. Czwarty ołtarz został postawiony przy bazylice Mariackiej, gdzie zakończono procesję.
Do udziału w niej pomimo pandemii, przy zachowaniu ostrożności, zachęcał Abp Marek Jędraszewski.
Arcybiskup zaprosił do udziału reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi proboszczami i rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.
- W obliczu wciąż zagrażającej pandemii pamiętajmy o zachowaniu stosownych przepisów państwowych, które stoją na straży naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia - apelował metropolita krakowski.
W tym roku tematyka ołtarzy miała nawiązywać do postaci kard. Stefana Wyszyńskiego i jego nauczania.
Przypomnijmy, że ulicami Krakowa pierwsza procesja Bożego Ciała przeszła dokładnie 701 lat temu. Do kalendarza liturgicznego w 1320 roku uroczystość wprowadził biskup krakowski Nankier, a już Mszał krakowski z 1509 r. obejmował, jako istniejący zwyczaj, odbywane w oktawę Bożego Ciała procesje krakowskich parafii do Bazylika Bożego Ciała w Krakowie.