Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze. Uroczystości w 79. rocznicę powstania podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz. Zginęło w nim co najmniej 2 tysiące więźniów [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Przed pomnikiem w Brzeszczach odbyły się obchody 79. rocznicy przybycia pierwszego transportu więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz
Przed pomnikiem w Brzeszczach odbyły się obchody 79. rocznicy przybycia pierwszego transportu więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
15 sierpnia minęło 79 lat od przybycia pierwszego transportu więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz. Byli to Żydzi deportowani do KL Auschwitz z Francji, którzy zostali skierowani do pracy w kopalni. To był pierwszy przypadek w niemieckim nazistowskim systemie obozowym wykorzystania więźniów do przymusowej niewolniczej pracy pod ziemią.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przed pomnikiem Brzeszczach złożono kwiaty i zapalono znicze

W pierwszym transporcie więźniów skierowanym z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau 15 sierpnia 1942 roku do podobozu w Jawiszowicach było 150 Żydów deportowanych do KL Auschwitz z Francji.

- Przez podobóz Auschwitz-Jawischowitz przewinęło się ich kilka tysięcy, z czego duża część zginęła

- przypomnieli organizatorzy uroczystości przed pomnikiem ofiar podobozu w Brzeszczach upamiętniających to wydarzenie.

Wzięły w nich udział delegacje władz województwa, powiatu oświęcimskiego oraz gmin Brzeszcze i Oświęcim, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Instytutu Pamięci Narodowej, Zakładu Górniczego Brzeszcze Tauron Wydobycie, instytucji gminnych, organizacji i stowarzyszeń, m.in. Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, burmistrz Brzeszcz Radosław Szot, wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, wicekonsul niemiecki Ursula Meyer. Złożone zostały także wiązanki w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

W podobozie Auschwitz-Birkenau zginęło około 2 tysięcy więźniów

Utworzony w 1942 roku podobóz KL Auschwitz-Jawischowitz w 1944 roku osiągnął stan maksymalny tj. ponad 2500 osadzonych. Byli to więźniowie pochodzący z krajów całej ówczesnej okupowanej Europy - Polski, Francji, Holandii, Czech, Słowacji, Włochy, Belgii, Węgier, Jugosławii, Rosji, Austrii, Ukrainy, Niemiec. W 95 proc. więźniami byli Żydzi.

- Nie jest dokładnie ustalona liczba ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu KL Auschwitz-Jawischowitz, ale pochłonął on życie kilku tysięcy więźniów z czego co najmniej około 2 tysięcy ludzi zginęło tylko z samych przeprowadzanych w obozie selekcji

- powiedziała Agnieszka Molenda-Kopijasz, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, która z gminą Brzeszcze była organizatorem obchodów.

Jak podkreśliła Agnieszka Molenda-Kopijasz, warunki pracy więźniów i życia w obozie były bardzo ciężkie. Panowała w nim wysoka śmiertelność, odbywały się też częste selekcje więźniów, ci niezdolni do pracy byli odsyłani do KL Auschwitz-Birkenau gdzie najczęściej kierowano ich od razu do komór gazowych lub na uśmiercenie dosercowym zastrzykiem fenolu. Stan liczbowy więźniów był na bieżąco uzupełniany nowymi transportami z obozu głównego.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska