Nasza Loteria

Budowa S7 w Małopolsce. Mija rok prac na odcinku Miechów – Szczepanowice. Jakie postępy? Kiedy koniec?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Mija rok od rozpoczęcia budowy odcinka S7 Miechów – Szczepanowice. Zaawansowanie prac przekroczyło już półmetek. Ta trasa połączy funkcjonujące już w województwie małopolskim odcinki ekspresówki na północ od Krakowa, a późniejsze rozpoczęcie jej budowy jest konsekwencją odwołań od decyzji środowiskowej. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2024 roku.

Wschodnia obwodnica Miechowa

Odcinek S7 Miechów – Szczepanowice pozwoli na ominięcie miasta od wschodu i południa. Teraz, po oddaniu do ruchu we wrześniu odcinka od Moczydła do węzła Miechów, kierowcy muszą zjechać z ekspresówki i przejechać na drogę krajową nr 7 północną obwodnicą Miechowa DW783. Nowa S7 nie łączy się bowiem bezpośrednio z dotychczasową DK7.

Pierwotny pomysł na budowę tej drogi był inny. GDDKiA chciała realizować od razu cały 24-kilometrowy odcinek od Moczydła do Szczepanowic, co pozwoliłoby na połączenie z kolejnym odcinkiem Szczepanowice – Widoma. Takie rozwiązanie byłoby najlepsze, nie tylko dla kierowców podróżujących tranzytem. Jednak ze względu na protesty, które pojawiły się podczas przygotowania inwestycji, GDDKiA musiała zmienić plany.

Odwołania

W styczniu 2015 roku uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla całej inwestycji związanej z budową S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa. To zadanie zostało podzielone na trzy odcinki:

  • Moczydło – Szczepanowice (24 km);
  • Szczepanowice – Widoma (13,1 km);
  • Widoma – Kraków Nowa Huta (18,3 km).

Granicami poszczególnych odcinków były węzły pozwalające na przejazd na dotychczasową drogę krajową nr 7, co w razie przesunięcia w czasie realizacji poszczególnych odcinków ułatwiałoby ruch tranzytowy.

Niestety, decyzja środowiskowa spotkała się z licznymi protestami i odwołaniami. Dotyczyły one przede wszystkim odcinka Miechów – Szczepanowice, a konkretnie okolic wsi Poradów i Parkoszowice. Rozpatrywanie odwołań dotyczących tylko tego krótkiego, kilkukilometrowego fragmentu trasy powodowało, że cała prawie 60-kilometrowa inwestycja została wstrzymana. Dlatego też zdecydowano się wydzielić z niej fragment trasy Miechów – Szczepanowice, którego dotyczyło postępowanie odwoławcze. Tym samym I odcinek małopolskiej S7 na północ od Krakowa, Moczydło – Szczepanowice, został podzielony na dwie części: Moczydło – Miechów (długość 18,7 km) i Miechów – Szczepanowice (5,3 km).

Dzięki tej decyzji można było rozpocząć budowę S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do węzła Miechów w lipcu 2020 roku. Ta trasa wymagała budowy wielu obiektów, m.in. 400-metrowej estakady, co przełożyło się na czas trwania budowy. Realizacja kontraktu zajęła trzy lata. Gdyby nie podjęto decyzji o podzieleniu inwestycji na dwie części, to prawdopodobnie trasa z Moczydła do Szczepanowic byłaby gotowa najwcześniej w 2026 roku.

Stan prac

Pozwolenie na budowę odcinka Miechów – Szczepanowice otrzymano we wrześniu 2022 roku, niemal równo trzy lata po zezwoleniu na realizację trasy Moczydło – Miechów. Planuje się oddać odcinek w sierpniu 2024 roku, a więc niespełna rok po otwarciu odcinka Moczydło – Miechów i niecałe dwa lata po rozpoczęciu budowy.

Przebudowano już całą instalację wodociągową i sanitarną na terenie budowy. Trwają prace związane z kanalizacją deszczową. Przełożono też kolidującą z inwestycją infrastrukturę energetyczną i teletechniczną. Wykopano ok. 430 tysięcy m³ ziemi, która została wykorzystana do budowy nasypów. Pozostaje jeszcze 160 tysięcy m³ wykopów do zrobienia i tyle samo nasypów do zbudowania.

Na trasie powstaje pięć wiaduktów – dwa są już prawie gotowe, na trzech pozostałych trwają intensywne prace. Na połowie przyszłej drogi położyliśmy już pierwszą warstwę asfaltu. Na odcinku 1 km zaczęliśmy kłaść drugą.

Za budowę odcinka odpowiada konsorcjum Fabe Polska (lider) i Sp Sine Midas Stroy. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje Multiconsult.

Kalendarium

  • 15 stycznia 2015 r. – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka I Moczydło – Miechów – Szczepanowice
  • 13 lipca 2015 r. – Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała w II instancji decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka I Moczydło – Miechów – Szczepanowice
  • 17 października 2016 r. – uchylenie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
  • 12 maja 2017 r. - decyzja GDOŚ wyłączająca z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oprotestowany odcinek Miechów - Szczepanowice
  • 29 czerwca 2017 r. - rozpoczęcie prac nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami Koncepcji programowej dla odcinka Miechów - Szczepanowice
  • 10 sierpnia 2017 r. – decyzja reformatoryjna GDOŚ dla odcinka Moczydło – Kraków, w tym odcinka Moczydło – Miechów
  • 12 listopada 2019 r. – uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka Miechów - Szczepanowice
  • 8 lutego 2021 r.– podpisanie umowy na projekt i budowę nowej drogi
  • 26 kwietnia 2022 r. – oddalenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie skarg na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka Miechów– Szczepanowice
  • 15 września 2022 r. – wydanie Zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla odcinka Miechów– Szczepanowice
  • 3 października 2022 r. – rozpoczęcie budowy

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska