Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa tramwaju do Mistrzejowic w Krakowie. Ruszyła wycinka drzew przy Lublańskiej. Mieszkańcy zapowiadają protest

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
I stało się. Ledwo skończyła się burzliwa rada budowy Tramwaju do Mistrzejowic, gdzie mieszkańcy wprost zarzucali nadzorcom inwestycji, że ich oszukali, a już piły łańcuchowe poszły w ruch. Rozpoczęła się wycinka drzew wzdłuż ulicy Lublańskiej. Drzewa zasłaniały pobliskie bloki od strony ruchliwej ulicy. Na tym terenie jednak ma być prowadzona inwestycja i według urzędników nie dało się uratować drzew. Mieszkańcom pokazano jednak wcześniej projekt, który zakładał ograniczenie wycinki. Urzędnicy tłumaczą się jednak tym, że zmiana projektu znacznie wydłużyłaby prace i spowodowała dodatkowe koszty idące w dziesiątki milionów złotych. Mieszkańcy mają na to jedną odpowiedź: "kompromitacja". I zapowiadają protest.

O sprawie pisaliśmy tutaj:

Protesty w sprawie wycinania drzew rozpoczęły się już na samym początku inwestycji w 2023 roku. Cześć została wycięta, ale urzędnicy i prezydent Krakowa obiecali konsultować z mieszkańcami dalsze prace na radach budowy oraz spełniać ich postulaty, zmieniają projekt i plany dla przeprowadzenia nowej trasy tramwajowe do Mistrzejowic.

Protesty ucichły, ale jutro o 12 znów mieszkańcy wyjdą na ulicę z transparentami. Protest w miejscu wycinki na Lublańskiej planowany jest na godz. 12.

Mieszkańców nie przekonuje zapowiedź urzędników, że w tym miejscu posadzone zostaną nowe drzewa i będzie można zamontować ekrany akustyczne.

Z komunikatu urzędników: "W przypadku korekty na ulicy Lublańskiej, od ronda Polsadu do ronda Barei, po stronie zachodniej, nie ma takiej możliwości. Po konsultacjach z instytucjami odpowiedzialnymi za nadzór nad inwestycją, została podjęta decyzja, aby zrealizować go zgodnie z wydaną decyzją ZRID. Koszt prac w tym obszarze został oszacowany na 6 milionów złotych. Dodatkowo, miasto musiałoby pokryć koszty finansowania kredytu związane z przedłużeniem realizacji projektu, na poziomie około 10 milionów złotych miesięcznie. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na wprowadzenie korekt w dokumentacji, ponownych uzgodnień i procedowanie samej decyzji, projektant oszacował czas pozyskania decyzji na około 6 miesięcy. Oznacza to wzrost kosztów realizacji projektu o 50–60 milionów złotych". Mieszkańcy mówią wprost, że z tego wynika, że dało się technicznie poprowadzić inwestycję inaczej, ale należało to przewidzieć wcześniej, zadbać o mieszkańców i drzewa, ale tego nie zrobiono. Według protestujących to kompromitacja nadzorców inwestycji.

Budowa tramwaju do Mistrzejowic w Krakowie. Ruszyła wycinka drzew przy Lublańskiej. Mieszkańcy zapowiadają protest

Tramwaj do Mistrzejowic

Linia łącząca skrzyżowanie ulic Meissnera i Lema z pętlą w Mistrzejowicach powstanie w ramach IV etapu rozbudowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Dzięki temu ok. 4,5-kilometrowemu połączeniu czas dojazdu do centrum miasta skróci się o ok. 12 minut. Tramwaje na tej trasie będą mogły kursować już w 2025 roku, z częstotliwością nawet 90 sekund.

Torowisko ma przebiegać od skrzyżowania al. Jana Pawła II z Lema i Meissnera, następnie w ciągu Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca, ks. Kazimierza Jancarza aż do istniejącej pętli Mistrzejowice. Na trasie przewidziano m.in. tunel wraz z wielopoziomowym węzłem przesiadkowym w okolicy ronda Polsadu. W ramach inwestycji powstaną elementy infrastruktury umożliwiające w przyszłości budowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Lema.

Budowa tramwaju do Mistrzejowic ma zakończyć się w 2025 roku.

Plastik w wodzie butelkowanej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska