W obu gminach zainteresowanie czwartą edycją BO było bardzo duże. Wybrane teraz zadania będą realizowane w 2019 roku
- Jest zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym. W głosowaniu wzięło udział aż 10 640 osób. Większość mieszkańców bo prawie 70 proc. głosowała w formie tradycyjnej poprzez papierowe ankiety. Zadanie, które zdobyło pierwsze miejsce w kategorii inwestycji ogólnogminnych ma ponad 9000 punktów - wylicza Adam Marek Panuś, sekretarz gminy Wieliczka.
W niepołomickim BO oddano 8164 głosów. Mniej więcej połowa głosujących uczyniła to w formie elektronicznej.
Wieliczka: 25 średniach i dużych inwestycji
Inwestycje ogólnogminne wybierano spośród 21 propozycji. Pieniędzy wystarczy na cztery zadania, przy czym nie zawsze są to projekty z największą ilością punktów, ponieważ po zsumowaniu kosztów inwestycji, ich wartość nie mieściła się w milionie złotych.
Do realizacji wybrano: 1. „Podniesienie warunków życia i poprawa bezpieczeństwa mieszkańców wsi: Brzegi, Czarnochowice, Grabie, Kokotów, Mała Wieś, Pawlikowice, Strumiany, Sułków, Śledziejowice, Węgrzce Wielkie, Zabawa” (9590 punktów, wartość zadania 445 tys. zł), 2. budowa rekreacyjno-edukacyjnej ścieżki spacerowej w formie kładki wzdłuż wąwozu w sołectwie Strumiany (4382 pkt., wartość 350 tys. zł), 3. modernizacja boiska LKS Węgrzcanka (3285 pkt., wartość 190 tys. zł), 4. utworzenie przystanków komunikacji zbiorowej w okolicy skrzyżowania ul. Niepołomskiej z DK 94 (1760 pkt., wartość 10,5 tys. zł).
W przypadku inwestycji średniach były 32 propozycje. Do realizacji zakwalifikowano 21 z nich. Pierwsza „piątka” z największą ilością głosów to: budowa bieżni sportowej wraz ze skocznią do skoku w dal przy SP w Węgrzcach Wielkich, modernizacja pracowni komputerowej w SP w Gorzkowie, ogrodzenie terenu w Raciborsku, zakup i montaż nagłośnienia przy boisku w Grabiu, modernizacja ogrodzenia placu zabaw na os. Lekarka w Wieliczce.
Pełna lista zadań wybranych do realizacji jest dostępna na www.wieliczka.eu.
Niepołomice: aż 58 projektów do wykonania
W Niepołomicach „obywatelski” milion złotych jest dzielony już na wstępie na mniejsze „pule” dla poszczególnych sołectw i osiedli (ta kwota zależy od ilości mieszkańców), a do BO można składać i projekty inwestycyjne, i tzw. „miękkie” (organizacja warsztatów, imprez itp.).
W IV BO głosowano nad 103 propozycjami, do realizacji zakwalifikowano 58 z nich. Najwięcej głosów (441) zebrał „Bezpieczny strażak” jednostki OSP w Podłężu. Sporo wybranych projektów dotyczy budowy lub modernizacji placów zabaw i boisk. Będą liczne warsztaty (m.in. salsy), a w szkołach powstaną nowe pracownie.
Wyniki IV BO: www.niepolomice.eu.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: