W budżecie obywatelskim Skawiny po poprawkach i korektach i do głosowania dopuszczono 13 projektów. Jednak przypomnijmy, że początkowo po pierwszej weryfikacji z 13 propozycji złożonych przez mieszkańców tylko dwa projekty zostały zweryfikowane pozytywnie.
- Na wykonanie projektów zaproponowanych przez mieszkańców mamy 600 tys. zł w budżecie obywatelskim. Każdy projekt może mieć maksymalnie wartość 100 tys. zł. Więc najprawdopodobniej zostanie wybranych sześć projektów, które uzyskają największą liczbę głosów - mówi Tomasz Stawowy, kierownik, Wydziału Promocji, Współpracy, Sportu i Kultury w Urzędzie miasta i Gminy Skawina.
Jednak jeśli zadania, które wygrają będą mniej kosztowne i nie wyczerpią całej puli pieniędzy, to kolejne zadania (według ilości głosów) zostaną włączone do realizacji.
- Będzie to tym bardziej możliwe, jeśli zgłaszający projekty na pokrycie części kosztów swojego projektu znajdą dodatkowe źródło finansowania, np. pieniądze od sponsorów lub z puli, którą dysponują sołectwa i osiedla - podpowiada wnioskodawcom Stawowy.
Urzędnicy gminni cieszą się, że budżet obywatelski integruje społeczność lokalną. Mieszkańcy niektórych osiedli i miejscowości składali wspólny wniosek, a teraz współpracują przy promowaniu tych projektów, żeby uzyskać jak najwięcej głosów.
Wspólne projekty przygotowali choćby mieszkańcy Jaś-kowic i Wielkich Dróg. Wniosek złożył Józef Tomczyk, sołtys Jaśkowic.
- Zadania mamy różne: w Jaśkowicach budowa oświetlenia na 400-metrowym odcinku drogi w części wioski, w której wieczorami nie sposób przejść, bo jest tak ciemno. Natomiast w Wielkich Drogach staramy się o budowę siłowni zewnętrznej - mówi Tomczyk.
- Jako małe wioski nie mielibyśmy dużych szans na przebicie, nawet gdyby wszyscy uprawnieni zaangażowali się do udziału w głosowaniu. Wspólne działanie daje nam większe możliwości - dodaje.
Natomiast mieszkańcy Rzozowa postanowili zewrzeć szyki po to, żeby wesprzeć sportowców. Chodzi o zgłoszony przez nich do budżetu obywatelskiego projekt wymiany murawy na boisku sportowym w centrum wioski.
- Rada Sołecka wspólnie ze strażą pożarną i Ludowym Klubem Sportowym Rzozowia zdecydowały, żeby w tym roku wszyscy skupili się na pomocy klubowi sportowemu. Jest wiele zadań do wykonania, ale uznaliśmy, że z boiska korzystają nie tylko ci, którzy grają w piłkę, ale jest to też miejsce rekreacji organizacji imprez. Dlatego wszyscy we współpracy ze szkołą i parafią promujemy projekt zgłoszony przez Dariusza Barcika, prezesa LKS - mówi Grzegorz Klimas, sołtys Rzozowa.
Głosować można w 17 punktach w całej gminie i w internecie na stronie: wspóldecydujemy.pl.
Zgłoszone projekty:
- Nr 1: Podniesienie funkcjonalności i poziomu bezpieczeństwa boiska PKS Milenium
- Nr 2: Nowoczesny plac zabaw i doposażenie boiska
- Nr 3: Wzmocnienie potencjału społecznego miejscowości: Facimiech, Kopanka, Pozowice, Ochodza
- Nr 4: Nowe Bezpieczne boisko: Gołuchowice, Grabie, Krzęcin, Polanka Hallera
- Nr 5: Nowoczesne boisko sportowe przy S Pnr 4
- Nr 6: Bezpieczne osiedla dla mieszkańców - Bukowskie i Ogrody RAZEM
- Nr 7: Budowa wielofunkcyjnego boiska do gier plażowych
- Nr 8: Rekreacja w Radziszowie - siłownia zewnętrzna
- Nr 9: AUTO STOP! Oznaczenie i odnowienie znaków poziomych na jezdniach.
- Nr 10: Modernizacja budynku Domu Ludowego w Woli Radziszowskiej
- Nr 11: Oświetlenie uliczne - Jaśkowice, siłownia plenerowa - Wielkie Drogi
- Nr 12: Regeneracja murawy boiska sportowego w centrum Rzozowa
- Nr 13: Czyste powietrze w publicznych przedszkolach i szkołach.
WIDEO: Barometr Bartusia, odc. 15. Dragon Poland
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski