https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budzik w Limanowej! Chcą tu budzić dzieci ze śpiączki

Alicja Fałek
Od lewej: Beata Tokarczyk i Magdalena Komin - fizjoterapeutki, Monika Orzeł - pielęgniarka, pediatra Łukasz Kobiela, dyrektor Rafał Stabrawa oraz pielęgniarki: Bernadetta Adamczyk i Magdalena Dziedzic
Od lewej: Beata Tokarczyk i Magdalena Komin - fizjoterapeutki, Monika Orzeł - pielęgniarka, pediatra Łukasz Kobiela, dyrektor Rafał Stabrawa oraz pielęgniarki: Bernadetta Adamczyk i Magdalena Dziedzic Alicja Fałek
W Limanowej powstaje drugi w Polsce oddział rehabilitacji dzieci w śpiączce dotowany przez NFZ. Kontrakt mają na rok. Na początek przyjmą pięciu małych pacjentów. Ruszają już w grudniu.

Wykwalifikowany i pełen entuzjazmu personel ośrodka RehStab w Limanowej czeka na przyjęcie pierwszych małych pacjentów. Pod okiem specjalisty fizjoterapii, a jednocześnie dyrektora placówki Rafała Stabrawy, będą wybudzać ze śpiączki dzieci, które zapadły w nią na skutek uszkodzenia mózgu.

- Pracy z pacjentami będącymi w śpiączce nauczył mnie profesor Jan Talar, najsłynniejszy polski rehabilitant, który wielu osobom pomógł się wybudzić - mówi pochodzący z Krynicy-Zdroju Rafał Stabrawa, który specjalizację zdobył w klinice w Bydgoszczy. - Gdy w 2008 roku przy limanowskim szpitalu otworzyłem oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej, wiedziałem, że jest potrzeba otwarcia kolejnego oddziału neurologicznego dla dorosłych. Udało się to w 2012 roku - dodaje.

W Limanowej powstał trzypiętrowy budynek. Trzecie piętro pozostawało puste. - Wiele osób pytało, czy będziemy przyjmować także pacjentów w śpiączce, a szczególnie dzieci - zaznacza Stabrawa. - Od samego początku wiedziałem, że właśnie na taki oddział przeznaczę piętro budynku. Czekaliśmy jednak na chwilę, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie refundować leczenie pacjentów w śpiączce. Wielu rodzin nie stać na takie leczenie - dodaje.

Udało się dzięki staraniom Fundacji "Akogo?", stworzonej przez aktorkę Ewę Błaszczyk, która od lat pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu, także przebywającym w stanie śpiączki. To właśnie ta fundacja uruchomiła w lipcu 2013 r. w Warszawie klinikę Budzik. Udało jej się także przekonać Ministerstwo Zdrowia i wpisać do wykazu świadczeń gwarantowanych "Wybudzanie dzieci ze śpiączki w Fazie B". Gdy Małopolski Oddział NFZ ogłosił konkurs właśnie na to świadczenie, limanowski ośrodek RehStab był już na to przygotowany.

- Ubiegający się o kontrakt ośrodek musi spełniać odpowiednie wymogi, żeby program wybudzania ze śpiączki mógł przynieść efekty - podkreśla Barbara Bulanowska, dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ. Fundusz wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale i wysoko wykwalifikowanego personelu. - W skład zespołu musi wchodzić neurolog, rehabilitant, fizjoterapeuta, przeszkolone pielęgniarki, psycholog, logopeda - dodaje Bulanowska.

Taką ekipą dysponuje limanowska placówka. Dyrektor Bulanowska widzi jeszcze jeden atut tego ośrodka, jest nim duże doświadczenie w rehabilitacji dorosłych oraz uznanie pacjentów. Stąd też RehStab otrzymał swój pierwszy kontrakt - prawie 70 tys. zł na pierwszy miesiąc działalności. NFZ w przyszłym roku przeznaczy na oddział prawie milion złotych.

Pacjenci w śpiączce będą leczeni nie tylko farmakologicznie, ale przede wszystkim stymulowani różnymi bodźcami. Poddani zostaną m.in. aromaterapii, smakoterapii, muzykoterapii, hydroterapii i stymulacji wzrokowej. Wszystko po to, żeby wybudzić chorego ze śpiączki.

- Ogromną rolę w rehabilitacji takich pacjentów i przy ich wybudzaniu odgrywa rodzina - podkreśla Rafał Stabrawa. - Dlatego rodzice, czy opiekunowie dziecka będą mogli bezpłatnie korzystać z miejsca noclegowego. W każdym pokoju oprócz dodatkowego łóżka jest toaleta, a na oddziale czeka pomieszczenie socjalne, gdzie będzie można podgrzać posiłek - dodaje.
O tym, który pacjent zostanie przyjęty na oddział zdecyduje przygotowany przez NFZ program kwalifikacyjny. Im wcześniej od urazu osoba w śpiączce zostanie poddana rehabilitacji, tym większe ma szanse na wybudzenie.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zofia
budzik dla dzieci to pomysł super!!!
obawiam się tylko że dla Pana Dyrektora to kolejny biznes przecież neurologia i dzieci nie ukrywajmy są najlepiej płatne przez NFZ:)) a co do komentarza wyżej że szkoda personelu to prawda nie ma to jak znaleźć tanią silę roboczą bo co lepsi to już dawno tam nie pracują
J
Ja
Miejmy nadzieję, że uda im się utrzymać kontrakt przez wiele lat - trzeba tylko rozreklamować tę instytucję w całej Polsce.
g
gdyby????
byłem,widziałem i nie podoba mi się-personel zahukany i jak widzę te biedne dziewczyny dźwigające ludzi to zastanawiam się jak będą się one rehabilitować za 10 lat?-może warto używać urządzeń takich jak podnośnik(podsuwam pomysł dla dyrektora)!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska