Bukowno: wody podziemne są zatrute?

  Bukowno: wody podziemne są zatrute?

  Małgorzata Gleń

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Ekolodzy ze Związku Stowarzyszeń Zielony Ring Przemszy ze Sławkowa i Bukowna oskarżają firmę Maczki-Bór z Sosnowca, że składując poprzemysłowe odpady tuż przy granicy Bukowna doprowadza do skażenia wód podziemnych, z których Bukowno czerpie wodę pitną. Przedsiębiorcy odpierają zarzuty. Sprawa oparła się o wymiar sprawiedliwości.
  Włodzimierz Wieczorek przy ujęciu wody w Bukownie

  Włodzimierz Wieczorek przy ujęciu wody w Bukownie ©Małgorzata Gleń

  Oskarżana przez ekologów firma Maczki-Bór poszła do sądu, zarzucając członkom stowarzyszenia oczernianie ich dobrego imienia. W pierwszej instancji wygrała. W apelacji wyrok był już po myśli ekologów. - Ta firma składuje odpady poniżej poziomu wód gruntowych, a ich wypłukiwanie spowoduje zniszczenie najcenniejszych podziemnych wód pitnych - mówią ekolodzy.

  Wolbrom chce odwodnienia, bo tonie w nieczystościach

  Sąd apelacyjny przyznał stowarzyszeniu prawo do krytyki i głoszenia swoich opinii.
  - My jednak mamy prawo się bronić. Nasze działania w żaden sposób nie wpływają negatywnie na środowisko - mówi Sławomir Rzepecki, pełnomocnik zarządu Maczki-Bór ds. ochrony środowiska i tłumaczy, że na wyrobisku po piaskowni jego firma do rekultywacji wykorzystuje tzw. skały płonne. Odpady po wydobyciu węgla. - To nie są odpady niebezpieczne, to zwykłe skały, tylko że rozdrobnione. Te same, które wcześniej zostały wydobyte z ziemi razem z węglem. Nie ma w nich żadnych innych dodatków - mówi Rzepecki, odpierając zarzuty o skażenie.

  Sprawę rekultywacji wyrobisk popiaskowych badały służby śląskiej wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska i Ministerstwa Środowiska. Nie dopatrzyły się żadnych uchybień. Związek Stowarzyszeń Zielony Ring Przemszy opierając się na tych samych ekspertyzach, które Maczkom-Bór służą do odpierania zarzutów, ocenia jednak, że wody są zagrożone. - Firma składuje odpady niebezpieczne dla środowiska wodnego z pominięciem przepisów ochrony środowiska. Kiedy mamy ten problem poruszać? Gdy już woda zostanie skażona? Wtedy będzie za późno - podkreśla Włodzimierz Wieczorek, prezes stowarzyszenia. Obawia się, że olbrzymi podziemny zbiornik wody ciągnący się od samego Bukowna do Sosnowca jest w niebezpieczeństwie. Na razie jednak woda na ujęciach w Bukownie ma pierwszą klasę czystości.


  Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn
  Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 17-latka aresztowana za podżeganie do gwałtu
  Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo