FLESZ - Podwyżki i mniej biurokracji? Czarnek zapowiada zmiany

Ustalenia śledczych wskazują, że przedsiębiorcy wnioskowali o dofinansowanie do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie za pośrednictwem specjalnego funduszu. Mechanizm inwestycji łączył uzyskane środki publiczne z NCBiR z kapitałem prywatnym wniesionym przez beneficjentów. Ponadto ustalono, że prezes spółki zarządzającej funduszem uzależniał wypłatę subwencji od uzyskania korzyści majątkowych.
W toku śledztwa badane jest także uzyskanie subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w Warszawie. Dotacja była skierowana do przedsiębiorców i uzależniona od liczby zatrudnionych osób. Zgromadzone w sprawie materiały wskazują, że wnioskujący o dotacje wprowadzili PFR w błąd co do stanu zatrudnienia i uzyskali nienależne dofinansowanie w wysokości 84 tys. zł.
Na podstawie zgromadzonych materiałów zatrzymano siedem osób, na terenie Małopolski i Śląska. Wśród zatrzymanych są prezesi spółki pośredniczącej w pozyskiwaniu środków od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prezesi spółek występujących jako beneficjenci środków oraz księgowa jednej ze spółek.
Jednocześnie przeszukano kilkanaście lokalizacji, w tym siedziby podmiotów gospodarczych zaangażowanych w proceder bezprawnego pozyskiwania dotacji publicznych. Prokuratura Okręgowa w Krakowie przedstawiła zatrzymanym zarzuty korupcyjne oraz osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez uzyskanie nienależnej im subwencji finansowej.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej