Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne solniczki z Limoges w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zakupiło ostatnio parę solniczek z Limoges we Francji do swojej kolekcji solniczek i naczyń przyprawowych
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zakupiło ostatnio parę solniczek z Limoges we Francji do swojej kolekcji solniczek i naczyń przyprawowych materiały prasowe
Cenne solniczki z Limoges we Francji, najważniejszego ośrodku europejskiej sztuki emalierskiej, trafiły do zbiorów Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Nowe eksponaty będzie można zobaczyć w czasie prezentacji we wrześniu w Zamku Żupnym.

Na rynku widać duży spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi

od 16 lat

„Do niedawna znajdowały się w kolekcji prywatnej w Niemczech i były eksponowane w Berlinie i w Essen. Przed 2015 roku stanowiły część zbioru George'a Bemberga (1915-2011), znanego kolekcjonera urodzonego w Argentynie i wychowanego w Paryżu, którego świetna kolekcja jest nadal pokazywana we francuskiej Tuluzie” – informuje Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Wielickie muzeum zabiegało o pozyskanie solniczek z Limoges do swoich zbiorów ze względu na cenioną technikę emalii malarskiej w jakiej została wykonana oraz miejsce powstania. To właśnie we francuskim Limoges ok. połowy XV wieku wynaleziono technikę emalii malarskiej. Wyroby tego ośrodka docierały też do Polski – w okresie staropolskim emalię malarską określano mianem "robota francuska".

„Solniczki są wykonane z miedzi, mają taki sam sześcioboczny kształt, ale różnią się dekoracją. W górnej i dolnej części znajdują się niewielkie wgłębienia na sól. Na sześciu ściankach większego naczynia przedstawiono prace mitycznego Herkulesa (sceny walki herosa z Kakusem, z centaurem Nessosem unoszącym Dejanirę, z lwem nemejskim, z psem Cerberem, z hydrą lernejską i zapasy Herkulesa z Anteusze). Górna i dolna powierzchnia dzieła zostały ozdobione portretami profilowymi i popiersiami, interpretowanymi jako wizerunki cesarzy rzymskich” – wyjaśnia Klementyna Ochniak-Dudek.

Kolekcja solniczek Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest zaliczana do najcenniejszych tego typu kolekcji na świecie. Liczy ponad 1000 obiektów oraz naczyń przyprawowych prawie ze wszystkich kontynentów. Najpiękniejsze i najcenniejsze prezentowane są na wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Naczynia wykonane są z cennych materiałów i w znanych warsztatach złotniczych oraz wytwórniach porcelany na świecie. Najstarsza solniczka w wielickiej kolekcji w kształcie kielicha pochodzi z końca XV w.

Wystawę „Solniczki - małe arcydzieła sztuki” można zwiedzać w Zamku Żupnym w Wieliczce, ul. Zamkowa 8, od wtorku do niedzieli, w godz. 9.00-20.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska