Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ceny paliw wysokie w Zakopanem. Sprawą zajmie się UOKiK?

Tomasz Mateusiak
Ceny paliw wysokie w Zakopanem. Sprawą zajmie się UOKiK?
Ceny paliw wysokie w Zakopanem. Sprawą zajmie się UOKiK? Tomasz Mateusiak
Zakopiańscy radni zamierzają wnioskować do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o interwencje na stacjach benzynowych pod Giewontem. Ich zdaniem te popełniają przestępstwo, notorycznie zawyżając ceny paliw, mimo że te dalej mocno spadają w całej Polsce. - To wygląda na zmowę cenową - mówi radny Łukasz Filipowicz, który na potwierdzenie swych słów pokazuje przykład Czarnego Dunajca. W oddalonej od Zakopanego o zaledwie 21 km wiosce ceny paliw były w weekend najniższe w Małopolsce. - Dlaczego takie same nie mogą być w Zakopanem? - pyta radny.

W Czarnym Dunajcu jest taniej

Kierowcy, którzy w ostatnich dniach przyjeżdżają na stacje benzynową położoną na Rynku w Czarnym Dunajcu, przecierają oczy ze zdziwienia. W zeszły czwartek olej napędowy kosztował tu 4 złote i 7 groszy za litr, a benzyna 95 - 4,05 zł. W weekend ceny w tej miejscowości co prawda wzrosły o kilka groszy (odpowiednio ON - 4.19 i PB95 - 4.17 zł) , ale i tak były dalej jednymi z najniższych cen w Małopolsce (w Krakowie można było kupić ON średnio za 4,14 zł, a 95 za 3,98 zł), a już na pewno najtańszymi na samym Podhalu!

- U nas ceny paliw spadają, ale w porównaniu z resztą Polski dalej są z kosmosu - mówi Marek Smółka, kierowca busa z Zakopanego. - W samym Zakopanem mamy 6 stacji paliw.  Na każdej z nich ceny są niemal identyczne. W niedzielę za litr diesla trzeba było zapłacić w  mieście 4,59 zł, a za benzynę 95 - 4,39 zł. To o ok. 40 groszy więcej jak w Krakowie i Czarnym Dunajcu. Dla mnie to zwykłe draństwo, że pod Tatrami benzyna jest tak droga.

Jak mówi kierowca, doszło do tego, że on i koledzy busiarze jeżdżą tankować do  Czarnego Dunajca. Zalewając cały bak i kilka kanistrów do pełna, zaoszczędzą nawet do 100 zł.

Filipowicz zrobi akcje

Dla zwykłego kierowcy z Zakopanego takie wyjazdy są jednak nieopłacalne. Dlatego zaciskają zęby i płacą. Drogim paliwem pod samymi Tatrami kilkakrotnie interesował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Instytucja ta koncernom paliwowym mającym swe placówki w Zakopanem nigdy nie mogła jednak udowodnić zmowy cenowej.

Urzędnicy tłumaczyli, że nie ma dowodów, a to co robią stacje, to niezabronione "naśladownictwo". W takie tłumaczenie nie wierzy Łukasz Filipowicz, zakopiański radny.  - Dla mnie tak wysokie ceny na wszystkich stacjach w mieście to jednak zmowa - mówi.

- Dlatego w poniedziałek założę w internecie specjalną petycję, pod którą może podpisać się każdy mieszkaniec miasta czy turysta. Za kilka dni, gdy takich podpisów się uzbiera, dołączymy je do specjalnego listu  Rady Miasta. Chce w nim zawrzeć prośbę do UOKiK, by ten jeszcze raz zbadał postępowanie zakopiańskich stacji paliw i zmusił je do obniżenia cen.

Dziwne odpowiedzi

Jak mówi radny, jednym z dowodów wysłanych UOKiK razem z apelem mają być też odpowiedzi firm paliwowych na pytania o powód wysokich cen zadane im przez dziennikarzy. Te rzeczywiście są bardzo dziwne. Na początku stycznia "Krakowska" zapytała biuro prasowe Orlenu, dlaczego ceny paliw w Zakopanem są tak wysokie. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że to dlatego, iż Zakopane leży daleko od centrum Polski i koszty dowozu benzyny czy diesla są wysokie.

W piątek zapytaliśmy Orlen, dlaczego ceny paliw na ich stacji w Czarnym Dunajcu są tak niskie. Odpowiedz zaskoczyła nas jeszcze bardziej...  Biuro prasowe twierdzi, że to dlatego, że stacja położona jest dalej od  głównych szlaków i cena musi być konkurencyjna, by ktokolwiek ją odwiedzał. Kwestia dowozu (niemal identyczna jak do Zakopanego) nie była już tak ważna. Kierownicy stacji nie chcieli z nami rozmawiać. Odsyłali do centrali.

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska