Prezentujemy dane z opublikowanego właśnie przez firmę doradztwa zawodowego "Sedlak&Sedlak" raportu o kosztach życia w wybranych województwach. Jego autorzy wzięli pod lupę przeciętne ceny towarów i usług na Mazowszu, Dolnym i Górnym Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce i województwie łódzkim.
Nie jest chyba zaskoczeniem, że najdroższym regionem Polski jest województwo mazowieckie. Trzeba jednak pamiętać, że przeciętne wynagrodzenie Mazowszan przewyższa średnia krajową o tysiąc złotych.
Z najnowszych danych wynika też, że Polacy wciąż największą część swoich dochodów wydają na żywność i napoje bezalkoholowe. W budżecie domowym ta pozycja zajmuje aż 25 proc. Niewiele mniej - 20,7 proc. - wydajemy na użytkowanie mieszkania i opłaty związane z energią. Prawie 10 proc. zarobków pochłaniają opłaty związane z transportem.
Różnice w cenach są znaczące
Paweł Kubik, autor raportu o kosztach życia w województwach: mobilność zawodowa Polaków jest coraz większa. Dla młodego pokolenia zmiana miejsca zamieszkania nie stanowi niemal żadnego problemu. Ale zanim podejmie się ostateczną decyzję o przeprowadzce, warto zrobić kalkulację kosztów życia w nowym mieście. Może się okazać, że mimo lepszej pensji, wyższe ceny podstawowych dóbr zniwelują tę przewagę. Największy kłopot wiążący się ze zmianą miasta zamieszkania to z całą pewnością znalezienie mieszkania. Ceny lokali w największych polskich miastach są kilkakrotnie wyższe w porównaniu z mniejszymi miejscowościami. Najdroższe mieszkania są w Warszawie, ale też w Krakowie. Zaś koszty użytowania mieszkania (energia, gaz, ciepła woda, wywóz śmieci) w stolicy są już jednymi z najniższych z wybranych województw.
Również ceny produktów znacznie się od siebie różnią; przykładowo najtańsze pieczywo jest na Mazowszu, a najdroższe na Dolnym Śląsku. Z kolei za mięso i wędliny najwięcej trzeba płacić w województwie mazowieckim, a najmniej w południowej części Polski - na Śląskau i w Małopolsce. W jeszcze większym stopniu na zróżnicowanie kosztów życia wpływają ceny usług, które są szczególnie wysokie w województwie mazowieckim.
Małopolska kolesi z partyjnego nadania sporo nas kosztuje. Sprawdź, kto zajmuje "ciepłe" posady w regionie!
Trwa konkurs na Miss Lata. Zgłoś swoją kandydaturę!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
