Do konsultacji i pracy nad zmianą wyglądu nowego herbu, flagi, baneru i pieczęci gminy Chełmiec zaangażowano Włodzimierza Chorązkiego, specjalistę historyczno-heraldycznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Karolinę Chorązką-Paluch, absolwentkę Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
- Poprzednie insygnia zaprojektowane były niezgodnie z wytycznymi ustawy o odznakach i mundurach, a przez to nie spełniały wymogów stylizacji heraldycznej - wyjaśnia Artur Bochenek, wicewójt Chełmca. - Nie przeszły weryfikacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, dlatego musiały zostać zmienione.
W herbie pozostaje św. Krzysztof, który od lat jest patronem gminy Chełmiec. Brodzi on przez rzekę, trzymając na ramieniu Dzieciątko Jezus. Za to w insygniach pojawia się zupełnie nowa kolorystyka: błękit - barwa Matki Bożej i lojalności, srebro (biel) - symbol czystości i pokoju, złoto (żółcień) - symbol Boskiego majestatu i szlachetności, czerwień - symbol Syna Bożego i poświęcenia. Te same kolory znajdować będą się na fladze gminy.
- Święty Krzysztof występuje już na dziewiętnastowiecznej pieczęci gminnej Marcinkowic, drugiego pod względem ludności sołectwa w gminie Chełmiec - podkreśla Włodzimierz Chorązki. - Nieformalny herb gminy Chełmiec używany był od początku lat 90. minionego wieku, czyli blisko ćwierć wieku.
Heraldyk, tworząc nowy wygląd gminnych insygniów, zbadał dokładnie historię Chełmca, w tym XIX- i XX-wieczne pieczęci sołectw. Pojawiały się na nich różne symbole i postacie, w tym św. Piotr, św. Roch, Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na rękach, drzewo dębowe, biegnąca kuna, ryba, lecący ptak czy dzięcioł stukający w drzewo.