MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MPK będzie obsługiwać gminę Chełmiec. Nowy wójt w pierwszym tygodniu urzędowania spełni obietnicę wyborczą

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Wójt Stanisław Kuzak spełni pierwszą z obietnic wyborczych. Sądeckie MPK będzie znów obsługiwać gminę Chełmiec
Wójt Stanisław Kuzak spełni pierwszą z obietnic wyborczych. Sądeckie MPK będzie znów obsługiwać gminę Chełmiec Damian Radziak/UG Chełmiec
To będzie historyczna chwila, na którą mieszkańcy gminy Chełmiec czekali ponad 10 lat. Stanisław Kuzak, nowy wójt, w poniedziałek 13 maja, podpisze porozumienie z Ludomirem Handzlem, prezydentem Nowego Sącza, na mocy którego sądeckie MPK będzie obsługiwać teren gminy Chełmiec. Tym samym w pierwszych dniach swojego urzędowania spełni jedną z obietnic wyborczych.

Rzadko zdarza się, by już w pierwszym tygodniu urzędowania spełnić jedną z obietnic wyborczych. To uda się Stanisławowi Kuzakowi, zaprzysiężonemu we wtorek, 7 maja, nowemu wójtowi gminy Chełmiec.

- Głównym punktem mojej kampanii wyborczej było przywrócenie kursów MPK na teren gminy. Dzięki temu mieszkańcy będą cieszyć się większą mobilnością. Jestem też przekonany, że uda się ograniczyć indywidualne korzystanie z samochodów, mieszkańcy przesiądą się do komunikacji, zbiorowej, a to z kolei przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz korków – mówi Stanisław Kuzak, wójt gminy Chełmiec.

Już w poniedziałek, 13 maja, podczas drugiego posiedzenia sesji Rady Gminy Chełmiec, zostanie zawarte porozumienie, na mocy którego Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu będzie mogło świadczyć usługi na terenie ościennej gminy.

- Wójt gminy Chełmiec i prezydent Nowego Sącza podadzą sobie dłonie. To będzie symbol i zapowiedź dalszej współpracy z naszym sąsiadem. W rozmowach z Ludomirem Handzlem wyraziłem gotowość współpracy na każdym poziomie, także w kwestii kanalizacji, czy wodociągu – dodaje wójt Chełmca.

Stanisław Kuzak podkreśla, że w pierwszej kolejności mieszkańcy gminy Chełmiec będą mogli korzystać z połączeń MPK, które już kursują przez teren gminy, ale dotychczas nie zatrzymywały się na przystankach. Następnie przywrócone zostaną dwie stare linie. Mowa o numerze 5, który kursował w stronę Dąbrowy oraz numerze 4, który jeździł na Ubiad.

- To nie będzie z dnia na dzień. Musimy jeszcze otrzymać pozwolenia na korzystanie z przystanków od zarządów dróg i przygotować zatoczki, czy zajezdnie autobusowe. Ale nastąpi to w najbliższym czasie – zaznacza wójt Chełmca. - Będziemy też rozważać możliwość uruchomienia nowych tras od nowego roku.

Gospodarz gminy uspokaja mieszkańców, że nie zostaną zlikwidowane połączenia, które gmina uruchomiła z rządowej dotacji. Podkreśla też, że roczny koszt powrotu MPK na teren gminy, jest do udźwignięcia. To około 1 mln 200 tys. zł.

- Nie zamierzam oszczędzać na mieszkańca. Co więcej, chciałbym znaleźć środki, żeby od stycznia uczniowie z terenu naszej gminy nie musieli płacić za komunikację zbiorową – zapowiada Kuzak. - Potem zastanowimy się nad darmowymi autobusami dla wszystkich mieszkańców.

Pierwsze decyzje nowego wójta chwalą mieszkańcy gminy. Na oficjalnym profilu facebookowym wójta nie brakuje gratulacji. Mieszkańcy przypominają lata walki o powrót MPK, stosy pism i petycji z różnych sołectw, które poprzedni wójt Bernard Stawiarski, nie rozpatrywał pozytywnie. Dobrych słów nie szczędzą także gminny radni.

- To, można powiedzieć, historyczny moment dla mieszkańców gminy Chełmiec. Po kilkunastu latach „czerwone autobusy” wracają na ulice gminy - mówi Rafał Kmak, radny gminy Chełmiec. - Komunikacyjnie powrócimy do czasów, które jeszcze sam pamiętam. Pełne linie (4, 19, 33, 34, 42) i zatrzymujące się autobusy na przystankach. Skorzystają wszyscy: młodzież, dorośli dojeżdżający do pracy, seniorzy.

Radny Kmak podkreśla, że przywrócenie autobusów MPK na teren gminy Chełmiec było jednym z punktów kampanii wyborczej nie tylko komitetu wójta Stanisława Kuzaka, ale również Prawa i Sprawiedliwości.

- Cieszę się, że możemy wspólnymi siłami robić rzeczy dobre dla samorządu – dodaje radny PiS.

Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska