Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chemobudowa do prywatyzacji. Pracownicy walczą o godne warunki

Magdalena Stokłosa
Sprzedają firmę, ale o pracownikach zapomnieli - grzmią związkowcy z krakowskiej Chemobudowy. Sprzeciwiają się oni prywatyzacji spółki bez podpisania wynegocjowanego wspólnie tzw. pakietu socjalnego. - Pakiet daje gwarancje pracownikom, że na przykład nie będą zwalniani bez wypłaty odpraw ani że nie zostaną im zmniejszone pensje - mówi Tadeusz Nowosielki, przewodniczący "Solidarności" w Chemobudowie. Dodaje, że związkowcy nie są przeciwni samej prywatyzacji. Chcą jednak uczciwych zasad i ochrony ich interesów. W firmie pracuje łącznie ok. 600 osób.

Ministerstwo Skarbu Państwa (ma 85 proc. udziałów, reszta należy do pracowników)w kwietniu tego roku podpisało umowę sprzedaży akcji Chemobudowy. Nabywcą jest konsorcjum spółek Super Krak oraz Krak-Chem. Od tego czasu związkowcy bezskutecznie próbują wynegocjować korzystne dla siebie warunki pakietu socjalnego. Ich zdaniem inwestor nie zgadza się na jakiekolwiek gwarancje zatrudnienia i ewentualne odprawy. Nie gwarantował także, że odkupi od pracowników ich 15 procent akcji. Jedyną propozycją był ich wykup za cenę nie wyższą, niż 50 proc. tego, co za akcje dostał skarb państwa Wysokość kwoty na razie jest tajemnicą.

- Czy to znaczy, że jesteśmy dziećmi gorszego ojca? - pyta Mieczysław Trojan ze związku zawodowego Budowlani. Dodaje, że firma ma 65 lat i wielu pracowników na jej pozycję pracuje całe swe zawodowe życie.

Z powodu braku porozumienia związkowców z inwestorem Ministerstwo Skarbu przystąpiło do renegocjacji postanowień umowy prywatyzacyjnej. Chodzi o gwarancję zatrudnienia. Pracownicy boją się jednak, że resort wynegocjuje zapewnienie zatrudnienia danej liczby osób, ale bez gwarancji, że będą to ci sami co teraz pracownicy oraz że otrzymają takie same pensje.

- Argumenty związkowców i stanowisko inwestora będą podstawą decyzji ministerstwa odnośnie wznowienia negocjacji - zapewnia Magdalena Kobos, rzeczniczka resortu. Podkreśla jednak, że podpisanie pakietu socjalnego nie jest warunkiem koniecznym sprzedaży Chemobudowy.

Sprawą zainteresowani są krakowscy posłowie - Andrzej Adamczyk i Ryszard Terlecki (PiS). Obaj mówią, że obecna sytuacja jest nie do przyjęcia. Wnieśli do ministra skarbu zapytania odnośnie prywatyzacji. Chcą się także z nim spotkać. Wczoraj nie udało się nam skontaktować z prezesami spółek Super Krak i Krak-Chem.

65 lat tradycji

Chemobudowa była wykonawcą wielu projektów, m.in.: Przebudowy Hotelu Olimpijskiego w Oświęcimiu, modernizacji i rozbudowy stacji uzdatniania wody w Starym Sączu, budowy krytego basenu przy ul. Kurczaba w Krakowie, budowy wiaduktów na autostradzie A4, budowy centrum logistycznego przy ul. Christo Botewa w Krakowie, budowy hali sportowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska