Chrzanów. Nieskuteczna próba odwołania dyrektora szpitala. Stanęli za nim murem radni PiS

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Projekt uchwały zobowiązującej Zarząd Powiatu Chrzanowskiego do podjęcia działań mających doprowadzić do odwołania Waldemara Stylo, dyrektora Szpitala Powiatowego w Chrzanowie trafił do kosza. Nie znalazł poparcia większości radnych.

Grupa radnych Platformy Obywatelskiej z Adamem Potockim i Bartłomiejem Gębalą na czele złożyła projekt uchwały, który został poddany pod dyskusję podczas środowej sesji rady powiatu. Orędownicy zmiany dyrektora złożenie wniosku argumentowali katastrofalną sytuacją finansową placówki, złym zarządzaniem, nieobecnościami dyrektora, sprzecznymi decyzjami i i złą komunikacją z pracownikami.

- Czara goryczy się przelewa. Sytuacja szpitala jest coraz gorsza, pomimo zapewnień, że jest lepiej. Aktualny sposób zarządzania szpitalem przez dyrektora jest nieakceptowalny. Nie służy jego bieżącej działalności medycznej oraz rozwojowi placówki - uważa radny Bartłomiej Gębala.

Wcale nie jest tak źle?

Z zarzutami grupy radnych nie zgada się Waldemar Stylo. Uważa, że dobrze zarządza placówką i sytuacja szpitala w ostatnim czasie poprawiła się. Podkreśla, że w pierwszym półroczu br. wzrosła płynność finansowa, obniżony został poziom zobowiązań przeterminowanych, wynik finansowy jest lepszy od planowanego o ponad 1 mln zł, a zadłużenie nie wzrasta.

- Płynność pogarszała się cały czas od 2010 r. Obecnie sytuacja poprawia się - zapewnia Waldemar Stylo.

Kryzysowy pod tym względem był 2017 r. Wówczas w sierpniu szpital stracił płynność finansową. Nie miał pieniędzy, by zapłacić dostawcom za leki. Jak tłumaczy dyrektor, od tego czasu zmienił się sposób zarządzania placówką, która stara się ograniczać wydawanie własnych środków na inwestycje. Pieniądze na ten cel mają być pozyskiwane głównie ze źródeł zewnętrznych. - Wydawanie własnych środków powoduje pogorszenie się płynności finansowej. Tego chcemy uniknąć - tłumaczy Waldemar Stylo.

Nie chcą zmiany dyrektora

Koalicyjny klub radnych PiS i Wspólnego Powiatu zaprezentował swoje stanowisko dotyczące sytuacji szpitala. Według niego, placówka jest zarządzana dobrze i nie ma konieczności zmiany dyrektora. Skrytykowali radnych PO, którzy byli przeciwni łączeniu oddziałów wewnętrznych i chirurgii.

- Niektórzy radni w imię partyjnych interesów chcą udowodnić, że wprowadzenie działań restrukturyzacyjnych wynikających z audytu, mimo iż konieczne, nie powinno być realizowane - mówi radny Michał Gawroński.

Zdaniem radnych PiS i Wspólnego Powiatu, pacjenci szpitala są zadowoleni z jego działalności. - Dobrowolnie wpłacają środki finansowe na rzecz szpitala lub przekazują konkretną pomoc rzeczową - dodaje Michał Gawroński.

Bartłomiej Gębala poprosił o przekazanie treści tego oświadczenia. Zamierza je udostępnić i zapytać mieszkańców powiatu, czy rzeczywiście są zadowolni z pracy szpitala.

Projekt uchwały w sprawie odwołania dyrektora głosami większości radnych, czyli PiS i Wspólnego Powiatu nie został wprowadzony do porządku obrad. Radni niezadowoleni z pracy dyrektora nie zamierzają jednak się poddawać.

- Dalej będę wskazywał na niewłaściwe działania dyrektora. Robię to od ponad roku, moje zastrzeżenia co do funkcjonowania szpitala podzielają także mieszkańcy - podkreśla Bartłomiej Gębala

Czarna przyszłość

Dyrektor szpitala nie ukrywa jednak obaw o przyszłość placówki. To efekt zmian, które zamierza wprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczą one m.in. wynagrodzenia pracowników. W efekcie to szpitale będą musiały z własnego budżetu w większym stopniu finansować pensje dla personelu medycznego. Chodzi o niebagatelne kwoty.

- W przypadku pielęgniarek szpital do każdego etatu będzie musiał dokładać co miesiąc 400 zł. W szpitalu pracuje 400 pielęgniarek. To 160 tys. zł miesięcznie - wylicza Waldemar Stylo.

To grozi bankructwem szpitala. Dyrektor wspólnie ze starostą Januszem Szczęśniakiem w czwartek uczestniczył w ogólnopolskim spotkaniu dyrektorów szpitali i starostów, na którym dyskutowany był ten problem i konieczność zwiększenia finansowania z NFZ.

Sprawdź, gdzie w Małopolsce zachodniej zatrudnia się najwięk...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
ze wsi

panie gęba-la a czy jak matka potockiego była dyrektorką a on starostą to pan nie protestował czy to była normalna sytuacja?

Dodaj ogłoszenie