TOP 10 psów małopolskiej policji [ZDJĘCIA]
W mieście pojawi się 16 parkomatów. Będą czynne w dni robocze od godziny 8 do 16. Wprawdzie pierwsze pół godziny postoju to zaledwie złotówka, jednak dla osób, które pozostawią swój wóz na osiem godzin, jest to już wydatek rzędu 17,2 złotych.
Opłaty uderzą też w lokatorów mieszkających w centrum, którzy na co dzień parkują koło swych bloków. Choć dla nich abonament miesięczny będzie tańszy o 50 złotych (pełny abonament to 150 zł), to i tak muszą przygotować się na wydanie stu złotych co miesiąc. Jeżeli mają więcej samochodów, zapłacą za każdy.
Burmistrz Chrzanowa, Ryszard Kosowski tłumaczy powstanie strefy jako próbę wyprowadzenia natłoku aut z centrum.
- Aktualnie znalezienie wolnego miejsca graniczy tutaj z cudem. Opłaty mają spowodować rotację - podkreśla burmistrz Kosowski. Liczy, że dzięki parkomatom nikt nie będzie blokował już miejsca postojowego przez cały dzień, tylko zatrzyma się, by załatwić swoje sprawy w urzędach czy bankach i odjedzie.
Większość właścicieli nieruchomości w centrum pozastawiała już szlabanami wjazdy na podwórka. Kierowcy są niepocieszeni, szczególnie ci, którzy dojeżdżają do pracy w Chrzanowie. - Przed wprowadzeniem płatnej strefy władze miasta powinny zaserwować bezpłatną alternatywę. Tymczasem w Chrzanowie nie ma parkingów - żali się Marek Piechur z Trzebini. - Każdy będzie chciał ominąć opłaty, więc poszuka wolnego kawałka. Skończy się na tym, że będziemy parkować na trawnikach czy chodnikach - prognozuje trzebinianin.
Tymczasem policja nie zamierza przymykać oka na takich kierowców. Stawianie aut w niedozwolonych miejscach może kosztować co najmniej sto złotych mandatu i jeden punkt karny, a nawet skończyć się założeniem blokady na kołach lub holowaniem, które słono kosztuje.
Na wprowadzeniu opłat gmina Chrzanów ma zarobić nieco ponad 32 zł z każdych 100 zł zostawionych przez kierowców w płatnej strefie. Resztę zainkasuje firma z Suchego Lasu. Magistrat zamierza przeznaczyć te pieniądze na łatanie dziur w drogach i tworzenie nowych miejsc postojowych w gminie.
Gdzie za darmo
Strefa płatnego parkowania obejmie aleję Henryka i ulice od strony zachodniej miasta. Ominie jednak pl. Tysiąclecia.
- Prawo zabrania wprowadzania opłat w miejscach użyteczności publicznej, gdzie wykonywane były inwestycje z pieniędzy unijnych - tłumaczy Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa.
Kierowcy, którzy chcą ominąć płatną strefę, ale jednocześnie zostawić swe auto blisko centrum, mogą skorzystać m.in. z nowego parkingu przy cmentarzu od strony obwodnicy północno-wschodniej (przedłużenie ulicy Wodzińskiej rondem w kierunku węzła Balińskiego) lub przy ulicach nie objętych jeszcze strefą, a gdzie nie ma zakazu parkowania.
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+