- Istniejący most graniczny jest w złym stanie technicznym. Zaobserwowano przecieki przez płytę pomostu, ubytki betonu, zarysowania konstrukcji i korozję stali zbrojeniowej. Dostosować trzeba też nośność obiektu do aktualnie obowiązujących norm - mówi Iwona Mikrut z małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Według umowy nowy most ma powstać w ciągu 210 dni od jej podpisania, nie wliczając okresu zimowego, czyli od 16 grudnia 2021 roku do 15 marca 2022 roku. Nie znany jest jeszcze dokładny harmonogram rozpoczęcia prac budowlanych.
- Prace będą obejmować rozbiórkę już istniejącego mostu oraz budowę mostu granicznego na potoku Jeleśnia, pomiędzy miejscowościami Chyżne w województwie małopolskim i Trsteną, która leży na terytorium Słowacji. Roboty będą realizowane na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i w granicach pasa drogowego drogi krajowej nr 7 - zaznacza Iwona Mikrut.
Co ważne, w czasie prac przejście graniczne nie zostanie zamknięte. Jest to o tyle istotne, że przez to przejście graniczne przebiega w znacznej mierze ruch towarowy w Małopolsce na zachód Europy. Co więcej, w czasie wszystkich prac prowadzonych na przerwie, nie przewiduje się zamknięcia mostu. - Wykonawca projektu będzie prowadziła prace w taki sposób ruch graniczny mógł odbywać się płynnie - wyjaśnia rzecznik GDDKiA. - W ramach zadania przewidziana jest przebudowa dojazdów do obiektów, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie mostu. Ponadto zaplanowana jest budowa kanalizacji deszczowej odwadniającej most wraz z urządzeniami podczyszczającymi oraz budowa kanału technologicznego - dodaje.
Nowy most będzie miał lepsze parametry techniczne i wytrzymałościowe. Poprawi się zdecydowanie bezpieczeństwo pieszych na drodze. Zostanie wybudowany chodnik oraz bariery ochronne.
- Na mocy międzynarodowej umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Republiką Słowacką o utrzymaniu drogowych granicznych obiektów mostowych i wspólnych odcinków dróg na wspólnej granicy państwowej, odpowiedzialność za utrzymanie obiektu spoczywa na Rzeczpospolitej Polskiej - podsumowuje Iwona Mikrut.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
