MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z budową metra w Krakowie? Jest wstępny termin rozpoczęcia prac

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Metro na razie jeździ w Warszawie. Plany są takie, by było także w Krakowie.
Metro na razie jeździ w Warszawie. Plany są takie, by było także w Krakowie. Szymon Starnawski
Miasto kompletuje dokumentację niezbędną do budowy podziemnej komunikacji w Krakowie. Przeprowadzone mają zostać także analizy, które dadzą ostateczną odpowiedź, czy od razu będzie budowane metro, czy może najpierw tunel pod centrum dla tramwajów. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zapowiada też, że będzie zabiegał o zewnętrzne finansowanie inwestycji, na którą potrzebne są miliardy.

- Tak jak zapowiadałem w kampanii, będziemy się przygotowywać do tej inwestycji. Na razie czekamy na decyzję środowiskową dla tego przedsięwzięcia. Ten dokument powinien być wydany w lipcu albo sierpniu tego roku. Po jego otrzymaniu podejmiemy dalsze decyzje - mówi prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Po pozyskaniu decyzji środowiskowej miasto będzie mogło rozpisać przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowej dla metra. Na jej pozyskanie trzeba zarezerwować około 2,5 roku. To pozwoliłoby na podjęcie fundamentalnej dla miasta decyzji dotyczącej budowy metra.

- Na pewno, zgodnie z tym, co obiecywaliśmy, chcemy, by w 2028 roku rozpoczęła się budowa - przyznaje prezydent Aleksander Miszalski.

Zapowiada, że będzie zabiegał w Warszawie o rządowe wsparcie inwestycji.

W kwietniu podczas pobytu w Krakowie minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział: - Dołożę wszelkich starań, aby ambitne projekty miały dofinansowanie ze środków państwa, a takim projektem jest metro w Krakowie.

Założenie jest takie, by tak w przypadku projektu metra, jak później samej budowy miasto mogło liczyć na finansowe wsparcie ze strony rządu. Minister Dariusz Klimczak przyznał, że w Brukseli prowadził rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej w sprawie finansowania ekologicznych inwestycji transportowych. A takim rozwiązaniem jest m.in. metro.

Przypomnijmy, że w referendum przeprowadzonym w maju 2014 roku krakowianie opowiedzieli się za budową metra.

Poprzednie władze Krakowa zaplanowały pierwszą linię premetra (de facto tramwaj w tunelu) z Nowej Huty przez centrum do Bronowic. Tunel miałby jednak zostać tak wykonany, aby ewentualnie mógł służyć także dla wagonów metra.

Odcinek tunelowy w ramach pierwszego etapu budowy premetra ma się rozpoczynać w rejonie ul. Piastowskiej, a z drugiej strony włączać (w poziomie -1) do realizowanej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (z ul. Meissnera do Mistrzejowic) w obszarze ronda Młyńskiego. W ramach odcinka tunelowego zaplanowano też przystanki w rejonie Olszy, pod rondem Mogilskim i w rejonie Akademii Górniczo-Hutniczej.

Pozostałe dwa odcinki premetra zaplanowano od ul. Reymonta do Bronowic i nawet dalej w kierunku gminy Wielka Wieś, a po wschodniej stronie - od ronda Młyńskiego do Wzgórz Krzesławickich.

Czy obecne władze będą realizować tę koncepcję? - Po analizie tego, co już zostało zaprojektowane podejmiemy decyzję - wyjaśnia prezydent Aleksander Miszalski.

Polacy badają kosmos

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska