Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Częściowa odbudowa muszyńskiego zamku ruszyła w grudniu 2020 roku. Rekonstrukcja budowli to logiczna kontynuacja prowadzonych w tym miejscu od lat badań architektonicznych.
- Zakres prac został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zaś zadania podzielono na dwa etapy - w pierwszym zdecydowano się zrekonstruować mury obronne, budynek mieszkalny, studnię oraz niewielki most zwodzony i część baszty. Drugi etap prac obejmuje dalszą odnowę baszty - wyjaśnia burmistrz Golba.
Gmina zaplanowała również stworzenie sal muzealnych, w których znajdą swoje miejsce eksponaty związane z Muszyną i odnalezione m.in. w trakcie wspomnianych wykopalisk archeologicznych.
- Niestety nie zachowały się żadne dokumenty odnośnie zamku, dlatego nasze prace rekonstrukcyjne oparte są o istniejące ryciny, a także konsultacje przeprowadzone z profesorami z krakowskich uczelni. Oczywiście bardzo pomocne były również wspomniane badania archeologiczne - tłumaczy Jan Golba.
Zaznacza również, że pomocna była także analiza innych podobnych zamków, które budowano w regionie.
W opracowaniach dotyczących Muszyny pojawiają się rozbieżne informacje na temat czasu powstania zamku na górze Baszta. Mowa tutaj o roku 1301, pojawiają się także informacje datujące jego budowę na przełom XV i XVI wieku.
Muszyński zamek strzegł granicy
Sam zamek strzegł granic między Polską a Węgrami, zaś jego załoga czuwała nad bezpieczeństwem szlaku handlowego, biegnącego wzdłuż Popradu na Węgry. Przez długi czas stanowił on rezydencję starostów tzw. Państwa Muszyńskiego, samodzielnej jednostki administracyjnej z własnym wojskiem i sądownictwem, pozostającej we władaniu biskupów krakowskich aż do rozbiorów Polski.
W XVII wieku, za panowania Jana Kazimierza, zamek w dalszym ciągu pełnił funkcje obronne. Został jednak opuszczony w drugiej połowie XVIII wieku i popadł w ruinę.
Obecna koncepcja częściowej odbudowy zamku to drugi projekt, który przygotowało miasto. Pierwotna wizja nie wzbudziła przychylności konserwatora zabytków, dlatego druga wersja, zaaprobowana przez konserwatora, kładzie większy nacisk na
na historyczną wierność w odtworzeniu części XIV wiecznej budowli.
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- To najlepszy czas na wędrówkę do rezerwatu przyrody Białowodzka Góra
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
Recyklomaty działają w Nowym Sączu. Oddajesz butelkę czy puszkę, dostajesz ekopunkty

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?