Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cracovia. Ignacy Książek, klubowa legenda, zostanie uhonorowany pamiątkową tablicą

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
fot. archiwum prywatne
„Pasy” uhonorują Ignacego Książka, człowieka, który stał się klubową legendą. Równolatek Cracovii, urodził się bowiem w 1906 r. był jej oddany przez lata. Społeczność klubowa – Rada Seniorów Cracovii, MKS Cracovia i kibice postanowili uhonorować jego postać pamiątkową tablicą. Została ona wykonana w… 2012 roku, ale dopiero teraz ujrzy światło dzienne.

Książek - poszukiwacz talentów

Legendarny poszukiwacz i odkrywca wielu talentów piłkarskich, kierownik pierwszej drużyny doczeka się swojej tablicy, która zostanie wmurowana w pobliżu pomnika Józefa Kałuży. Uroczystość odbędzie się w niedzielę o godz. 14, a więc przed meczem „Pasów” z Wartą Poznań (godz. 15).

Książek związany był z Cracovią od 1934 roku, choć do Krakowa przyjechał w 1920 r. Był zawodnikiem sekcji tenisa stołowego, zdobywając dwukrotnie mistrzostwo Krakowa, a podczas wojny został kierownikiem I zespołu „Pasów”. Przyprowadził do klubu wielu zawodników, co zaowocowało zdobyciem mistrzostwa Polski w 1948 r. i wicemistrzostwa rok później.

Obserwował na Błoniach

- Niemal od samego początku wraz z innymi starszymi sympatykami i działaczami chodziłem po krakowskich Błoniach, pilnie obserwując chłopców grających w "szmaciankę" – mówił w rozmowie z Sewerynem Ratajczakiem w magazynie „Pasy” w październiku 2004 r. - Tych, których uznałem, iż mają talent ściągałem do Cracovii. Mam więc dziesiątki, ba, setki wychowanków, których nazwiska zatarły się w pamięci. Pamiętam jednak niektórych piłkarzy: Kaszubę, Korzeniaka, Kozę Kadłuczkę, Nowaka i Poświata. A z czasów dawniejszych-tych, którymi opiekował się znany bramkarz Plattko: Stanisława Różankowskiego, Fabera, Dobrowolskiego, Mazgaja, Kucia.

Z okresu okupacji (Cracovia grała na boisku Juvenii) - przypominam sobie Władysława Gędłka i Tadeusza Parpana. Wówczas kładziono podwaliny pod najlepszą powojenną jedenastkę Cracovii. Dzięki temu zdobyła Ona mistrzostwo Polski w 1948 r. i wicemistrzostwo w 1949r.

Zmarł w wieku 99 lat, odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska