Cracovia - Pogoń Szczecin. Zwycięstwo! Bramka debiutanta, bramka kapitana [ZDJĘCIA]

Tomasz Bochenek
Cracovia - Pogoń Szczecin
Cracovia - Pogoń Szczecin Andrzej Banaś
Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1 w meczu 1. kolejki ekstraklasy. Na stadionie przy ul. Kałuży prowadzenie objęli goście, ale "Pasy" natychmiast wykonały rewanż z poprawką. Zwycięską bramkę zdobył Sergiu Hanca, czyli nowy kapitan zespołu.
Cracovia - Pogoń Szczecin, kibice na meczu

Cracovia - Pogoń. Kibice na meczu. Mieli powody do radości! [ZDJĘCIA]

Dla trzech ludzi w jedenastce Cracovii – Karola Niemczyckiego, Marcosa Alvareza i Rivaldinho – to był debiut w polskiej ekstraklasie. 21-letni bramkarz pierwszą okazję do wykazania się miał w 19 minucie, gdy obronił strzał z dystansu Huberta Matyni, który obronić musiał, a później do przerwy pozostawał w zasadzie obserwatorem wydarzeń wokół jego bramki, bo „Portowcy” nie kończyli swoich akcji celnymi strzałami.

Dodajmy – Cracovia również. To ona była stroną prowadzącą grę, rywal ewidentnie nastawił się na kontrataki, ale poza doprowadzaniem do rzutów rożnych (w 29 min już szósty, przy okrągłym zerze Pogoni) nic „Pasy” wskórać nie potrafiły. Ustawiony na szpicy Rivaldinho był niewidoczny, częściej przy piłce pojawiał się ustawiony za nim Alvarez – także dlatego, że trener Probierz obsadził go w roli wykonawcy rzutów wolnych i rożnych. Najgoręcej w polu karnym Pogoni podczas I połowy zrobiło się w 22 min, gdy w tłoku strzał oddał Pelle van Amersfoort, lecz piłkę zablokował Kostas Triantafyllopoulos. Gospodarze reklamowali jeszcze zagranie ręką Greka.

Goście pierwszy korner wykonywali w 43 minucie – zaraz po tym, gdy boisko z powodu kontuzji musiał opuścić Kamil Pestka. Kilkadziesiąt sekund później naprawdę dobrą okazję dla Pogoni zmarnował Adam Frączczak, uderzając bardzo niecelnie z kilkunastu metrów.

Pięć minut po przerwie – po dwóch akcjach Cracovii – dwa razy z trybun poniósł się jęk zawodu. Najpierw dośrodkowanie Mateusza Wdowiaka (w I połowie miał dwie świetne interwencje w obronie) okazało się zbyt głębokie, by piłkę głową zgarnął van Amersfoort, a po kolejnej centrze „Wdówki” Rivaldinho został zneutralizowany przez rywali.

Ale mecz dopiero nabierał rumieńców. Szczecinianie też przecież atakowali, w 56 min ich niezły atak przerwał David Jablonsky. Efektem był korner, wykonany przez Damiana Dąbrowskiego, byłego kapitana „Pasów”, którego nazwisko kibice skandowali tuż przed przerwą. Jako wykonawca tego rzutu rożnego „Dąbro” zaliczył asystę – no bo po jego dośrodkowaniu Adam Frączczak „szczupakiem” z bliska pokonał Niemczyckiego. Ale jakim cudem wbiegł tuż przed bramkę, to pytanie do obrońców…

Minus pięć punktów. Tyle Cracovia miała przed meczem i tyle miała w 57 minucie inauguracyjnego meczu sezonu. Ale na stratę zareagowała rewelacyjnie! W pole karne dośrodkował kapitan Hanca, Rivaldinho zagłówkował tak, że Dante Stipica na poprzeczkę zbił piłkę. Dopadł do niej Alvarez i także głową skierował do siatki. 1:1.

Cracovia poszła za ciosem. Jako „dziesiątka” w szybkiej akcji wystąpił Alvarez, który zagrał na prawe skrzydło do Hanki, a ten wygrał pojedynek ze Stipicą.

Niemiec, najczęściej faulowany piłkarz na placu, chwilę później zakończył swój debiut w ekstraklasie. Debiut z golem i asystą! Zmianę dostał też wtedy Rivaldinho. Także w ramach wzmacniania walorów obronnych zespołu trener Probierz później wypuścił w bój Dawida Szymonowicza, dla którego był to pierwszy występ w Cracovii. Gorzej, że uraz zmusił do zejścia z boiska jednego z bohaterów meczu, Hankę.

Co do obrazu meczu przy prowadzeniu Cracovii: goście nie byli w stanie nic wskórać, kondycyjnie gorzej znieśli trudy upału. Gospodarze mieli kilka kontr, po których mogli zapewnić sobie pełen komfort, ale i tak sezon zaczęli zwycięstwem. A teraz mecz w Malmoe!

Cracovia – Pogoń Szczecin 2:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Frączczak 57, 1:1 Alvarez 58, 2:1 Hanca 63.
Cracovia: Niemczycki - Rapa, Helik, Jablonsky, Pestka (42 Siplak) - Hanca (79 Thiago), Loshaj (78 Szymonowicz), van Amersfoort, Alvarez (67 Dimun), Wdowiak – Rivaldinho (67 Vestenicky).
Pogoń: Stipica – Zech, Triantafyllopoulos, Malec, Matynia (83 Fornalczyk) – Dąbrowski (83 Turski), Drygas (68 Gorgon)– Kucharczyk (68 Cibicki), Żurawski (64 Smoliński), Kowalczyk – Frączczak.
Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Alvarez (18, faul), van Amersfoort (31, faul), Vestenicky (90, faul) - Dąbrowski (8, faul), Triantafyllopoulos (35, faul), Matynia (77, faul). Widzów: 4053.

Cracovia. Mateusz Wdowiak w Paryżu. Zaręczony! "Powiedziałam...