Cracovia - Wisła. Derby Krakowa: wynik zasłużony, bo to był mecz, w którym nikt na zwycięstwo nie zasłużył

4.12.2020, Cracovia - Wisła
4.12.2020, Cracovia - Wisła Andrzej Banas
Cracovia - Wisła Kraków 1:1 w derbach Krakowa, rozegranych w piątek 4.12.2020 na stadionie przy ul. Kałuży. Prowadzenie w 61 min objęła "Biała Gwiazda" po rzucie karnym, wykorzystanym przez Felicio Brown Forbesa. Ten piłkarz kilka minut później został ukarany czerwoną kartką, a grające w liczebnej przewadze "Pasy" w 85 min doprowadziły do wyrównania po "główce" Pelle van Amersfoorta. Wiślacy wywalczyli tym samym pierwszy punkt pod wodzą ich debiutującego w tym spotkaniu trenera Petera Hyballi.

Cracovia - Wisła. II połowa - relacja

• Po meczu: czerwona kartka dla kierownika drużyny Cracovii
  • 90+12 min. Niecelny strzał Loshaja i KONIEC. 1:1.
  • 90+10 min. I dla Żukowa...
  • 90+9 min. Żółtko dla Savicia
  • 90+8 min. Coś tu się jeszcze urodzi? Teraz sfaulowany Żukow na połowie boiska Wisły
  • 90+5 min. Dwie zmiany w Wiśle. Savic i Abramowicz weszli za Yeboaha i Sadloka
  • 90+3 min. Ostro! Żółta kartka dla Lisa
  • 90 min. Dziewięć minut doliczonych. To pokazuje, jak rwany jest to mecz.
  • 89 min. Nie do wiary! Siplak z 3 metrów kopnął piłkę nad bramką! Ta sytuacja będzie mu się śniła po nocach.
  • 85 min. Jak padła bramka? Po kornerze Wisła tylko na moment oddaliła zagrożenie. Piłka wróciła do Hanki, ostro dośrodkował, a Holender mocno bitą piłkę wpakował głową do bramki.
  • 85 min. Gol, 1:1! Van Amersfoort!
  • 84 min. Kolejny rzut rożny dla "Pasów". Co z niego wyniknie?
  • 83 min. W strzałach 8 - 8, w celnych 2 - 2. Ale w najważniejszej statystyce 0:1.
  • 80 min. Cracovia w ataku.
  • 79 min. Piszczek bliski wyrównania! Broni Lis.
  • 76 min. Hanca zza pola karnego metr nad poprzeczką.
  • 73 min. Thiago! Świetnie wpadł w pole karne, ale w piłkę kopnął źle. Poleciała nad bramką, a to była najlepsza w tym meczu okazja Cracovii
  • 72 min. Kolejna przerwa w grze. Tym razem na zmianę w Wiśle: Beqiraj za Silvę
  • 70 min. Hanca wyciął Yeboaha. Żółtko
  • 67 min. Brown Forbes - czerwona kartka! W walce o górną piłkę łokciem potraktował Siplaka
  • 65 min. Zmiany. W Cracovii: Thiago za Fiolicia i Piszczek za Rivaldihno. W Wiśle Gruszkowski za Szota.
  • 61 min. 0:1! Brown Forbes wykorzystuje karnego!
  • 59 min. KARNY DLA WISŁY. Szymonowicz sfaulował Forbesa.
  • 55 min. Bardzo dobry powrót Siplaka do obrony. Yeboah, chyba najlepszy gracz na boisku, powstrzymany.
  • 53 min. Przerwa w grze trwała z pięć minut. O ile dłużej potrwa ten mecz?
  • 51 min. NIE MA RZUTU KARNEGO. Sędzia Stefański wycofał się z pierwszej decyzji.
  • 50 min. Czekamy na decyzję...
  • 48 min. Rzut karny dla Cracovii po zagraniu ręką Mehremicia? VAR w akcji
  • 46 min. Znowu gramy. W Wiśle Basha zastąpił Kuveljicia.
  • Drużyny wracają na boisko

Cracovia - Wisła. Przerwa po I połowie

• W Wiśle rozgrzewa się Basha. Za kogo wejdzie?
  • Statystyki od EkstraStats po I połowie. Posiadanie piłki: 41%-59%. Strzały: 2 - 5, strzały celne 1 - 1.
  • Przed kamerami Canal+ Dawid Szot przyznał, że nie był faulowany w sytuacji, po której otrzymał żółtą kartkę.
  • Michal Siplak w Canal+: "To jest klasyczny mecz derbowy, dużo walki. Musimy zacząć grać w piłkę".

Cracovia - Wisła. Zakończyła się I połowa - relacja

• 45+2 min. Koniec pierwszej połowy. Piłkę miała Wisła, Cracovia czekała na jej błędy.
  • 45+1 min. Forbes - żółta kartka.
  • 45 min. Pierwsza połowa przedłużona co najmniej o dwie minuty.
  • 41 min. Hanca dorzucił piłkę prosto w ręce Lisa. Na razie to takie derby, o których szybko zapomnimy.
  • 37 min. Rzut wolny dla Wisły. Strzał w mur, ale w polu karnym się zakotłowało. Frydrych miał piłkę na nodze, ale Niemczyckiego nie pokonał. Po chwili w polu karnym upadł Szot - i dostał żółtą kartkę za symulkę
  • 34 min. Michał Probierz też dostał "żółtko" od sędziego. Parę minut wcześniej ukarany został ktoś ze sztabu Wisły
  • 33 min. Mehremić z żółtą kartką. Faul na Rivaldihno, przerywający kontrę
  • 28 min. Niezła akcja Wisły, łatwo wpadła w pole karne Cracovii. Ale podanie Siivy niedobre.
  • 25 min. Cały czas czekamy na pierwszą klarowną okazję bramkową.
  • 22 min. Kolejna akcja z udziałem Szota, dobrze wygląda 19-latek. Yeboah z bocznego sektora po ziemi, Rapa wybija na róg.
  • 18 min. Pierwsza groźna akcja Cracovii. Z lewej strony Hanca wyłożył piłkę Fioliciowi, ale ten skiksował na linii pola karnego. Bardzo niecelny strzał.
  • 16 min. Gospodarze przeszli do wysokiego pressingu, studzą zapędy wiślaków
  • 13 min. Cracovia na razie niewyraźna.
  • 11 min. Szot w polu karnym Cracovii. Żukow podał mu piłkę za plecy.
  • 11 min. Na razie Wisła jest stroną aktywniejszą w ataku.
  • 7 min. Po dośrodkowaniu Yeboaha z wolnego Niemczycki trącił piłkę rękawicą. Rzut rożny. Nic z niego nie wynikło.
  • 4 min. Brown Forbes sam przed Niemczyckim. Ale na spalonym.
  • 1 min. Od razu zaatakowała Wisła, wywalczyła korner. Nie od razu, ale zamknęła tę akcję strzałem - "główką" Mehremicia nad bramką
  • 1 min. Zaczęli!
  • 0 min. Na środku boiska kapitanowie - Hanca (Cracovia) i Sadlok (Wisła)

Czekamy na pierwszy gwizdek sędziego Daniela Stefańskiego. W podstawowych składach obu drużyn piłkarze 14 narodowości.

Derby Krakowa. Składy Cracovii i Wisły

Skład "Pasów" na derby Krakowa: Niemczycki - Rapa, Szymonowicz, Marquez, Siplak - Fiolić, Loshaj, Sadiković, van Amersfoort, Hanca - Rivaldihno.

Rezerwowi: Wilk - Lusiusz, Dimun, Thiago, Piszczek, Zaucha, Ferraresso, Gardawski, Vestenicky

A oto skład Wisły, pierwszy raz wybrany przez nowego trenera Petera Hyballę: Lis - Szot, Frydrych, Mehremić, Sadlok - Silva, Plewka, Kuveljić, Żukow, Yeboah - Brown Forbes.

Błaszczykowskiego brak, nawet na ławce - nie zdążył wyleczyć kontuzji. Sadlok kapitanem. Ławka Wisły: Buchalik - Basha, Mak, Boguski, Beqiraj, Hoyo-Kowalski, Gruszkowski, Abramowicz, Savic.

W obu wyjściowych jedenastkach po jednym piłkarzu wychowanym w Krakowie. W "Pasach" to Karol Niemczycki, w Wiśle Dawid Szot.

Cracovia - Wisła. Przed meczem

Kibice Cracovii zjawili się pod hotelem, w którym czas przed meczem spędzili piłkarze Cracovii. Towarzyszyli drużynie, gdy ta odjeżdżała autokarem na stadion przy ul. Kałuży.

4.12.2020. Kibice Cracovii przed derbami obok autokaru piłkarzy
4.12.2020. Kibice Cracovii przed derbami obok autokaru piłkarzy Oskar Nowak

Arena meczu wygląda tak:

Cracovia - Wisła. W tabeli "Pasy" nad "Białą Gwiazdą"

Cracovia do derbów przystępuje z 11. miejsca w tabeli. Ma 12 punktów, ale pamiętać trzeba, że na boisku zdobyła więcej - rozgrywki zaczynała z poziomu minus pięciu punktów (kara za dawne czyny korupcyjne). Wisła w tabeli znajduje się tuż za "Pasami", na 12. pozycji, z dorobkiem 10 "oczek".

Ostatnie tygodnie przyniosły kibicom "Białej Gwiazdy" wiele rozczarowań, a po ostatniej porażce - 1:2 z Zagłębiem Lubin - nastąpiła zmiana trenera. Artura Skowronka zastąpił Peter Hyballa - 45-letni Niemiec, którego Jakub Błaszczykowski wiele lat temu poznał jako trenera młodzieży w Borussii Dortmund.

- Chciałbym zbudować zespół, który będzie grał odważnie, do przodu. Pressing i gegenpressing! Wisła jest wielkim klubem z pasją, który ma wspaniałych kibiców, choć wielka szkoda, że nie mogą się niestety zjawić. Chcę zbudować zespół grający ofensywnie i z pasją - mówił na pierwszej konferencji po podpisaniu kontraktu z Wisłą Hyballa. Przed derbami zdążył poprowadzić tylko jeden, czwartkowy trening.

Dla nowego szkoleniowca Wisły nie będzie to pierwszy mecz przeciwko Cracovii, poznał już też jej stadion. W 2019 roku prowadzony przez niego wówczas DAC Dunajska Streda wyeliminował "Pasy" w kwalifikacjach Ligi Europy.

- Hyballa nie rozpozna tej Cracovii, bo tu połowy zawodników już nie ma - stwierdził teraz trener Cracovii Michał Probierz. - Jak się przyjeżdża dwa dni przed meczem, to jest to zagadka dla samego trenera. Nie zdaje sobie sprawy z atmosfery, choć nie będzie kibiców, bo podejrzewam, że nie grał w takich derbach. Trener ma zawsze znak zapytania, jak dużo zmienić, musi liczyć na podpowiedzi innych.

Derby Krakowa. Kto nie zagra?

Wiadomo, że obu drużynach nie zagra w piątek kilku zawodników. W kadrze Wisły na derby ma się natomiast znaleźć Jakub Błaszczykowski, który ostatnio zagrał cztery tygodnie temu, a potem leczył kontuzję.