Cracovia wygrała pierwszy sparing na zgrupowaniu w Turcji

Jacek Żukowski
Antonini Culina przypieczętował zwycięstwo Cracovii
Antonini Culina przypieczętował zwycięstwo Cracovii Andrzej Banaś
Piłkarze Cracovii, którzy przebywają w miejscowości Belek, zmierzyli się z Akademiją Pandev i pokonali ją 4:1.

W meczu sparingowym rozegranym w Turcji Cracovia zmierzyła się z beniaminkiem macedońskiej ekstraklasy, który obecnie zajmuje w niej 4. miejsce. To klub założony przez znanego macedońskiego zawodnika Gorana Pandeva, który grał m.in. w Genoi. Miała to być inicjatywa służąca młodzieży, ale w ciągu kilku lat powstała w klubie drużyna seniorów, która w 2017 r. awansowała do ekstraklasy.
W pierwszym sparingu w Turcji trener Michał Probierz dał szansę występu napastnikowi, Duńczykowi Nicolaiowi Brock-Madsenowi, dla którego była to pierwsza gra w barwach „Pasów”.

Krakowianie wyszli ustawieni dość ofensywnie, z dwoma napastnikami. Przez pierwsze minuty grali jednak bardzo ostrożnie, badając siłę rywala. Przeciwnicy też nie kwapili się do ataków, dlatego też na boisku oglądaliśmy „szachy”. Probierz bardzo szybko musiał zmienić plany, gdyż w 13 min kontuzji doznał Matic Fink i zmienił go Daniel Pik.
W 17 min zawodnicy Akademiji Pandev przeprowadzili skuteczny kontratak właśnie tą stroną, gdzie wszedł rezerwowy zawodnik Cracovii. Po ataku Mishova lewym skrzydłem i dośrodkowaniu przed bramkę do piłki doszedł Baldovaliev i płaskim strzałem pokonał Adama Wilka.

Wreszcie obudziły się „Pasy”. Po dośrodkowaniu Milana Dimuna z rzutu wolnego z prawej strony najwyżej w polu karnym rywali wyskoczył Krzysztof Piątek i ładnym strzałem głową zdobył gola. Niebawem napastnik krakowian miał kolejną sytuację po strzale głową, ale obrońcy wybili piłkę sprzed bramki. Tuż przed przerwą Wilk dobrze interweniował poza polem karnym, uprzedzając przeciwnika.

Na drugą połowę wyszedł inny skład Cracovii. Z tego sprzed przerwy został tylko Pik. Już pierwsza akcja po wznowieniu gry przyniosła „Pasom” powodzenie. Na prawym skrzydle znalazł się Sebastian Strózik i strzałem po ziemi w kierunku dalszego słupka zdobył bramkę. Napastnik Cracovii był autorem gola na 3:1, sprawnie obracając się z piłką, pakując ją do siatki między bramkarzem a słupkiem. Lepsza gra krakowian po przerwie zaowocowała kolejnym trafieniem. Z bliska piłkę do siatki wpakował Antonini Culina.

Akademija Pandev – Cracovia 1:4 (1:1)
Bramki: 1:0 Baldovaliev 17, 1:1 Piątek 31, 1:2 Strózik 47, 1:3 Strózik 68, 1:4 Culina 85.
Akademija (skład wyjściowy): Istatov - Iliev, Cesmedziev, Dimov, Atanaskoski - Velinovski, Ivanov, Atanasov, Misov - Pandev, Baldovaliev.
Cracovia: Wilk (46 Stępniowski) – Fink (13 Pik, 68 Kruppa), Helik (46 Kanach), Dytiatjew (46 Ferraresso), Siplak (46 Pestka) – Zenjov (46 Wdowiak), Covilo (46 Drewniak), Dimun (46 Deja), Rakels (46 Rakoczy, 68 Culina) – Piątek (46 Strózik), Brock-Madsen (46 Mihalik).