Czytaj także:
Zajął 88. miejsce w rankingu najbardziej wydajnych komputerów świata Top500. Jednocześnie to najszybszy komputer w Polsce.
Z niezwykłej mocy superkomputera korzystać mogą jedynie wybrani. Przeznaczony jest dla naukowców - chemików, fizyków, biologów, od tytułu doktora wzwyż. - Jeśli chce z niego korzystać student, musi znaleźć opiekuna, którym jest co najmniej doktor - wyjaśnia Patryk Lasoń, administrator maszyny.
*Uwaga! Specyficzny dźwięk w poniższych filmikach jest produkowany przez komputer.
Musi krzyczeć, bo Zeus bardzo hałasuje. Wielkie urządzenie mruga do nas tysiącem zielonych światełek.
W pomieszczeniu jest ok. 20 stopni. Jednak z tyłu komputera temperatura sięga nawet 40 stopni. - Zimą przychodzimy się tu ogrzać - żartują administratorzy.
Zeus z roku na rok budzi coraz większe emocje. Jego historia sięga roku 2003. Jak był mały i niepozorny, nikt jednak nie chciał o nim pisać i go fotografować. Dopiero kiedy zaczął osiągać sukcesy, znalazł się w centrum zainteresowania. Dziś jest uczelnianym superbohaterem.
W jego skład wchodzi obecnie 1200 serwerów i 15 tysięcy rdzeni obliczeniowych. Z jego możliwości korzystają ludzie z całej Polski, choć administratorzy nie ukrywają, że najwięcej z Krakowa. Zbiorów dysków z danymi użytkowników jest tak dużo, że zajmują osobne pomieszczenie.
Superkomputer jest włączony 24 godziny na dobę. - Kiedy chcemy zaktualizować system, wyłączamy go częściami - wyjaśnia Marek Magryś, administrator. - A Zeus kiedyś padł lub się zawiesił? - pytam.
- On nigdy nie padnie. Chyba, że będzie powódź lub trzęsienie ziemi. Nawet pożar nie da mu rady - odpowiada Magryś. - A gdyby jednak coś mu się stało? - dociekam. - Użytkownicy straciliby tysiące zadań. Niektóre z nich liczą się nawet kilka tygodni. Dlatego, nie możemy dopuścić, żeby Zeus przestał pracować - kwituje Magryś.
Obecną wartość Zeusa szacuje się w granicach 10-20 milionów.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!