Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna Młaka niedaleko Muszyny to unikatowe jeziorko w Beskidach, ukryte w lesie. Warto zobaczyć zanim zniknie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Czarna Młaka to pomnik przyrody i unikatowa atrakcja blisko Muszyny
Czarna Młaka to pomnik przyrody i unikatowa atrakcja blisko Muszyny Artur Królikowski
Czarna Młaka w Powroźniku w gminie Muszyna jest unikalnym w Beskidach górskim jeziorkiem, które powstało wskutek osunięcia się zbocza góry. Osuwisko niczym tama zablokowało odpływ i dało początek zbiornikowi. Doszło do tego ok 900 lat temu. Podobne jezioro można zobaczyć kilka kilometrów od Rytra na stokach Radziejowej. To wspaniała atrakcja, która jesienią, w otoczeniu kolorowych drzew wygląda spektakularnie.

Czarna Młaka ukryta w lesie

Leśne jeziorko położone na zboczach Malnika i Czarnych Garbów na północny wschód od centrum Muszyny. Użyte w nazwie słowo młaka jest nieco mylące. Oznacza ono bowiem miejsce podmokłe, bagienne. Gdy dotrzemy na miejsce, zobaczymy niewielkie jeziorko o ciemnej, niemal czarnej toni, w której niczym w lustrze odbijają się jodły i skrawek nieba.

- To unikatowe jeziorko leśne typu osuwiskowego, położone w Powroźniku, które jest wpisane na listę pomników przyrody. Jeziorko czaruje zarówno swoim wyglądem, jak i wyglądem otoczenia. To świetne miejsce na górski spacer i oderwania się od codziennej rzeczywistości. Jesienią wygląda niezwykle uroczo - zachęca do odwiedzin tego miejsca Jan Golba, burmistrz Muszyny.

W chwili powstania Czarna Młaka miała powierzchnię blisko dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie toń wody wolna od roślin jest dziesięciokrotnie mniejsza i ma zaledwie trzy metry głębokości.

Jeziorko zamieni się w bagno

Jeziorko zanika i jest to zjawisko naturalne nazywane sukcesją ekologiczną. Rośliny systematycznie zarastają jego brzegi, a dno zasypują opadłe liście. Przyrastająca każdego roku warstwa osadów stopniowo wypłyca zbiornik, który za kilkaset lat zmieni się w bagno. Miejsce to jest także naturalnym środowiskiem rozrodu: kumaków górskich, żaby trawnej i traszek. Nie mniej ważna będzie utrata zbiornika wody, który reguluje i utrzymuje wilgotność w okolicznych lasach.

Atrakcja ogólnodostępna i bezpłatna. Jak tam dojść?

Czarna Młaka przyciąga turystów, którzy cenią sobie bliski kontakt z naturą, ciszę i spokój, a także aktywność fizyczną. Na brzegach wybudowano pomost, dzięki któremu można wygodnie obserwować życie w wodzie. Na potrzeby turystów ustawiono zadaszoną wiatę, tablice informacyjne, kosze na śmieci i urządzono miejsca do parkowania rowerów.

Do Czarnej Młaki prowadzi dobrze oznakowana trasa z Muszyny oraz Powroźnika, którą można pokonać pieszo lub rowerem. Wędrówka nad jeziorko z Muszyny trwa mniej niż godzinę. Można tam podziwiać stuletnie jodły, których czubki sięgają trzydziestu metrów.
-

Spacer najlepiej rozpocząć od Kapliczki Matki Boskiej położonej po prawej stronie ulicy Grunwaldzkiej, jadąc w kierunku Krynicy. Punkt wyjściowy znajduje się kilkadziesiąt metrów za skrzyżowaniem z lokalną drogą do Jastrzębika. Trasa biegnie drogą betonową stromo pod górę i po minięciu ostatnich zabudowań skręca na wschód. Tuż obok bitej drogi z polany otwiera się rozległa panorama na Jaworzynę Krynicką i miejscowość Powroźnik.

Następnie szlak wkracza w las jodłowy, który rozciąga się aż do samej Czarnej Młaki. Miejscami bagnista droga prowadzi pod górę w kierunku północno-wschodnim. Odnalezienie ścieżki ułatwiają czarne znaki wymalowane na pniach drzew oraz tablice informacyjne.

Po zwiedzeniu Czarnej Młaki dalsza trasa biegnie łagodnie na północ i łączy się z niebieskim szlakiem turystycznym. Podążając na południe, można dotrzeć do kumulacji szczytu Dubnego. Stąd szlak niebieski prowadzi do wsi Leluchów, a żółty do miejscowości Wojkowa. Natomiast idąc niebieskim szlakiem na północ, docieramy do Powroźnika, gdzie koniec (lub odpowiednio początek) wędrówki wyznacza tablica informacyjna ustawiona tuż przy drodze.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska