Krakowski Czarny marsz wyruszył spod kościoła świętych Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej, gdzie wcześniej została odprawiona msza święta żałobna w intencji pomordowanych Polaków. Wzięło w nim udział kilkaset osób.
Uczestnicy marszu, w większości ubrani na czarno, z transparentami i flagami, w ciszy przeszli ulicą Grodzką, dalej przez Rynek Główny i ulicą Floriańską na plac Matejki. Tam złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie marsz dotarł na cmentarz Rakowicki, pod pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Tu również złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zmówiono modlitwę.
Wołyński czarny marsz w stolicy Małopolski zorganizował Społeczny Komitet Obchodów 80. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Jak opisują jego przedstawiciele, to oddolny ruch społeczny, utworzony w Krakowie w celu godnego uczczenia pamięci Polaków bestialsko zamordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i innych ziemiach południowo-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej w okresie od 1939 do 1947 roku.
"Naszym zamiarem jest także szerzenie wiedzy na temat tej zbrodni wśród Polaków i Ukraińców, bez czego - naszym zdaniem - nie można budować dobrych relacji między naszymi narodami" - przekonują przedstawiciele Społecznego Komitetu Obchodów 80. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
Jak przypomina z kolei krakowski IPN, "ludobójstwo dokonane w latach 1939-1946 przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich stanowi część dramatu zgotowanego obywatelom polskim przez systemy i ideologie totalitarne. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP - wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego - zginęło ponad 130 tys. polskich obywateli. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób. W domach, w zabudowaniach gospodarczych, szkołach, podczas podróży, w kościołach".
Dla upamiętnienia krwawej niedzieli 1943 r. - która stanowiła punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej - Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA