Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka Cię operacja? O tym powinieneś pamiętać

materiał partnera

Konieczność poddania się zabiegowi operacyjnemu budzi w nas najczęściej liczne wątpliwości, obawy, a nawet lęk. To naturalne, przecież tutaj chodzi o nasze zdrowie. Poza tym decyzja o poddaniu się operacji należy do najtrudniejszych w naszym życiu. Zanim więc poddasz się zabiegowi, dobrze się do niego przygotuj. Najlepiej zaczynając od specjalistycznych konsultacji. Poza tym warto tutaj wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach.

Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą zabiegu – skonsultuj się

Strach i niepewność, jakie towarzyszą nam przed operacją wynikają najczęściej z niewiedzy. Boimy się zazwyczaj tego, co nieznane. Dlatego warto przed zabiegiem dokładnie dowiedzieć się, na czym będzie on polegał, jaki jest jego przebieg i jaka technika operacyjna będzie najodpowiedniejsza w przypadku naszej choroby.

Specjalistyczne konsultacje z zakresu chirurgii ogólnej bądź onkologicznej, jakie najszybciej znajdziesz wchodząc np. na chirurgia-onkologia.com.pl/, to najlepszy sposób, aby zdecydować się na właściwą w konkretnym przypadku możliwość leczenia i dogłębnie przeanalizować przebieg ewentualnej operacji. Podczas tego typu konsultacji nie krępuj się zadawać lekarzowi pytań, nawet jeśli wydają się one Tobie banalne, czy infantylne.

Bądź z lekarzem szczery

Nie krępuj się zadawać lekarzowi pytań dotyczących zabiegu, przebiegu leczenia i innych wątpliwości, które Cię nurtują. Jednocześnie odpowiadaj szczegółowo na wszelkie pytania postawione przez specjalistę. W tym przypadku zatajenie nawet najmniejszego szczegółu może mieć istotny wpływ na przebieg i efekty wykonanego zabiegu operacyjnego. Żaden detal dotyczący stanu Twojego zdrowia, przyjmowanych leków, czy po prostu samopoczucia nie powinien tutaj zostać pominięty.

Na konsultacje zabierz ze sobą całą dokumentację medyczną

Wszystko to, czym dysponujesz w zakresie dokumentacji medycznej przebiegu Twojej choroby będzie z pewnością pomocne w ustaleniu metody leczenia, techniki operacyjnej oraz innych ważnych kwestii dotyczących planowanego zabiegu, np. znieczulenia. W zakresie przyjmowanych leków warto zrobić ich kompletną listę lub po prostu zabrać ze sobą na wizytę przyjmowane leki wraz z opakowaniami. Tutaj możesz poprosić także lekarza, u którego na co dzień prowadzisz leczenie, o pomoc w spisaniu przyjmowanych leków oraz ich dawek.

Przed planowanym zabiegiem zrób badania, zaszczep się i wylecz zęby

Standardowym postępowaniem przed planowanym zabiegiem chirurgicznym jest poddanie się szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Pobyt w szpitalu zdecydowanie zwiększa ryzyko zarażenia wirusem, stąd też konieczność szczepienia realizowanego w trzech dawkach: pierwsza, po miesiącu druga, po której może być wykonany zabieg, a po pół roku trzecia.

W zakresie koniecznych do wykonania badań, standardowo pacjent musi poddać się obowiązkowemu panelowi laboratoryjnemu składającemu się najczęściej z badań krwi (grupa, czynnik Rh, morfologia, biochemia), badań moczu (ogólne badanie moczu) oraz badania EKG.

Przed operacją warto także zadbać o stan zębów i wyleczyć ich ewentualne schorzenia infekcyjne. Pamiętaj, że stany zapalne w jamie ustnej mogą prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego też przed planowanym zabiegiem operacyjnym skonsultuj i tę kwestię ze specjalistą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska