https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek tonie po cichu, tak jak ofiara przemocy domowej - “Beze mnie jesteś nikim”

Marcin Szkodzinski
"Beze mnie jesteś nikim" - Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka z Łodzi
"Beze mnie jesteś nikim" - Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka z Łodzi Marcin Szkodziński
Ojciec bijący dzieci, mąż bijący żonę, kobieta raniąca partnera - wszystko to w czterech ścianach, bez pomocy i zrozumienia. Aktorzy spektaklu przedstawiają mechanizmy jakimi kierują się oprawcy raniąc fizycznie i psychicznie. Pokazują jak zachowują się osoby, które doświadczyły, lub nadal doświadczają przemocy, a także zachowanie instytucji, które mają pomóc w takich sytuacjach. - Przecież nikt ci nie uwierzy - słyszą często ofiary pobić i gwałtów.

Podczas czwartkowych spektakli “Pępka Świata” w Zakopanem - “Pochwała Głupoty. Potęga Fałszywej Świadomości” wystąpił Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Aktorzy przedstawili spektakl “Beze mnie jesteś nikim” w reżyserii Agaty Biziuk.

- Pierwszy etap tonięcia to zachłyśnięcie. Człowiek wpada w panikę, próbuje wstrzymać oddech, w organizmie zaczyna spadać poziom tlenu. Organizm próbuje się bronić, wymusza odruch oddechu, a tonący połyka wodę… Człowiek tonie bezgłośnie. Nikt nie usłyszy wołania o pomoc, usta i płuca wypełniają się wodą. Może ktoś zauważy machanie rękami, rozpaczliwą próbę utrzymania się na powierzchni ale rzadko kiedy odczyta sygnały. Przerażający jest fakt, że osoba tonąca zachowuje świadomość, nawet w momencie kiedy leży już na dnie. Nie może się ruszyć i wie, że umiera… - to fragment tekstu książki, a zarazem spektaklu, który poruszył ogromy problem przemocy domowej.

Osoby, które są ofiarami przemocy zachowują się podobnie jak osoba tonąca. Walczą, ale po cichu, nie wołają o pomoc. Pomału tracą siły, opadają bezsile jak tonący na dno, ale cały czas mają jeszcze świadomość, świadomość sytuacji, w której się znajdują, a z którą nie mogą nic zrobić.

Spektakl został zrealizowany na podstawie wstrząsającego reportażu Jacka Hołuba o tym samym tytule. Spektakl opowiada o przemocy, stale obecnej w naszych domach i kulturze. Aktorzy przedstawiają mechanizmy jakimi kierują się oprawcy, ale też osoby ranione. W społeczeństwie niestety cały czas jest przyzwolenie i zobojętnienie na zamknięte w czterech ścianach akty agresji.

Po spektakli na scenie teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem odbyły się Rozmowy Istotne. Wzięli w nich udział aktorzy teatralni, a także reżyserka spektaklu Agata Biziuk i autor wstrząsającego reportażu - Jacek Hołub.

W spektaklu wystąpili:

  • Malwina Jelistratow
  • Gracjan Kielar
  • Damian Sosnowski
  • Katarzyna Żuk

Auto:

  • Jacek Hołub

Reżyseria / adaptacja / dramaturgia:

  • Agata Biziuk

Scenografia i kostiumy:

  • Marika Wojciechowska

Koordynacja scen intymnych / choreografia:

  • Krystyna Lama Szydłowska

Realizacja zdjęć podwodnych:

  • Bartosz Stróżyński FIMUFO STUDIO

Muzyka:

  • Piotr Klimek

Inspicjentka:

  • Agnieszka Choińska
O!Peretka w reżyserii Andrzeja Dziuka, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem

"O!Peretka" w Witkacym na Pępku Świata - pod naszymi maskami...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska